EKOMUZEUM
"DZIEDZINY DUNAJCA"
KONTAKT
Mizerna 144,
34-440 Kluszkowce
tel. 512-858-176
email: ngo.spring@gmail.com
KRS: 0000413588
Konto: NEST BANK
PLN: 13 1870 1045 2083 1059 3848 0001
EURO: PL83 1870 1045 2083 1059 3848 0002
Dzięki środkom pozyskanym z Fundacji Św. Mikołaja , po raz kolejny nasza przystań zrealizowała cykl zajęć, w których uczestniczyło ponad 30 –ro dzieci z terenów objętych konfliktem zbrojnym.
Projekt ten stanowił kontynuację wcześniej podjętych działań; realizowaliśmy go znając większość dzieci oraz ich rodziców, co dawało każdej ze stron większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki otrzymanej od Fundacji Św. Mikołaja pomocy mogliśmy zapewnić stałe i regularne spotkania dla dzieci; bezpiecznie dowieźć ich na miejsce, zadbać o och strefę emocjonalną, społeczną, ale również o ich kondycję fizyczną. Całość realizowanych działań stanowiła kompletną ofertę spędzania czasu wolnego, której celem było budowanie poczucia bezpieczeństwa, zawiązywanie relacji społecznych oraz rozwój umiejętności. Wszystkie zajęcia, zarówno manualne, psychologiczne jak również sportowe realizowane były w dwóch podgrupach wiekowych: młodszej do 11 roku życia, oraz starszej do 16 r. ż. Praca w podgrupach umożliwiała osiąganie lepszych efektów oraz pozwalała podchodzić do każdego dziecka indywidualnie. Łącznie podczas realizowania poczynań naszej przystani zrealizowano:
1) 3 bloki psychologiczne dot. emocji ( ich rozpoznawania, nazywania, uwalniania) – łącznie 6 spotkań (po 3 bloki dla każdej grupy wiekowej)
2) Wyjazd na basen – z podziałem na 2 grupy
3) Malowanie na szkle – dwa spotkania ( starsza i młodsza grupa)
4) Warsztaty wykonywania ozdób świątecznych – dwa spotkania ( starsza i młodsza grupa)
5) Warsztaty z ozdabiania pierników – wspólnie jedno spotkanie
6) Nauka jazdy na nartach z instruktorami – dla starszej grupy wiekowej – łącznie 5 godz.
Zajęcia ułożono tak, by po zajęciach z psychologiem, które często wymagało od dzieci skupienia, często wychodzenia spoza strefy komfortu mogły się zrelaksować po, na zajęciach manualnych lub sportowych. Doskonałym podsumowaniem projektu zespalającym uczestników oraz relację między nimi była 2 dniowa wycieczka do Wioski Św. Mikołaja w Bałtowie. Pomimo 7 godz. jazdy autokarem ( co też miało swoje plusy – mieliśmy mnóstwo czasu na rozmowy, śpiewanie polsko –ukraińskich piosenek itd.) dotarliśmy na miejsce w doskonałych humorach. Wycieczka obejmowała:
Koszt projektu stanowił 29 305 zł i w całości stanowił środki przekazane przez Fundację Św. Mikołaja.
2022 – 2023 intensywny czas rozwoju Ekomuzeum Dziedzin Dunajca
Dobiega końca pierwszy rok realizowanego przez Stowarzyszenie Sprężyna projektu "Dziedziny Dunajca - rozwój kapitału społecznego Pienin, Spisza i Podhala", dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.
Ekomuzeum Dziedziny Dunajca powstało początkiem 2019 r. Zaczynaliśmy od grupy osób, które nie znały się dobrze i chciały stworzyć zintegrowaną ofertę edukacyjno-turystyczną w regionie Pienin, Spisza i Podhala w oparciu o poszanowanie lokalnego dziedzictwa i jego zasoby. Mineły 3 lata, podczas których członkowie ekomuzuem zbudowali więzi, dzięki którym mamy jeszcze większe pragnienie świadomego rozwoju regionu.
Pragniemy aby w najbliższych latach wspólnota ekomuzeum i osoby zainteresowane współpracą na rzecz lokalnej społeczności przygotowały szeroką, angażującą i atrakcyjną ofertę edukacyjną prezentującą lokalne dziedzictwo ekomuzeum dostosowaną do różnych grup wiekowych: dzieci i młodzieży, rodzin z dziećmi, seniorów, mieszkańców, turystów. Wspólnie wypracowane oferty będą angażowały społeczność lokalną podczas procesu ich powstawania . W efekcie powstanie bogata, zintegrowana oferta edukacyjna i turystyczna, która nie tylko pozwoli na ożywienie dziedzictwa i jego promocję wśród mieszkańców tego obszaru (w tym dzieci i młodzieży) oraz przyjezdnych, ale przede wszystkim pozwoli na zwiększenie się istniejącego kapitału współpracy lokalnej społeczności, umacniając więzi, zwiększając zaufanie społeczne i zachęcając do wolontariatu w ngo).
Projekt ma na celu wzrost integracji i współpracy lokalnych organizacji, liderów, pasjonatów, mieszkańców gmin Czorsztyn, Łapsze Niżne, Nowy Targ i Czerwonego Klasztoru na rzecz zachowania i promocji lokalnego dziedzictwa poprzez oddolną aktywność obywateli
w ramach działań Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”.
W 2022 zorganizowane zostały:
Warsztaty dot. komunikacji społecznej, budowania współpracy i strategicznego planowania rozwoju ekomuzeum (aktualizacja regulaminu, weryfikacja obecnych obiektów oraz rozszerzenie ekomuzeum).
Warsztaty dot. znajomości kultury, historii, dziedzictwa przyrodniczego Spisza i Podhala (warsztaty prowadzone dla członków ekomuzuem przez specjalistów z Ekomuzeum Dziedziny Dunajca z historii, kultury, zwyczajów i degustacji lokalnej kuchni Spisza i Podhala).
Wizyty studyjno-sieciujące po obiektach Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.
2-dniowa wizyta study tour dla bloggerów, biur podróży, touroperatorów, przewodników po obiektach Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.
Konkurs dla dzieci i młodzieży na historię powstania Pienin, Spisza i Podhala. Z wybranych prac konkursowych powstanie pierwszy e-book wraz z audio deskrypcją po Dziedzinach Dunajca.
Kreatywny przewodnik dla dzieci i młodzieży pt.: „Podróż po Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po Spiszu, Pieninach i Podhalu”.
Rozpoczęcie prac nad stroną internetową Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.
W 2023 planujemy w ramach realizacji projektu:
Warsztaty dot. komunikacji społecznej, budowania współpracy i strategicznego planowania rozwoju ekomuzeum (planowanie rozwoju i działań na lata 2024-2026)
Warsztaty dot. znajomości kultury, historii, dziedzictwa przyrodniczego Pienin (warsztaty prowadzone dla członków ekomuzuem przez specjalistów z Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych z historii, kultury, zwyczajów i degustacji lokalnej kuchni Spisza, Pienin, Podhala).
2-dniową wizytę study tour dla bloggerów, biur podróży, touroperatorów, przewodników po obiektach Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Planowana wizyta kwiecień/maj 2023
3 filmy edukacyjne dla dzieci i młodzieży o walorach kulturowo-przyrodniczych regionu Ekomuzeum Dziedzin Dunajca w oparciu o ofertę Przewodnika: „Podróż po Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po Spiszu, Pieninach i Podhalu”.
2 szkolenia z nowoczesnych metod komunikacji i promocji w mediach społecznościowych.
Międzypokoleniowy Piknik „Trzech Kultur”, podczas którego doświadczymy bogactwa lokalnego dziedzictwa Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.
Strona internetowa ekomuzuem
Materiały informacyjno-promocyjne.
Ekomuzuem Dziedziny Dunajca, to realna współpraca i partnerstwo trzech sektorów. Realizacja tego projektu, wspiera naszą budowę sieci współpracy miejsc i obiektów prezentujących „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe, króre wspólnie tworzą polsko-słowacki produkt turystyczny Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Jest to oferta, która pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć bogactwo naszego regionu Pienin, Spisza i Podhala.
Natalia Niemiec
Lider Ekomuzeum Dziedziny Dunajca
Początkiem tego roku, Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej wraz z armeńskim partnerem NGO Center rozpoczęto realizację projektu "Ekomuzeum - sieciowe podejście do ochrony, zachowania i prezentacji lokalnego dziedzictwa" («Էկոթանգարան» - համագործակցություն` հիմնված զբոսաշրջության ոլորտում տեղական ժառանգության պաշտպանության, պահպանման եւ ներկայացման վրա).
W kwietniu mieliśmy pierwszą wizytę w Armenii, gdzie poprowadzone zostały warsztaty dla uczestników w regionu Lorii przez Natalię Niemiec (koordynatora Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” i Barbarę Kazior – eksperta ds. ekomuzeum. W czerwcu grupa 8 uczestników projektu z Armenii przyleciała do Polski, by „od kuchni” zobaczyć jak działa współpraca w ramach Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”. Rozmawialiśmy o wartości lokalnej współpracy zbudowanej w oparciu o ochronę lokalnego dziedzictwa Pienin, Spisza i Podhala pokazując konkretne przykłady współpracy.
W październiku odbyły się kolejne warsztaty w regionie Lorii w Vanadzor, wspierające identyfikację oferty turystycznej regionu Lori w oparciu o bogactwo lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturowo-przyrodniczego. Tłumaczem podczas warsztatów była Kristine Hovsepyan – koordynator DMO (Lori Tourism Destination Management Office). W warsztatach towarzyszył nam ekspert w dziedzinie armeńskiej turystyki Gayane Ayvazyan. W tej chwili twa bardzo ważny proces budowania współpracy który jest unikatowy i wyjątkowy w regionie Lori. To ważny moment w którym szukamy miejsc i ludzi którzy chcą ze sobą współpracować, tworząc ofertę turystyczną promującą, chroniącą i pozwalającą doświadczyć lokalnego dziedzictwa.
Budowanie relacji i pracowanie nad modelem współpracy było ubogacone wizytą studyjną w potencjalnych obiektach, chcących założyć pierwsze ekomuzeum w Armenii. Odwiedziliśmy i poznaliśmy fantastyczne osoby, które bardzo często są pionierami w zakresie przedsiębiorczości połączonej z ofertą warsztatową dla turystów:
Emmę z centrum rowerowego Boo Mountain Bike Park Project w Vanadzor.
Arevik z centrum kultury gdzie organizowane są warsztaty artystyczne dla dzieci, które znajduje się w dawnej letniej rezydencji ormiańskiego reżysera teatralnego Tairova w Vanadzor.
Gayane z Apricot - Armenian Handmade Souvenirs, która nie tylko tworzy pyszne herbaty i słodycze, ale zatrudnia osoby niepełnosprawne ze swojej okolicy, które odpowiadają za wykonanie pięknych pamiątek;
Pracownię Bogdana - mistrza chaczkarów (ormiańska kamienna płyta upamiętniająca szczególne wydarzenie lub osobę). Bogdan jest nie tylko artystą, ale również pisze, śpiewa. Zebrał i spisał tradycyjne pieśni armeńskie, które uchronił od zapomnienia. Ma w sobie radość, gościnność i wspaniałą energie, której można doświadczyć podczas warsztatów.
Zabytkowy ormiański klasztor Sanahin z X w. W 2000 r., który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Domową pracownię ceramiczną w Sanahin Կավի Տուն /Pottery house Armenia . Jest to urokliwy dom, gdzie można się zatrzymać i odpocząć podczas podróży, korzystając z warsztatów pracy w glinie.
Dom gościnny Sergo w Odzun B&B Odzun. Jest to świetnie zlokalizowane miejsce w górach, gdzie można wybrać się na wycieczki piesze. Gospodarz i jego rodzina fantastycznie gotują. Można tutaj zasmakować pysznej ormiańskiej kuchni. A na deser coś słodkiego z pasieki Sergo.
Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacji dla Demokracji.
Natalia Niemiec
koordynator projektu
TRZY KRAINY
Nowe legendy Pienin, Spisza i Podhala
Zostań autorem lub ilustratorem e-booka!
Historie o powstawaniu państw, miast czy wiosek przekazywane są z pokolenia na pokolenie
i pozwalają nam na przeniesienie się w baśniowe miejsca i poznanie niezwykłych bohaterów.
Czy zastanawialiście się kiedyś czasem, skąd wzięły się nazwy krain, w których mieszkacie?
Czy Spisz powstał od władcy o imieniu Spisz, a może Pieniny to córki Króla Karpat?
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie, w którym słowem
i obrazem przedstawicie nam wasze pomysły literackie i rysunkowe na temat powstania
Pienin, Spisza i Podhala.
Aby wziąć udział w konkursie potrzebujecie papieru, pióra (laptopa), kredek, ołówków, farb
oraz wyobraźni. Zachęcamy Was do zapoznania się z historią, tradycjami i dziedzictwem miejsc, które są waszym domem.
Kategoria pierwsza: Legenda
Napiszcie tekst własnej legendy na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.
Kategoria druga: Komiks
Stwórzcie komiks (historię obrazkową) na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.
Napisany tekst lub narysowany komiks dostarczcie do jednego z miejsc:
Izba Regionalna w Maniowach (ul. Pienińska 2a), czwartek-piątek (14.00-20.00)
Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych (ul. Ks. Kosibowicza 13), piątek, sobota, niedziela (15.00-20.00)
Gminny Ośrodek Kultury z/s w Niedzicy (ul. 3 Maja 16), poniedziałek-piątek (9.00-15.00)
Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej (ul. Gorczańska 7), wtorek-piątek (9.00-15.00)
Na Wasze prace czekamy do 7 października 2022 roku.
Czekają na Was wyjątkowe nagrody a najciekawsze prace zostaną umieszczone w wydawnictwie pokonkursowym dostępnym w formie e-booka.
Do pracy konkursowej dołączcie:
oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich oraz zgodę opiekuna na udział w konkursie
Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie konkursu.
DO POBRANIA:
Armeńska delegacja w Ekomuzuem „Dziedziny Dunajca”
Mamy wyjątkowy początek czerwca, bowiem gościmy w Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca" , długo oczekiwaną grupę Ormian z regionu Lori w Armenii. Jak to się stało, że tacy goście nas odwiedzili? To za sprawą Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej które wraz z armeńskim partnerem NGO Center realizuje pilotażowy projekt "Ekomuzeum - sieciowe podejście do ochrony, zachowania i prezentacji lokalnego dziedzictwa", współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie.
Stowarzyszenie Sprężyna od kilku lat buduje transgraniczną polsko-słowacką sieć współpracy w oparciu o lokalne dziedzictwo w turystyce, zwane Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca" (EKOMUZEUM – to sieć miejsc i obiektów prezentujących „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe, tworzących ofertę, która pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu Pienin, Spisza i Podhala)
W ramach projektu, zorganizowaliśmy wizytę studyjną dla 8 wybranych uczestników projektu z Armenii, która odbyła się 5-9 czerwca 2022 r. Celem wizyty studyjnej, było zaprezentowanie przez Stowarzyszenie Sprężyna armeńskim uczestnikom projektu, dobrych praktyk budowania oddolnej współpracy w dziedzinie turystyki w oparciu o zasoby lokalnego dziedzictwa na przykładzie polsko-słowackiego Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”. Uczestnicy odwiedzając obiekty ekomuzuem, poznając ich historię, współpracę, ofertę edukacyjno-turystyczną dzielili się doświadczeniem, inspiracjami, pomysłami i pomysłami jak budować lokalne partnerstwo w oparciu o lokalne dziedzictwo. Na liście odwiedzonych miejsc w Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” znalazły się takie miejsca: Gościniec H.A.T.A, Noclegi Winnica Spisz, Bycza Obora, Stadnina Koni „Dworna” w Rogoźniku, lody Tradycyjne w Ostrowsku, Willa Akiko, Pasieka „Za Potokiem”, Markowa Zagroda, wypożyczalnia rowerów „Żywioły”, Dom nad Jeziorem, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Zamek „Dunajec” w Niedzicy, Przystań Czorsztynianka z rejsem gondolami po Jeziorze Czorsztyńskim, Bacówka na Polanie Sosny w Niedzicy, Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych, Willa Jasna. Wizytę studyjną prowadziło dwóch moderatorów i opiekunów: Barbara Kazior (ekspert ds. ekomuzeum) i Natalia Niemiec (koordynator Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”), którzy na koniec pomogli uczestnikom wizyty podsumować nabytą nową wiedzę i doświadczenie, które po powrocie do Armenii wykorzystają w celu zbudowania sieci współpracy i oferty turystycznej w regionie Lori.
Tegoroczny projekt realizowany wraz z NGO Center, jest pierwszym takim projektem w Armenii mającym na celu zbudowanie oddolnej inicjatywy współpracy rozwoju turystyki w oparciu o ofertę edukacyjną opartą na bogactwie lokalnego dziedzictwa. Do naszego projektu zaproszony został także przedstawiciel Komitetu Turystyki w Armenii, w celu zbudowania trwałości i kontynuacji współpracy, co w perspektywie czasu ma szansę przełożyć się na zainicjowanie podobnych działań w pozostałych regionach kraju. Również dla programu RITA, nasz projekt jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy od kilku lat, wybrany został projekt realizowany właśnie w Armenii.
Natalia Niemiec
Koordynator projektu
KONKURS
TRZY KRAINY
Nowe legendy Pienin, Spisza i Podhala
Zostań autorem lub ilustratorem e-booka!
Historie o powstawaniu państw, miast czy wiosek przekazywane są z pokolenia na pokolenie
i pozwalają nam na przeniesienie się w baśniowe miejsca i poznanie niezwykłych bohaterów.
Czy zastanawialiście się kiedyś czasem, skąd wzięły się nazwy krain, w których mieszkacie?
Czy Spisz powstał od władcy o imieniu Spisz, a może Pieniny to córki Króla Karpat?
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie, w którym słowem
i obrazem przedstawicie nam wasze pomysły literackie i rysunkowe na temat powstania
Pienin, Spisza i Podhala.
Aby wziąć udział w konkursie potrzebujecie papieru, pióra (laptopa), kredek, ołówków, farb
oraz wyobraźni. Zachęcamy Was do zapoznania się z historią, tradycjami i dziedzictwem miejsc, które są waszym domem.
Kategoria pierwsza: Legenda
Napiszcie tekst własnej legendy na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.
Kategoria druga: Komiks
Stwórzcie komiks (historię obrazkową) na temat powstania Pienin, Spisza i Podhala.
Napisany tekst lub narysowany komiks dostarczcie do jednego z miejsc:
Izba Regionalna w Maniowach (ul. Pienińska 2a), czwartek-piątek (14.00-20.00)
Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych (ul. Ks. Kosibowicza 13), piątek, sobota, niedziela (15.00-20.00)
Gminny Ośrodek Kultury z/s w Niedzicy (ul. 3 Maja 16), poniedziałek-piątek (9.00-15.00)
Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej (ul. Gorczańska 7), wtorek-piątek (9.00-15.00)
Na Wasze prace czekamy do 30czerwca 2022 roku.
Czekają na Was wyjątkowe nagrody a najciekawsze prace zostaną umieszczone w wydawnictwie pokonkursowym dostępnym w formie e-booka.
Do pracy konkursowej dołączcie
oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich oraz zgodę opiekuna na udział w konkursie
Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie konkursu.
DO POBRANIA:
W 2022 roku Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej wraz z armeńskim partnerem NGO Center, realizuje projekt „Ekomuzeum – sieciowe podejście do ochrony, zachowania i prezentacji lokalnego dziedzictwa” («Էկոթանգարան» - համագործակցություն` հիմնված զբոսաշրջության ոլորտում տեղական ժառանգության պաշտպանության, պահպանման եւ ներկայացման վրա).
Celem projektu jest rozwój sieci współpracy na rzecz ochrony, zachowania i prezentacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w regionie Lori w Armenii, w oparciu o koncepcję ekomuzeum.
W ramach realizowanych działań projektu, zorganizowane zostaną dwa warsztaty (kwiecień, październik) dla mieszkańców regionu Lori w Armenii w celu przedstawienia koncepcji współpracy jaką jest ekomuzeum, analizy lokalnych zasobów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, i działających w oparciu o nie przedsięwzięć edukacyjnych i turystycznych
i przygotowania sieciowej oferty edukacyjno-turystycznej regionu.
Dodatkowo, na początku czerwca odbędzie się kilkudniowa wizyta studyjna do Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca” w Polsce, dla zorganizowanej grypy Ormian z regionu Lorii. Dzięki tej wizycie, uczestnicy projektu z Armenii będą mogli poznać od "kuchni", jak działa ekomuzeum, zainspirować się dobrymi praktykami i poznać nowy mechanizm oddolnej współpracy w dziedzinie turystyki w oparciu o zasoby lokalnego dziedzictwa na przykładzie transgranicznego Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Sprężyna.
Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
w ramach programu RITA – przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacji dla Demokracji.
Natalia Niemiec
Koordynator projektu
Zwiedzasz okolice? Chciałbyś szybko i bez googlowania stron otrzymać informację kompleksową informację nt. atrakcji regionu, w którym się znajdujesz? Teraz to możliwe!
Dzięki dofinasowaniu, jakie Stowarzyszenie Sprężyna Centrum Edukacji Nieformalnej otrzymało na realizację projektu pn. „Atrakcje w Twoim zasięgu. Opracowanie interaktywnej mapy wyposażonej w FC tagi, jako narzędzie wspólnego marketingu regionu” w sołectwach Gminy Czorsztyn zamontowano mapy turystyczne, których zadaniem jest ułatwienie dostępu do informacji turystycznych dla przebywających tutaj wycieczkowiczów.
W ramach realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania oraz Gminą Czorsztyn projektu, w celach promocyjnych regionu wykonano 10 interaktywnych, kodowanych tablic, których zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności regionu. Mapy zawierają polsko-angielskie menu z opisem oraz potężną bazą fotografii oraz panoram regionu, co nie tylko zachęci do podróży, ale pomoże również dotrzeć do celu!
Zadaniem realizowanego projektu jest promowanie obszaru z wykorzystaniem jego krajobrazowych walorów oraz kreowanie wizerunku regionu , jako atrakcyjnego turystycznie poprzez spójne działania marketingowe na rzecz regionu.
Koszt całkowity zadania to 50 000 zł, z czego koszt dofinansowania stanowi 45 000 zł.
Opr. Aneta Markus
Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 204-2020. Operacja realizowana jest w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”
W roku 2020 dzięki wsparciu z Nadacia pre ochranu biodiverzity Karpat każdy obiekt Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca" otrzyma pięknie zrobioną tablicę z mapą całego ekomuzuem. Na każdej tablicy są zaznaczone wszystkie obiekty, trasy rowerowe, ścieżki piesze i kajakowe, a opisy obiektów są w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim. Materiał promocyjny został opracowany przez Nasze Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej, w ramach realizacji projektu pn. Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca".
Tento projekt sa uskutocnil v vd'aka podpore Nadacie pre ochranu biodiverzity Karpat Stakcin - Slovensko.
W roku 2019 powstało na terenie Pienin, Spisza i części Podhala Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, które postawiło sobie za cel stworzenie sieciowej oferty turystycznej bazującej na zasobach lokalnej przyrody, krajobrazu, kultury i historii. Ekomuzeum opiera się na współpracy lokalnych NGO, KGW, liderów, przedsiębiorców, rękodzielników, pasjonatów przy tworzeniu wspólnej innowacyjnej, angażującej oferty edukacyjnej i turystycznej, prezentującej w atrakcyjny sposób lokalne dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe – materialne i niematerialne. Ambicją ekomuzeum jest ożywienie lokalnego dziedzictwa i stworzenie brakującej oferty aktywnego spędzania wolnego czasu dla mieszkańców tego obszaru oraz przyjezdnych.
Jednym z pomysłów jest stworzenie przy nowo powstałych ścieżkach i trasach rowerowych bezobsługowych gier terenowych polegających na odkrywaniu dziedzictwa podczas poszukiwania skarbów w formie questów. Questy to nieoznakowane tras, które można przemierzać podążając za wskazówkami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Każdy quest ma punkt startu, a kolejne miejsca na trasie odnajduje się dzięki odgadnięciu zagadki poprzez wyszukanie w terenie obiektu, kształtu, liczby pasującej do rozwiązania – może to być grupa pięciu drzew, albo liczba, która jest datą powstania jakiegoś budynku, rzeźba w terenie czy specyficzny detal architektoniczny. Na końcu szlaku umieszczona jest skrzyneczka – skarb, w której znajduje się pieczątka, potwierdzająca przebycie całej trasy. Quest to opowieść o miejscu i ludziach, którą sami odkrywamy i poznajemy, prowadzeni poetycką narracją. Questy opracowane zostaną przez grupę mieszkańców z gminy Czorsztyn i Łapsz Niżnych ze specjalistą (trenerem questingu) podczas dwóch dwudniowych warsztatów.
Projekt ma na celu aktywizację mieszkańców w celu opracowania questów jako formy wzbogacenia i uatrakcyjnienia oferty rowerowej od wczesnej wiosny do późnej jesieni w południowej Małopolsce (region: Pienin, Spisza i Podhala) w oparciu o potencjał regionu.
W efekcie powstaną dwa questy rowerowe, prezentujące lokalne dziedzictwo, przyrodę, historię, tradycje – dostępne bezpłatnie w formie ulotek.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Opr. Natalia Niemiec
W 2019 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Sprężyna we współpracy z Grupą Inicjatywną (osób, organizacji społecznych i gospodarczych z 3 gmin Czorsztyn, Łapsze Niżne i Nowy Targ) powstało Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”.
W roku 2020 Stowarzyszenie Sprężyna realizuje projekt pn. Oferta Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, dzięki przyznanemu grantowi z Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Podhalański, przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego
W ramach realizacji projektu, powstały:
oferta warsztatów opartych o zasoby obiektów i osób współtworzących Ekomuzeum
paszport turystyczny Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”.
Opr. Natalia Niemiec