Nasze działania

Nasze działania (55)

W piękną jesienną sobotę, nasz team jak zwykle nie próżnował. Tym razem postawiliśmy na aktywność, współpracę zespołu oraz niesamowite widoki Pienińskiego Parku Narodowego z perspektywy...wody. Płynąc po Dunajcu pontonem nie tylko wspólnie spędzaliśmy czas, ale uczyliśmy się współpracy i wspólnego działania.  Aby bezpiecznie dotrzeć do mety spływu rwącego miejscami Dunajca, musieliśmy skoordynować wiosłowanie i słuchać się nawzajem, co także dostarczało wielu emocji i wrażeń. Przyroda jest nieokiełznanym żywiołem, z którym można poradzić sobie tylko ściśle ze sobą współpracując. My...daliśmy radę! 
Wyprawa zorganizowana została w ramach współpracy Stowarzyszenia Sprężyna Centrum Edukacji Nieformalnej oraz  Fundacji Św. Mikołaja w ramach prowadzonej przystani. 
 
Aneta M. 
Zdjęcia: Vera Mysnyk 
 
 
Sezon jesienny to idealny czas na wspólne rozmowy, zabawy i kreatywne pomysły. W naszej przystani nigdy ich nie brak. Tym razem zabraliśmy się za…budowanie latawcy. Specjalnie dobrane materiały, lekka konstrukcja, wskazówki prowadzących, kolorowe farbki zapewniły kolejno: skupienie przy budowie konstrukcji, radość - podczas ozdabiania, satysfakcję – kiedy wzniosły się w powietrze!
Kiedy nasze latawce wszystkie były już gotowe; piękne i kolorowe, kilka dni później wybraliśmy się na prawdziwe święto latawcy: Rodziny Piknik z Latawcem w Łapszach Niżnych.
Tam kolejno wzbijały się w powietrze ku uciesze wszystkich obecnych. I nieważne, że czasem splątała się lub zerwała linka – w ten dzień wszyscy mieliśmy doskonałe humory. Dzień upłynął w atmosferze zabawy i współpracy; w myśl zasady jedno niebo, jeden świat!
Nasze Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej tej jesieni, realizuje kolejny projekt, będąc jedną z przystani Św. Mikołaja dzięki funduszom z Fundacji Świętego Mikołaja.
 
Aneta Markus - koordynator projektu
 
 
 
Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej wraz z Członkami i Partnerami Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, serdecznie zaprasza 17 września na I Festiwal Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Festiwal odbędzie się na Polanie Sosny w Niedzicy. Wstęp bezpłatny.
Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego.
 
PLAKAT (deskrypcja):
na kremowym tle na samej górze plakatu jest napisane: I Festiwal Trzech Regionów
poniżej na niebieskim tle jest tekst w białym kolorze:
Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzuem
14.00 - Rozpoczęcie Festiwalu
14.00-17.00 Edukacyjna wioska w Ekomuzuem Dziedziny Dunajca
14.30-16.00 Pokaz mody trzech regionów: Pienin, Spisza i Podhala
16.00-17.00 Trzy odsłony górali: zabawy spiskie, podhalański humor i śpiew pieniński
17.00-18.00 Wielki QUIZ rodzinny z nagrodami
18.00-19.00 Koncert zespołu HOLEVIATERS
19.00-20.00 Pokaz 3 filmów Ekomuzuem Dziedziny Dunajca i nagrodzenie uczestników
 
Na plakacie w środku z lewej strony jest grafika od góry: zamku w Niedzicy, pary w stroju pienińskim, pary w stroju podhalańskim, pary w stroju spiskim.
Na zielonym tle jest napisana data festiwalu: siedemnasty wrzesień, miejsce: Niedzica na Polanie Sosny.
 
Na samym dole plakatu w stopce jest tekst:
1) Organizator: logotyp Stowarzyszenia Sprężyna (czarna głowa z zieloną sprężyna).
2) Honorowy Patronat: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.
 
W środku są logotypy Partnerów: Gminy Łapsze Niżne, Gminy Czorsztyn, Ośrodka Kultury z/s w Niedzicy, Muzeum w Czerwonym Klasztorze, Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach, Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych, Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej, Gościniec H.A.T.A., Muzeum Tatrzańskie, Agroturystyka Adamcykówka, Pasieka Za Potokiem, TURTREK, Willa Jasna, Czorsztynianka, Żywioły. Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych.
 
Obok zamieszczone są patronaty medialne:
TVP3 Kraków, Podhale 24, Tygodnik Podhalański, Radio Alex, Na Spiszu. Na końcu w dolnym prawym roku plakatu zamieszczone są organizacje które dofinansowały festiwal: Logotypy: Komitet do spraw Pożytku Publicznego, NIW, NOWEFIO, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, logotyp Województwa Małopolskiego z tekstem: Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
 

Festiwal odbędzie się, dzięki realizacji projektu „Ekomuzeum Dziedziny Dunajca – żywe dziedzictwo Pienin, Spisza i Podhala” z programu Kultura – Interwencje. Edycja 2023, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Dodatkowym źródłem finansowania tego działania są środki z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Nowe FIO, w którym Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej realizuje projekt „Dziedziny Dunajca – rozwój kapitału społecznego Pienin, Spisza i Podhala”  oraz środki z "Małych Grantów" z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

Stowarzyszenie Sprężyna, podczas realizacji zadania publicznego pt.
„I Festiwal Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca”, dołoży wszelkich starać o dotyczących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

 

 1. Dostępność architektoniczna:
  Zapewniona zostanie przestrzeń wolna od barier poziomych przestrzeni komunikacyjnych budynków*: Festiwal będzie miał miejsce w plenerze a nie w budynku, gdzie jest teren płaski, i nie ma problemów z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym nie ma barier poziomych przestrzeni. W przypadku trudności np. z poruszaniem się dla osób potrzebujących wsparcia, dostępna będzie pomoc służb porządkowych (strażaków).

 2.  W zakresie dostępności cyfrowej:

  Podczas realizacji zadania, dla osób ze specjalnymi potrzebami będą zamieszczone specjalne informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia Sprężyny oraz w jej mediach społecznościowych o opisie miejsca festiwalu oraz opisu materiałów promocyjnych takich jak plakaty (deskrypcja plakatu).

 3.  W zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:

  1. Podczas festiwalu, osoby z ograniczeniami dostępności będą mogły skorzystać z bezpłatnych, dostępnych aplikacji na telefonie komórkowym jak (np. Live Transcribe, Google Docs Voice Typing, Speechnotes) zamieniających język mówiony na język pisany. Jest to impreza wielopokoleniowa na terenie wiejskim, gdzie osobą starszym towarzyszą bardzo często wnukowie, albo dzieci, które posiadają przy sobie telefony komórkowe i będą wsparciem dla seniorów, albo osób w swoim otoczeniu). Gdyby osoba z ograniczeniami dostępności nie miała przy sobie osoby wspierającej, może zgłosić się do obsługi festiwalu, z prośbą o wsparcie.

  2. Podczas trwania całego festiwalu, będzie zamontowane nagłośnienie, a poszczególne działania i informacje będą podane uczestnikom przez mikrofony, które będą wspierały wspomaganie słyszenia.

  3. Materiały informacyjno-promocyjne dot. festiwalu będą zamieszczone na stronie internetowej stowarzyszenia, jak również w mediach społecznościowych publikowane przez stowarzyszenie. Materiały będą zawierały tekst alternatywny w treści postów, artykułów, plakatów, itp. Dodatkowo na stronie internetowej, będzie zamieszczona informacja o wsparciu podczas festiwalu dla osób z ograniczeniami.

  4. Istnieje możliwość zapewnienia, na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, komunikacji z realizatorem zadania w formie pisemnej, ustnej albo osobiście

   

 

 

 

 

 

 
 

 

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi zakończyliśmy ostatnie działania prowadzone w ramach bezpiecznej przystani, jaką zbudowaliśmy dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej dzięki ogromnej pomocy oraz wsparciu finansowemu Fundacji Św. Mikołaja.

Była to już 3 edycja przystani w ramach, której przeprowadzono szereg działań o charakterze edukacyjnym, integracyjnym ale przede wszystkim budującym wspólne poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu.

Spotkaniem, które zakończyło wspomniany cykl była 2 dniowa wyprawa do magicznego Bałtowa, gdzie nasza 50 -cio osobowa załoga oddała się przygodzie oraz czarom. Podczas wycieczki odwiedziliśmy m.i. Jura Park, gdzie nie tylko spacerowaliśmy aleją wśród ogromnych tyranozaurów, ale sami zamieniliśmy się w peleontologów. Jakby tego było mało kino 5 D i egzotyczna przejażdżka wśród dinozaurów dostarczyły mnóstwo adrenaliny, którą koniec końców rozładowaliśmy w parku rozrywki. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od magii ...Zaznajomiła Nas z nią wiedźma Hogata, która poczyniła także użytek z mioteł ucząc naszych uczestników sztuki latania ;). Był również zwierzyniec i terenowa wycieczka school busem wśród bizonów czy uroczych kóz. Wspólny czas, wspólna zabawa po raz kolejny pokazała Nam, jak pięknie możemy się różnić.

Projekt był realizowany przez nasze Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej, dzięki dofinansowaniu z Fundacji Św. Mikołaja. Wysokość dofinansowania 3 edycji wyniosła 42 706 zł.

Aneta Markus - Koordynator Przystani

 

 
Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej, serdecznie zaprasza dzieci w wieku 9-15 lat, na bezpłatne warsztaty z robienia latawców:
 
 19/9, godz. 16.00 - 19.00, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy (ZAPISY tel: 182629484, 609376212)
 20/9, godz. 16.00 - 19.00 - Świetlica w Łapszach Niżnych (ZAPISY tel: 182629484, 609376212)
 26/9, godz. 16.00 - 19.00 - Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych (ZAPISY tel: 781134202)
 27/9, godz. 16.00 - 19.00 - Remiza w Maniowach (ZAPISY tel: 511235598)
 
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Uczestnicy warsztatów, otrzymają materiały do wykonania samodzielnie latawców.
 
SERDECZNIE ZAPRSZAMY:-)
 
Warsztaty są realizowane przez Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej , dzięki dofinansowaniu otrzymanemu przez BNP Paribas Bank Polska w ramach Programu Grantów Lokalnych.
 
Wszystkich mieszkańców naszego ekomuzuem jak i przyjezdnych gości, zapraszamy do korzystania z nowej ulotki z mapą Ekomuzeum Dziedziny Dunajca na 2023/2024 r.
Ulotka powstała dzięki realizacji projektu "Dziedziny Dunajca - rozwój kapitału społecznego Pienin, Spisza i Podhala", dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.
Ulotka zawiera nie tylko 38 wyjątkowych miejsc i ich ofert dzięki którym lepiej można poznać i doświadczyć lokalnego dziedzictwa Pienin, Spisza i Podhala, ale informuje o szlakach pieszych, ścieżkach rowerowych i innych atrakcjach regionu. W nowej wersji ulotki mamy coś wyjątkowego. Pierwszy raz oferujemy specjalne oferty promocyjne. 
Ulotki będą do pobrania w obiektach ekomuzuem jak również w punktach informacji turystycznej w Nowym Targu oraz Pawilonie Informacyjno-Wystawowym na koronie zapory w Niedzicy.
 
Do zobaczenia w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca:-)
 
Natalia Niemiec
 
 
 
 
 
 

Jest nam niezmiernie miło móc się podzielić dobrą wiadomością. W tym roku Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej wraz z członkami i partnerami Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, organizuje I Festiwal Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.

Festiwal odbędzie się 17 września w Niedzicy na Polanie Sosny. Celem Festiwalu jest zaproszenie mieszkańców naszych regionów i wypoczywających u nas turystów do poznania żywego dziedzictwa Pienin, Spisza i Podhala, na którym działa od 2019 r. trans graniczne Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.

Festiwal odbędzie się, dzięki realizacji projektu „Ekomuzeum Dziedziny Dunajca – żywe dziedzictwo Pienin, Spisza i Podhala” z programu Kultura – Interwencje. Edycja 2023, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Dodatkowym źródłem finansowania tego działania są środki z Narodowego Instytutu Wolności
w ramach programu NoweFIO, w którym Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej realizuje projekt „Dziedziny Dunajca – rozwój kapitału społecznego Pienin, Spisza i Podhala”  oraz środki z "Małych Grantów" z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

 

 

 

 

 

 

Idzie wiosna, a dzisiaj mamy 4 urodziny Ekomuzuem Dziedziny Dunajca 
Mamy dla Was konkurs.
Do wygrania 4 gry "Zagraj w dziedzictwo Ekomuzuem Dziedziny Dunajca" w konkursie.
Zwyciężą 4 najlepsze HASŁA na "WIOSNĘ w Ekomuzuem Dziedziny Dunajca".
 
✅ polub post i wpisz hasło w komentarzu pod postem;
✅ jedna osoba - jedno hasło;
✅ na hasła czekamy do 18 marca (sobota) 2023 do 21.00;
✅ regulamin:
 

REGULAMIN KONKURSU 

Na hasło na „WIOSNĘ w Ekomuzuem Dziedziny Dunajca”

 

1. Zasady ogólne

 1. Organizatorem konkursu na „WIOSNĘ w Ekomuzuem Dziedziny Dunajca” jest Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji, KRS  0000413588

 2. Treść niniejszego Regulaminu dostępna jest na stronie internetowej Stowarzyszenia Sprężyna: www.sprezyna.org

 3. Fundatorem nagród i przyrzekającym w rozumieniu art. 919 – 921 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jest Organizator.

 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym, loterią promocyjną, których wynik zależy od przypadku, ani żadną inną formą gry losowej przewidzianej w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U.2009r., Nr 201, poz.1540 z późn. zm.).

 5. Administratorem danych osobowych zbieranych na potrzeby niniejszego Konkursu jest Organizator. Dane osobowe w zakresie: imię, nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mail będą przetwarzane przez Organizatora tylko i wyłącznie w ramach i na potrzeby przeprowadzenia Konkursu na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie. Osoba udostępniająca dane osobowe ma prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich zmiany jak i żądania zaprzestania ich przetwarzania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże ich brak uniemożliwi uczestnictwo w Konkursie jak i wydanie nagród.

 6. Organizator jest podmiotem, który wykonuje czynności techniczne związane z organizacją oraz czuwaniem nad przebiegiem konkursu i przetwarzaniem danych osobowych.

2. Słownik pojęć

 1. Uczestnik” – osoba przesyłająca swoje zgłoszenie w Konkursie, która spełnia wymagania z § 7.

 2. Nagroda” – nagroda to 1 gra „Zagraj w dziedzictwo Ekomuzeum Dziedziny Dunajca”.

 3. Zwycięzca nagrody” – osoba wybrana spośród Uczestników zgodnie  z postanowieniami niniejszego Regulaminu.

 

3. Zasady Konkursu

 1. Zasady konkursu określa niniejszy Regulamin.

 2. Konkurs rozpoczyna się w dniu 15.03.2023 r., o godzinie 08:00.

 3. Konkurs kończy się w dniu 18.03.2023 r., o godzinie 21:00.


4. Zasady wzięcia udziału w Konkursie


 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy napisać hasło na „WIOSNĘ w Ekomuzuem Dziedziny Dunajca”.

 2. Polubić ten post.

 3. Odpowiedź na zadanie konkursowe nie może zawierać treści naruszających przepisy prawa lub prawa osób trzecich, w tym treści szerzących nienawiść, treści erotycznych, promujących alkohol, wyroby tytoniowe, narkotyki lub inne środki psychoaktywne.

 4. Jedna osoba może zgłosić do konkursu tylko jedną odpowiedź.


5. Nagroda

 1. Nagrodą za 4 najlepsze odpowiedzi są 4 gry „Zagraj w dziedzictwo Ekomuzeum Dziedziny Dunajca”, po jednej grze dla zwycięzcy.

 2. Nagroda jest przypisana wyłącznie zwycięzcy Konkursu i nie może być przeniesiona na osoby trzecie.

 3. Podmiotem odpowiedzialnym za dostarczenie nagrody jest Organizator.

6. Zasady wyłonienia zwycięzców Konkursu

 1. Oceny propozycji konkursowych oraz wyłonienia laureatów konkursu dokona dwuosobowa Komisja Konkursowa. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele Organizatora. Decyzja Komisji Konkursowej jest ostateczna i niepodważalna. Z czynności podjętych przez Komisję konkursową sporządzony zostanie protokół.

 2. Wybór zwycięzcy polegać będzie na wyłonieniu spośród Uczestników osób, które spełniają wymogi Regulaminu i których odpowiedź na zadanie konkursowe zostanie uznana przez Organizatora za ciekawa, motywująca i wyjątkowa   spośród wszystkich zgłoszeń, a następnie wyłonieniu spośród ww. osób 4 (czterech) osób do nagrody głównej.

 3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poniedziałek 20.03.2023 roku

 4. W przypadku gdyby nie udało się skontaktować z Zwycięzcami po ogłoszeniu wyników Konkursu zostanie z nimi nawiązany kontakt przez media społecznościowe - facebook.

 5. Organizator zastrzega sobie prawo do nierozstrzygnięcia konkursu w przypadku zbyt małej ilości zgłoszeń zgodnych z regulaminem, nie zgłoszenia się Zwycięzcy Konkursu do odbioru nagrody, jak i innych sytuacji uniemożliwiających jego rozstrzygnięcie.


7. Uczestnicy konkursu

 1. Konkurs jest przeznaczony wyłącznie dla osób zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są pełnoletnie i posiadają zdolność do czynności prawnych.

 2. W przypadku osób niepełnoletnich, hasło może zgłosić opiekun albo osoba niepełnoletnia za zgodą opiekuna.

 3. Z udziału w Konkursie wyłączeni są przedstawiciele Organizatora, a także członkowie najbliższej rodziny (małżonkowie, wstępni, zstępni oraz rodzeństwo) wyżej wymienionych osób.

 4. Organizator zastrzega sobie prawo do nieprzyjęcia zgłoszenia konkursowego niezgodnego z niniejszym Regulaminem oraz do nieprzyznawania nagrody osobie, która naruszyła niniejszy Regulamin.

 

8. Prawa autorskie

 1. Uczestnik Konkursu oświadcza, że przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie osobiste i majątkowe oraz prawa pokrewne do odpowiedzi na zadanie konkursowe przesłane do Organizatora.

 2. Uczestnik zezwala na rozpowszechnianie i korzystanie przez Organizatora z autorskich praw majątkowych do przesłanej odpowiedzi na zadanie konkursowe oraz udziela mu prawa zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich, na wszystkich znanych w chwili przesłania odpowiedzi polach eksploatacji, w tym w szczególności tych wymienionych w art. 50 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 3. Uczestnik wyraża zgodę na publikowanie i rozpowszechnianie następujących swoich danych osobowych: imię i nazwisko – w celu ogłoszenia wyników Konkursu i w celu korzystania z odpowiedzi na zadanie konkursowe (przy czym Uczestnik wyraża także zgodę na korzystanie przez Organizatora z ww. odpowiedzi anonimowo, tj. bez podawania imienia i nazwiska Uczestnika).

 4. Udzielenie licencji, o której mowa w § 8 Regulaminu na wszelkich wymienionych w § 8 ust. 2 polach eksploatacji jest nieodpłatne, bezterminowe i nieograniczone terytorialnie.

9. Informacje o przetwarzaniu danych

 1. Administratorem danych osobowych jest Organizator.

 2. Organizator przetwarza dane osobowe (imię i nazwisko, numer telefonu) w celach zorganizowania i przeprowadzenia Konkursu, udostępnienia informacji o wynikach Konkursu, przyznania prawa do nagród i wydania nagród oraz w celu wypełnienia obowiązków podatkowych i rachunkowych na podstawie zgody udzielonej przez Uczestnika a w celach wypełnienia obowiązków podatkowych i rachunkowych na podstawie przepisów prawa.

 3. Podanie danych osobowych przez Uczestnika jest dobrowolne, lecz ich niepodanie uniemożliwia Uczestnikowi przystąpienie do Konkursu.

 4. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych, każdy Uczestnik ma prawo do jej wycofania do ogłoszenia wyników, lecz uniemożliwi to dalszy udział Uczestnika w Konkursie. W tym celu Uczestnik może za pośrednictwem poczty elektronicznej powiadomić o odstąpieniu w Konkursie. Skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.

 5. W sprawach związanych z danymi proszę kontaktować się mailowo na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 6. Każda osoba, której dane są przetwarzane ma:
  - prawo dostępu do danych osobowych jej dotyczących,
  - prawo poprawiania swoich danych osobowych,
  - prawo sprostowania swoich danych osobowych,
  - prawo żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych,
  - prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarza swoich danych osobowych,
  - prawo do przeniesienia swoich danych osobowych.

 7. Złożenie żądania usunięcia danych osobowych w czasie trwania Konkursu jest możliwe, lecz uniemożliwia dalszy udział Uczestnika w Konkursie.

 8. Dane Uczestników będą przechowywane przez okres 6 miesięcy od dnia przeprowadzenia Konkursu. Natomiast dane Uczestników, którym Organizator wydał nagrody będą przechowywane przez okres 5 lat od końca roku w którym zakończył się Konkurs, ze względu na obowiązki przechowywania dokumentacji wynikające z przepisów prawa, w tym prawa podatkowego i rachunkowego.

 

10. Zasady postępowania reklamacyjnego

 1. Reklamacje co do przebiegu Konkursu mogą być zgłaszane pisemnie na adres e-mail Organizatora z dopiskiem „Konkurs”  w terminie do dnia 19.03.2023 r.

 2. Pisemna reklamacja powinna zawierać imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail, jak również dokładny opis i wskazanie przyczyny reklamacji.

 3. Reklamacje rozpatrywane są przez Organizatora w terminie 7 dni od dnia dostarczenia Organizatorowi. Uczestnik zostanie powiadomiony o rozpatrzeniu reklamacji za pomocą odpowiedzi wysłanej na adres e-mail podany w korespondencji.

 4. Organizator rozpatrywać będzie reklamacje Uczestników na podstawie Regulaminu.

11. Ograniczenia roszczeń

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za:

 1. Ewentualne problemy techniczne związane z działaniem dostawców usług internetowych, a w szczególności za przerwanie, zawieszenie lub zniekształcenie połączenia mogącego spowodować stratę lub zniszczenie treści przesłanych do Organizatora drogą elektroniczną, które mogłyby mieć wpływ na wypełnienie warunków uczestnictwa w Konkursie;

 2. Ewentualny brak możliwości skontaktowania się ze Zwycięzca spowodowany problemami technicznymi związanymi z działaniem dostawców usług telekomunikacyjnych lub internetowych albo wynikłych z podania przez Uczestnika błędnych danych kontaktowych;

 3. Naruszenie przez Uczestnika praw autorskich lub dóbr osobistych osób trzecich.

12. Postanowienia Końcowe

 1. Przystępujący do Konkursu akceptuje warunki niniejszego Regulaminu.

 2. Konkurs prowadzony jest wyłącznie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

 3. Nadzór nad konkursem sprawuje Organizator.

 4. Zarówno Uczestnicy Konkursu, jak i Organizator będą dążyć do rozwiązywania wszelkich sporów powstałych na tle niniejszego Regulaminu w sposób ugodowy.

 5. Do spraw nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

 6. Regulamin Konkursu wchodzi w życie z dniem 15.03.2023 r.

Już nie możemy się doczekać na Wasze hasła pełne wiosny w Ekomuzuem Dziedziny Dunajca ?

 

W 2022 r. Stowarzyszenie Sprężyna zorganizowała konkurs „Trzy krainy. Nowe legendy Pienin, Spisza i Podhala” dla dzieci i młodzieży w ramach realizowanego projektu "Dziedziny Dunajca - rozwój kapitału społecznego Pienin, Spisza i Podhala", dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Konkurs literacko-plastyczny skierowany był do dzieci z gmin na terenie Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, ale również dla wszystkich zainteresowanych. W grudniu na Mikołaja, ogłosiliśmy wyniki konkursu, w którym nagrodziliśmy i wyróżniliśmy następujące osoby:

 W kategorii: KOMIKS

 1. miejsce: Wioletta Reściak (ZPO Niedzica), „Powstanie Spisza”

 2. miejsce: Lena Jandura (SP Kluszkowce), „Powstanie Pienin”

 Wyróżnienia:

Magdalena Bryniarska (SP w Szlembargu)

Za udział:

 • Marysia Wojtaszek (Gdańsk), „Góra serduszkowa”

 • Justyna Chmiel (ZPO Niedzica)

 Kategoria: LEGENDA

 1. miejsce: Amelia Kowalczyk (ZPO Niedzica), „Jak Bóg stworzył Spis”

 2. miejsce: Julia Waksmundzka (ZPO Niedzica), Historia powstania Spisza

                     Lena Kowalczyk (SP Łapsze Niżne), „Jak powstały Pieniny spiskie”

 1. miejsce: Krzysztof Jucha (SP Maniowy), „Jak powstały Pieniny”

 Wyróżnienia:

 • Julia Dzieża (ZPO Niedzica), „Jak powstał Spisz”

 • Natalia Pojedyniec (ZPO Niedzica), „Powstanie Spisza”

 • Karolina Chmiel (SP Łapsze Niżne), „Legenda o tajemniczej mapie zbójników”

 • Zuzanna Jucha (SP Maniowy), „Krowy i owce”

Za udział:

 • Aleksandra Kaczmarczyk i Zuzanna Kaczmarczyk (SP Maniowy), „Legenda o powstaniu Podhala”

 

Prace laureatów konkursu zostały opublikowane w e-booku z audio deskrypcją

Natalia Niemiec

 

Dzięki środkom pozyskanym z Fundacji Św. Mikołaja , po raz kolejny nasza przystań zrealizowała cykl zajęć, w których uczestniczyło ponad 30 –ro dzieci z terenów objętych konfliktem zbrojnym.

Projekt ten stanowił kontynuację wcześniej podjętych działań; realizowaliśmy go znając większość dzieci oraz ich rodziców, co dawało każdej ze stron większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki otrzymanej od Fundacji Św. Mikołaja pomocy mogliśmy zapewnić stałe i regularne spotkania dla dzieci; bezpiecznie dowieźć ich na miejsce, zadbać o och strefę emocjonalną, społeczną, ale również o ich kondycję fizyczną. Całość realizowanych działań stanowiła kompletną ofertę  spędzania czasu wolnego, której celem było budowanie poczucia bezpieczeństwa, zawiązywanie relacji społecznych oraz rozwój umiejętności. Wszystkie zajęcia, zarówno manualne, psychologiczne jak również sportowe realizowane były w dwóch podgrupach wiekowych: młodszej do 11 roku życia, oraz starszej do 16 r. ż. Praca w podgrupach umożliwiała osiąganie lepszych efektów oraz pozwalała podchodzić do każdego dziecka indywidualnie. Łącznie podczas realizowania poczynań naszej przystani zrealizowano:

1)      3 bloki psychologiczne dot. emocji ( ich rozpoznawania, nazywania, uwalniania) – łącznie 6 spotkań (po 3 bloki dla każdej grupy wiekowej)

2)      Wyjazd na basen – z podziałem na 2 grupy

3)      Malowanie na szkle – dwa spotkania ( starsza i młodsza grupa)

4)      Warsztaty wykonywania ozdób świątecznych – dwa spotkania ( starsza i młodsza grupa)

5)      Warsztaty z ozdabiania pierników – wspólnie jedno spotkanie

6)      Nauka jazdy na nartach z instruktorami – dla starszej grupy wiekowej – łącznie 5 godz.

Zajęcia ułożono tak, by po zajęciach z psychologiem, które często wymagało od dzieci skupienia, często wychodzenia spoza strefy komfortu mogły się zrelaksować po, na zajęciach manualnych lub sportowych. Doskonałym podsumowaniem projektu zespalającym uczestników oraz relację między nimi była 2 dniowa wycieczka do Wioski Św. Mikołaja w Bałtowie. Pomimo 7 godz. jazdy autokarem ( co też miało swoje plusy – mieliśmy mnóstwo czasu na rozmowy, śpiewanie polsko –ukraińskich piosenek itd.) dotarliśmy na miejsce w doskonałych humorach. Wycieczka obejmowała:

 • nocleg oraz pełną usługę gastronomiczną  zimowe kino
 • spotkanie w chacie Mikołaja -  spotkanie z Mikołajem ( dla każdego dziecka zakupiono upominek, który został dzieciom wręczony przez Mikołaja i jego pomocnika)
 • zajęcia integracyjne z elfami – w ogrzewanym namiocie dzieci wykonywały zadania integracyjne , śpiewały, tańczyły
 • wizytę w krainie lodu – godz. spacer lodowymi komnatami , gdzie spotkały m.in. bałwana Olafa oraz na podstawie historii księżniczek Elzy oraz Anny, uczyły się że każdy jest różny, bez względu na różnice wyglądu, charakteru , co nie jest jednak przeszkodą  w przyjaźni
 • jazdę na karuzeli wiedeńskiej
 • wizytę w żywej szopce ze zwierzętami ( osiołek, owce, daniele, sarny etc.)
 • wizytę w Jura Parku Dinozaurów z Przewodnikiem
 • warsztaty piernikowe

Koszt projektu stanowił  29 305 zł i w całości stanowił środki przekazane przez Fundację Św. Mikołaja.