×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 56.
Nasze działania

Nasze działania (44)

 

 

Początkiem tego roku, Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej wraz z armeńskim partnerem NGO Center rozpoczęto realizację projektu "Ekomuzeum - sieciowe podejście do ochrony, zachowania i prezentacji lokalnego dziedzictwa" («Էկոթանգարան» - համագործակցություն` հիմնված զբոսաշրջության ոլորտում տեղական ժառանգության պաշտպանության, պահպանման եւ ներկայացման վրա).

 

W kwietniu mieliśmy pierwszą wizytę w Armenii, gdzie poprowadzone zostały warsztaty dla uczestników w regionu Lorii przez Natalię Niemiec (koordynatora Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” i Barbarę Kazior – eksperta ds. ekomuzeum. W czerwcu grupa 8 uczestników projektu z Armenii przyleciała do Polski, by „od kuchni” zobaczyć jak działa współpraca w ramach Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”. Rozmawialiśmy o wartości lokalnej współpracy zbudowanej w oparciu o ochronę lokalnego dziedzictwa Pienin, Spisza i Podhala pokazując konkretne przykłady współpracy.

 

W październiku odbyły się kolejne warsztaty w regionie Lorii w Vanadzor, wspierające identyfikację oferty turystycznej regionu Lori w oparciu o bogactwo lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturowo-przyrodniczego. Tłumaczem podczas warsztatów była Kristine Hovsepyan – koordynator DMO (Lori Tourism Destination Management Office). W warsztatach towarzyszył nam ekspert w dziedzinie armeńskiej turystyki Gayane Ayvazyan. W tej chwili twa bardzo ważny proces budowania współpracy który jest unikatowy i wyjątkowy w regionie Lori. To ważny moment w którym szukamy miejsc i ludzi którzy chcą ze sobą współpracować, tworząc ofertę turystyczną promującą, chroniącą i pozwalającą doświadczyć lokalnego dziedzictwa.

 

Budowanie relacji i pracowanie nad modelem współpracy było ubogacone wizytą studyjną w potencjalnych obiektach, chcących założyć pierwsze ekomuzeum w Armenii. Odwiedziliśmy i poznaliśmy fantastyczne osoby, które bardzo często są pionierami w zakresie przedsiębiorczości połączonej z ofertą warsztatową dla turystów:

 • Emmę z centrum rowerowego Boo Mountain Bike Park Project w Vanadzor.

 • Arevik z centrum kultury gdzie organizowane są warsztaty artystyczne dla dzieci, które znajduje się w dawnej letniej rezydencji ormiańskiego reżysera teatralnego Tairova w Vanadzor.

 • Gayane z Apricot - Armenian Handmade Souvenirs, która nie tylko tworzy pyszne herbaty i słodycze, ale zatrudnia osoby niepełnosprawne ze swojej okolicy, które odpowiadają za wykonanie pięknych pamiątek;

 • Pracownię Bogdana - mistrza chaczkarów (ormiańska kamienna płyta upamiętniająca szczególne wydarzenie lub osobę). Bogdan jest nie tylko artystą, ale również pisze, śpiewa. Zebrał i spisał tradycyjne pieśni armeńskie, które uchronił od zapomnienia. Ma w sobie radość, gościnność i wspaniałą energie, której można doświadczyć podczas warsztatów.

 • Zabytkowy ormiański klasztor Sanahin z X w. W 2000 r., który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 • Domową pracownię ceramiczną w Sanahin Կավի Տուն /Pottery house Armenia . Jest to urokliwy dom, gdzie można się zatrzymać i odpocząć podczas podróży, korzystając z warsztatów pracy w glinie.

 • Dom gościnny Sergo w Odzun B&B Odzun. Jest to świetnie zlokalizowane miejsce w górach, gdzie można wybrać się na wycieczki piesze. Gospodarz i jego rodzina fantastycznie gotują. Można tutaj zasmakować pysznej ormiańskiej kuchni. A na deser coś słodkiego z pasieki Sergo.

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacji dla Demokracji.

Natalia Niemiec
koordynator projektu

 

TRZY KRAINY

Nowe legendy Pienin, Spisza i Podhala

 

Zostań autorem lub ilustratorem e-booka!

Historie o powstawaniu państw, miast czy wiosek przekazywane są z pokolenia na pokolenie
i pozwalają nam na przeniesienie się w baśniowe miejsca i poznanie niezwykłych bohaterów.
Czy zastanawialiście się kiedyś czasem, skąd wzięły się nazwy krain, w których mieszkacie?
Czy Spisz powstał od władcy o imieniu Spisz, a może Pieniny to córki Króla Karpat?

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie, w którym słowem

i obrazem przedstawicie nam wasze pomysły literackie i rysunkowe na temat powstania
Pienin, Spisza i Podhala.

Aby wziąć udział w konkursie potrzebujecie papieru, pióra (laptopa), kredek, ołówków, farb

oraz wyobraźni. Zachęcamy Was do zapoznania się z historią, tradycjami i dziedzictwem miejsc, które są waszym domem.

Kategoria pierwsza: Legenda

Napiszcie tekst własnej legendy na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.

Kategoria druga: Komiks

Stwórzcie komiks (historię obrazkową) na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.

Napisany tekst lub narysowany komiks dostarczcie do jednego z miejsc:

 1. Izba Regionalna w Maniowach (ul. Pienińska 2a), czwartek-piątek (14.00-20.00)

 2. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych (ul. Ks. Kosibowicza 13), piątek, sobota, niedziela (15.00-20.00)

 3. Gminny Ośrodek Kultury z/s w Niedzicy (ul. 3 Maja 16), poniedziałek-piątek (9.00-15.00)

 4. Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej (ul. Gorczańska 7), wtorek-piątek (9.00-15.00)

Na Wasze prace czekamy do 7 października 2022 roku.

Czekają na Was wyjątkowe nagrody a najciekawsze prace zostaną umieszczone w wydawnictwie pokonkursowym dostępnym w formie e-booka.

Do pracy konkursowej dołączcie:
oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich oraz zgodę opiekuna na udział w konkursie

Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie konkursu.

DO POBRANIA:

REGULAMIN KONKURSU

OŚWIADCZENIE 1

OŚWIADCZENIE 2

Mikołaj w czerwcu?
 
Jak się okazuje gwiazdka może być i latem! Stowarzyszenie Sprężyna otrzymało piękny podarunek właśnie od Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki czemu możemy nieść radość dzieciom i młodzieży pochodzącym z terenów objętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Uwalnianie emocji, integracja poprzez zabawę, wywołanie radości ...to były nasze główne zamierzenia, które wdrożyć w działanie pozwolił nam projekt realizowany dzięki dofinasowaniu pozyskanym z Fundacji Św. Mikołaja. Kwota, jaką otrzymaliśmy tj. 24 849 zł przeznaczona została na cykl zdarzeń, dzięki którym na twarzach dzieci coraz śmielej gościć zaczął uśmiech. 
Projekt rozpoczął się w czerwcu, a jego zakończenie zaplanowane jest na 28 sierpnia br. Jak dotąd w jego ramach odbyły się m.in: zajęcia z bajkoterapii i biblioterapii podczas, których wspólnie rozmawialiśmy o strachu - jak się okazało przyjmuje on przeróżne postacie, z którymi jednak można sobie radzić. W Kluszkowcach zorganizowany został dzień aktywności na świeżym powietrzu, w którym udział wzięło łącznie ponad 60 cioro dzieci polsko-ukraińskich; dzięki wspólnej zabawie pięknie nawiązały się wzajemne sympatie, a proces integracji rozwinął swoje skrzydła. Dzięki realizacji projektu młodzież i dzieci z ukraińskich rodzin zobaczyć mogły najbliższą okolicę; spiską krainę zabaw, park miniatur, rejs statkiem po jeziorze czorsztyńskim, co jak mamy nadzieję pozwoliło wyeliminować poczucie obcości najbliższego otoczenia oraz budować poczucie bezpieczeństwa ...a to zaledwie kilka z atrakcji, jakie przewidziano podczas realizacji projektu. 
Przed nami jeszcze warsztaty ze śmiecioterapii, których głównym celem jest rozwijanie twórczego myślenia i kreatywności ,warsztaty przy użyciu klocków konstrukcyjnych, oraz kilka innych niespodzianek dla naszych uczestników. Relacje już niebawem ...
Jednak już teraz za ten wspaniały podarunek, jakim jest możliwość niesienia pomocy i radości innym , dziękujemy @Fundacja Świętego Mikołaja. 
 
Opr. Aneta Markus
 
 

Armeńska delegacja w Ekomuzuem „Dziedziny Dunajca”

 

Mamy wyjątkowy początek czerwca, bowiem gościmy w Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca" , długo oczekiwaną grupę Ormian z regionu Lori w Armenii. Jak to się stało, że tacy goście nas odwiedzili? To za sprawą Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej które wraz z armeńskim partnerem NGO Center realizuje pilotażowy projekt "Ekomuzeum - sieciowe podejście do ochrony, zachowania i prezentacji lokalnego dziedzictwa", współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie.

Stowarzyszenie Sprężyna od kilku lat buduje transgraniczną polsko-słowacką sieć współpracy w oparciu o lokalne dziedzictwo w turystyce, zwane Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca" (EKOMUZEUM – to sieć miejsc i obiektów prezentujących „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe, tworzących ofertę, która pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu Pienin, Spisza i Podhala)

W ramach projektu, zorganizowaliśmy wizytę studyjną dla 8 wybranych uczestników projektu z Armenii, która odbyła się 5-9 czerwca 2022 r. Celem wizyty studyjnej, było zaprezentowanie przez Stowarzyszenie Sprężyna armeńskim uczestnikom projektu, dobrych praktyk budowania oddolnej współpracy w dziedzinie turystyki w oparciu o zasoby lokalnego dziedzictwa na przykładzie polsko-słowackiego Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”. Uczestnicy odwiedzając obiekty ekomuzuem, poznając ich historię, współpracę, ofertę edukacyjno-turystyczną dzielili się doświadczeniem, inspiracjami, pomysłami i pomysłami jak budować lokalne partnerstwo w oparciu o lokalne dziedzictwo. Na liście odwiedzonych miejsc w Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” znalazły się takie miejsca: Gościniec H.A.T.A, Noclegi Winnica Spisz, Bycza Obora, Stadnina Koni „Dworna” w Rogoźniku, lody Tradycyjne w Ostrowsku, Willa Akiko, Pasieka „Za Potokiem”, Markowa Zagroda, wypożyczalnia rowerów „Żywioły”, Dom nad Jeziorem, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Zamek „Dunajec” w Niedzicy, Przystań Czorsztynianka z rejsem gondolami po Jeziorze Czorsztyńskim, Bacówka na Polanie Sosny w Niedzicy, Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych, Willa Jasna. Wizytę studyjną prowadziło dwóch moderatorów i opiekunów: Barbara Kazior (ekspert ds. ekomuzeum) i Natalia Niemiec (koordynator Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”), którzy na koniec pomogli uczestnikom wizyty podsumować nabytą nową wiedzę i doświadczenie, które po powrocie do Armenii wykorzystają w celu zbudowania sieci współpracy i oferty turystycznej w regionie Lori.

Tegoroczny projekt realizowany wraz z NGO Center, jest pierwszym takim projektem w Armenii mającym na celu zbudowanie oddolnej inicjatywy współpracy rozwoju turystyki w oparciu o ofertę edukacyjną opartą na bogactwie lokalnego dziedzictwa. Do naszego projektu zaproszony został także przedstawiciel Komitetu Turystyki w Armenii, w celu zbudowania trwałości i kontynuacji współpracy, co w perspektywie czasu ma szansę przełożyć się na zainicjowanie podobnych działań w pozostałych regionach kraju. Również dla programu RITA, nasz projekt jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy od kilku lat, wybrany został projekt realizowany właśnie w Armenii.

 

Natalia Niemiec
Koordynator projektu

KONKURS

TRZY KRAINY

Nowe legendy Pienin, Spisza i Podhala

 

Zostań autorem lub ilustratorem e-booka!

Historie o powstawaniu państw, miast czy wiosek przekazywane są z pokolenia na pokolenie
i pozwalają nam na przeniesienie się w baśniowe miejsca i poznanie niezwykłych bohaterów.
Czy zastanawialiście się kiedyś
czasem, skąd wzięły się nazwy krain, w których mieszkacie?
Czy Spisz powstał od władcy o imieniu Spisz, a może Pieniny to córki Króla Karpat?

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie, w którym słowem

i obrazem przedstawicie nam wasze pomysły literackie i rysunkowe na temat powstania
Pienin, Spisza i Podhala.

Aby wziąć udział w konkursie potrzebujecie papieru, pióra (laptopa), kredek, ołówków, farb

oraz wyobraźni. Zachęcamy Was do zapoznania się z historią, tradycjami i dziedzictwem miejsc, które są waszym domem.

Kategoria pierwsza: Legenda

Napiszcie tekst własnej legendy na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.

Kategoria druga: Komiks

Stwórzcie komiks (historię obrazkową) na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.

Napisany tekst lub narysowany komiks dostarczcie do jednego z miejsc:

 1. Izba Regionalna w Maniowach (ul. Pienińska 2a), czwartek-piątek (14.00-20.00)

 2. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych (ul. Ks. Kosibowicza 13), piątek, sobota, niedziela (15.00-20.00)

 3. Gminny Ośrodek Kultury z/s w Niedzicy (ul. 3 Maja 16), poniedziałek-piątek (9.00-15.00)

 4. Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej (ul. Gorczańska 7), wtorek-piątek (9.00-15.00)

Na Wasze prace czekamy do 30czerwca 2022 roku.

Czekają na Was wyjątkowe nagrody a najciekawsze prace zostaną umieszczone w wydawnictwie pokonkursowym dostępnym w formie e-booka.

Do pracy konkursowej dołączcie
oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich oraz zgodę opiekuna na udział w konkursie

Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie konkursu.

DO POBRANIA:

REGULAMIN KONKURSU

OŚWIADCZENIE 1

OŚWIADCZENIE 2

 

 

 

W 2022 roku Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej wraz z armeńskim partnerem NGO Center, realizuje projekt „Ekomuzeum – sieciowe podejście do ochrony, zachowania i prezentacji lokalnego dziedzictwa” («Էկոթանգարան» - համագործակցություն` հիմնված զբոսաշրջության ոլորտում տեղական ժառանգության պաշտպանության, պահպանման եւ ներկայացման վրա).
Celem projektu jest rozwój sieci współpracy na rzecz ochrony, zachowania i prezentacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w regionie Lori w Armenii, w oparciu o koncepcję ekomuzeum.
W ramach realizowanych działań projektu, zorganizowane zostaną dwa warsztaty (kwiecień, październik) dla mieszkańców regionu Lori w Armenii w celu przedstawienia koncepcji współpracy jaką jest ekomuzeum, analizy lokalnych zasobów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, i działających w oparciu o nie przedsięwzięć edukacyjnych i turystycznych
i przygotowania sieciowej oferty edukacyjno-turystycznej regionu.

Dodatkowo, na początku czerwca odbędzie się kilkudniowa wizyta studyjna do Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” w Polsce, dla zorganizowanej grypy Ormian z regionu Lorii. Dzięki tej wizycie, uczestnicy projektu z Armenii będą mogli poznać od "kuchni", jak działa ekomuzeum, zainspirować się dobrymi praktykami i poznać nowy mechanizm oddolnej współpracy w dziedzinie turystyki w oparciu o zasoby lokalnego dziedzictwa na przykładzie transgranicznego Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Sprężyna.

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
w ramach programu RITA – przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacji dla Demokracji.

Natalia Niemiec

Koordynator projektu

 

Zwiedzasz okolice? Chciałbyś szybko i bez googlowania stron otrzymać informację kompleksową informację nt. atrakcji regionu, w którym się znajdujesz? Teraz to możliwe! 

Dzięki dofinasowaniu, jakie Stowarzyszenie Sprężyna Centrum Edukacji Nieformalnej otrzymało na realizację projektu pn. „Atrakcje w Twoim zasięgu. Opracowanie interaktywnej mapy wyposażonej w FC tagi, jako narzędzie wspólnego marketingu regionu” w sołectwach Gminy Czorsztyn zamontowano mapy turystyczne, których zadaniem jest ułatwienie dostępu do informacji turystycznych dla przebywających tutaj wycieczkowiczów.

W ramach realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania oraz Gminą Czorsztyn projektu, w celach promocyjnych regionu wykonano 10 interaktywnych, kodowanych tablic, których zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności regionu. Mapy zawierają polsko-angielskie menu z opisem oraz potężną bazą fotografii oraz panoram regionu, co nie tylko zachęci do podróży, ale pomoże również dotrzeć do celu!

Zadaniem realizowanego projektu jest promowanie obszaru z wykorzystaniem jego krajobrazowych walorów oraz kreowanie wizerunku regionu , jako atrakcyjnego turystycznie poprzez spójne działania marketingowe na rzecz regionu.

Koszt całkowity zadania to 50 000 zł, z czego koszt dofinansowania stanowi 45 000 zł.

Opr. Aneta Markus

Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 204-2020. Operacja realizowana jest w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny

 

 

W roku 2020 dzięki wsparciu z Nadacia pre ochranu biodiverzity Karpat każdy obiekt Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca" otrzyma pięknie zrobioną tablicę z mapą całego ekomuzuem. Na każdej tablicy są zaznaczone wszystkie obiekty, trasy rowerowe, ścieżki piesze i kajakowe, a opisy obiektów są w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim. Materiał promocyjny został opracowany przez Nasze Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej, w ramach realizacji projektu pn. Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca".

Tento projekt sa uskutocnil v vd'aka podpore Nadacie pre ochranu biodiverzity Karpat Stakcin - Slovensko.