Nasze działania

Nasze działania (22)

6-7 kwietnia 2019 r. z Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy wyruszyła grupa miłośników rowerów z Gminy Czorsztyn i Łapsz Niżnych, którzy pod ‘parasolem’ Stowarzyszenia Sprężyna razem z Basią Kazior z Fundacji MILA z Karkowa, rozpoczęli pracę nad opracowaniem pierwszego questu rowerowego podążając nową ścieżką pieszo-rowerową nad Jeziorem Czorsztyńskim. Quest rozpoczyna się w Niedzicy-Zamek (przy zamku) a kończy w Dębnie (przy kościółku). Wszystkim zainteresowanym zdradzimy, że w queście będą historie związane z duchami, bo jak często mamy okazje jechać „Z duchem na ramieniu”?

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na odkrywanie skarbów i dziedzictwa przyrodniczo-historycznego na Spiszu i Podhalu podróżując na dwóch kółkach.

Opiekunem questu będzie Stowarzyszenie „Frydmański Sypaniec” z Frydmana.

Do zobaczenia na trasie.

Natalia Niemiec

 

 

Warsztaty tematyczne: QUESTING

 

Questing jest metodą odkrywania dziedzictwa miejsca, polegającą na tworzeniu nieoznakowanych tras, które można zwiedzać, podążając za wskazówkami zawartymi w wierszowanych wskazówkach – czyli quest. Każdy quest ma swój punkt startu, a kolejne miejsca na trasie odnajduje się dzięki odgadnięciu zagadki i wyszukaniu w terenie miejsca pasującego do rozwiązania – może to być grupa pięciu drzew, albo liczba, która jest datą powstania jakiegoś budynku, rzeźba w terenie czy specyficzny detal architektoniczny. Na końcu szlaku umieszczona jest skrzyneczka – skarb, w której znajduje się pieczątka, potwierdzająca przebycie całej trasy. Quest to opowieść o miejscu i ludziach, którą sami odkrywamy i poznajemy, prowadzeni poetycką narracją. Qesting powstał w Stanach Zjednoczonych, a jego twórcami są Steven Glazer i Delia Clark. W Polsce pierwsze questy zaczęły powstawać po roku 2006 a obecnie jest ich w całej Polsce ponad 600.

 

Ramowy program warsztatów

NIEDZICA, 6 – 7 kwietnia 2019

 

Dzień I, 6 kwietnia 2019

10.00 – 10.15

Omówienie programu warsztatów, przedstawienie się uczestników szkolenia

10.15 – 11.30

Przedstawienie metody questingu.

Wycieczka do Dębna w celu znalezienia miejsca ukrycia skarbu

11.30-11.45

Przerwa

11.45 – 13.00

Wstępna inwentaryzacja zasobów dziedzictwa, ustalenie motywu przewodniego, narracji, hasła, podział na grupy robocze

13.00 – 13.30

Przerwa obiadowa

14.30 – 16.45

Praca w terenie w zespołach roboczych – tworzenie wierszowanej instrukcji

16.45 – 17.00

Podsumowanie I dnia warsztatów

 

 

Dzień II, 7 kwietnia 2019

9.00 – 11.00

Praca w terenie w zespołach roboczych – tworzenie wierszowanej instrukcji (cd.)

11.00 – 11.15

Przerwa

11.15 – 13.00

Doskonalenie powstałego questu w grupach roboczych: przygotowanie pieczątki, elementów graficznych, mapy i zdjęć/rycin do questu

13.00 – 13.30

Przerwa

13.30 – 15.00

Złożenie całego tekstu questu i wspólna redakcja

15.00 – 15.15

Przerwa

15.15 – 16.00

Prezentacja opracowanego questu

Metodyka tworzenia questu krok po kroku – podsumowanie warsztatów

 

Część zajęć podczas szkolenia będzie się odbywała w terenie.

Proszę pamiętać o wygodnym obuwiu, odpowiednim ubraniu i parasolu!

 

Prowadzenie: Barbara KAZIOR, Animator OWES, Trener Questingu

Czy Wy też czujecie już nadchodzącą zmianę̨ w otaczającej naturze?
Promienie słońca są̨ coraz mocniejsze. Dzień́ panować́ zaczyna nad nocą ...idzie Wiosna!:-) Jak co roku zaczniemy ją od sprzątania:-) Tym razem jednak nie będą̨ to jedynie porządki wokół nas, które odbywają̨ się̨ za sprawą corocznej akcji, organizowanej przez Stowarzyszenie Sprężyna, pn."Rodzinne grania w śmieciobranie".
W tym roku najpierw zajmiemy się̨ porządkami w naszych własnych organizmach!!:-)

Miniony rok wielu z nas potwierdził, że zaśmiecone jest nie tylko nasze otoczenie, bałagan panuje niestety także w nas! A z problemem tym boryka się coraz większa liczba osób w naszym otoczeniu. Nie sposób nie zauważyć́ jak olbrzymie spustoszenie wśród naszych rodzin, sąsiadów niosą̨ choroby cywilizacyjne; jak rak, zawały serca czy otyłość́. W dobie wszechogarniającego pospiechu zapragnęliśmy zwrócić́ swoją uwagę̨ na temat świadomego, zdrowego odżywiania, które jest podstawowym sposobem uniknięcia zabójczych chorób. Wierzymy, że w tym przypadku edukacja może przynieść́ wspaniałe rezultaty. Stąd pomysł na realizację warsztatów, do prowadzenia których zaprosiliśmy Panią̨ Bożenę̨ Żak - Cyran - dietetyczkę̨ i dietoterapeutkę̨, autorytet w dziedzinie zdrowego żywienia w Polsce. Od 1996r. specjalizującą̨ się̨ w dietoterapii, opartej na zasadach makrobiotyki oraz medycyny chińskiej. W swojej pracy czerpie ona przede wszystkim z osobistych doświadczeń́ związanych z powrotem do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej. Odzyskała zdrowie po zastosowaniu diety makrobiotycznej, którą praktykuje przez cały czas razem z rodziną. Pani Bożena jest autorka, m.in. następujących tytułów książkowych: "Odnowa na talerzu", "Jedz i żyj zgodnie z porami roku", "Kuchnia zdrowia i młodości", "Energia życia, energia pożywienia", "Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą", "Wzmacniaj odporność́ prostym pożywieniem", "Bądź́ twórcą własnego zdrowia". Swoją wiedzę propaguje poprzez udział w konferencjach, publikacjach, w mediach i programach radiowych.

Dwudniowe warsztaty które odbyły się początkiem kwietnia dla mieszkańców Gmin Czorsztyn i Łaszy Niżnych objęły swoim zakresem przygotowywanie zdrowych potraw i gotowania zgodnie z naturą. Dowiedzieliśmy się:
- jak przygotować́ proste i zdrowe śniadanie
-z czym zjeść́ kanapkę̨ 
- jak przygotować zupy wzmacniające zdrowie oraz smaczne kotlety roślinne 
- jak można zrobić zdrowe desery i wypieki bez cukru, mleka i jaj 
- co to są  koktajle chlorofilowe 
- jak wykorzysta c wiosennesioła w kuchni (zupa pokrzywowa itp.)

Przy wspólnym stole, Pani Bożena, dzieliła się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą na temat:
- równowagi kwasowo-zasadowej jako podstawy zdrowia, 
- detoksykacji organizmu, 
- odnowy narządów ciała,
- zrywnoścí pochodzenia roślinnego, jej właściwości lecznicze i energetyczne, 
- dostrojenie do pór roku w kuchni, - techniki gotowania dla zdrowia, 
- alergie i nietolerancje pokarmowe u dzieci
- kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci, 
- techniki relaksacji i oddychania dla zdrowia.

Jedną ze złotych rad było, by w kuchni i życiu kierować się DOBREM i INTUICJĄ
Drugiego dnia warsztatów, dołączył do nas specjalny gość Pani Akiko z Harklowej, która jest okazem zdrowia, wspaniałego poczucia humoru i dobra.

Bardzo pozytywnie naenergetyzował nas w dążeniu do tego przedsięwzięcia i właściwie umożliwił realizację tych warsztatów - darczyńca - od lat wspierający nasze inicjatywy - Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., który dofinansował koszt tego projektu. Składamy na ręce Pana Prezesa Krakowskiego SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.

 

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej

Anna Sinko
Natalia Niemiec

Zobacz galerię zdjęć

Uśmiech, radość z uczenia się nowych rzeczy, zaangażowanie, świetna praca zespołowa, dbanie o siebie nawzajem, gotowość do poświęcenia swojego czasu dla innych, odwaga przy wyrażaniu własnego zdania – wszystko to składa się na wielki „Krok naprzód”, który postawili uczestnicy projektu przeprowadzonego dwukrotnie w Gimnazjum w Maniowach.

Projekt „Krok naprzód” zorganizowany został dwukrotnie – edycja pierwsza trwała od lutego do czerwca 2011, a druga od października 2011 do maja roku 2012.

Podczas obu edycji stała grupa uczestników spotykała się dwa razy w tygodniu, by podczas dwugodzinnych zajęć uczyć się, dyskutować, działać na rzecz innych i świetnie się bawić. Warsztaty prowadzone były przez Natalię Niemiec i Magdalenę Krzysik i obejmowały między innymi: naukę pracy w zespole, planowania czasu, planowania krótko i długo terminowego, technik pamięci, robienia notatek oraz budowania zdrowych relacji. Uczestnicy poznawali również znaczenie różnorodności we współczesnym świecie, omawiali problem nieprzestrzegania praw człowieka i nierówności w dostępie do dóbr materialnych. Uczyli się o znaczeniu dbania o środowisko naturalne i własne zdrowie. W „Kroku naprzód 2” raz w miesiącu odbywały się dodatkowo zajęcia z angielskim, pokazujące, jak przyjemnie i wesoło uczyć się obcego języka. Oprócz zwykłych zajęć warsztatowych uczestnicy projektu spotykali się też, by wspólnie zrobić coś dla innych. Wykonali ozdoby choinkowe na aukcję wspierającą program „Pola nadziei”, a po zajęciach edukacyjnych o ekologii uczestnicy pierwszej edycji stworzyli śmiecio-lampy, a uczestnicy drugiej – kolorowe, pomysłowe kosze na segregowane odpady, które stanęły na korytarzu gimnazjum.

Projekt podniósł efektywność nauki wśród uczestników i pokazał im, że z uczenia się można czerpać radość. Stworzył możliwość twórczego i aktywnego rozwijania zainteresowań i umiejętności uczniów. Wyposażył ich w narzędzia potrzebne do planowania i wdrażania własnych projektów oraz nauczył określać cele na przyszłość i tworzyć plany ich realizacji.

Poznawanie nowych umiejętności trwało do ostatnich chwil „Kroku naprzód”. Uczestnicy spędzili ostatnie zajęcia na nauce gry w amerykański baseball. Rękawice, kije i co najważniejsze instruktorka ze Stanów Denise Johnson tak się wszystkim spodobały, że być może kiedyś uda się tu stworzyć prawdziwą baseballową drużynę.

Przekonaliśmy się także, że każdy z nas może być bohaterem, jeśli tylko odważy się zrobić coś bezinteresownie dla innych.

Zobacz galerię zdjęć

W lipcu 2012 roku dzieci z Gminy Czorsztyn wzięły udział w różnorodnych warsztatach w ramach projektu „Pożyteczne wakacje”

Czego doświadczyły?

Uczyły się grać w baseball.

Spacerowały po lesie, dowiadując się, co kryje otaczająca nas przyroda.

Malowały na szkle.

Oglądały filmy i tworzyły ZEGARY podczas zajęć ze śmieciosztuki.

Jeździły na wyprawy rowerowe

Uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym „Bajkowy Zwierzyniec” ,

Projektowały i tworzyły klomb kwiatowy (który od tamtej pory cieszy oczy mieszkańców Kluszkowiec)

 

BYŁO DUŻO ŚMIECHU I ŚWIETNEJ ZABAWY!!!

 

„Skok do Wyobraźni” to projekt, który powstał dzięki grupie sześciu młodych ludzi (Agnieszki Janczy , Aleksandry Wojtaszek, Amelii Wiącek, Klaudii Wojtaszek, Magdaleny Bednarczyk oraz Karola Krzysika). Dziewczyny poznały się podczas projektu ‘’Krok naprzód’’ odbywającym się w Gimnazjum w Maniowach i po zakończeniu „Kroku…” postanowiły zrobić coś razem dla innych. Do działania włączyły też kolegę – Karola. Całość pomagała im „ogarnąć” Natalia Niemiec, bez której projekt nie byłby możliwy.

Pomysł zrodził się z potrzeby zrobienia czegoś interesującego dla młodzieży, która pragnie rozwijać swoje talenty i spełniać małe marzenia. Podczas burzy mózgów pojawiły się ciekawe pomysły na warsztaty. Wzięliśmy pod uwagę to, czego sami chcielibyśmy się nauczyć oraz to, co zainteresuje naszych rówieśników. Za najciekawsze pomysły uznaliśmy fotografię, graffiti oraz modę.

Warsztaty były bardzo praktyczne, Zaczęły się w lutym i trwały do czerwca – odbywały się dwa razy w miesiącu po 3 lub 4 godziny, w remizie OSP w Mizernej. Finałem projektu w była wystawa fotograficzna złożona ze zdjęć wykonanych przez uczestników podczas zajęć oraz obraz graffiti, który został namalowany na ścianie przy hali sportowo-widowiskowej w Maniowach. Odbył się również wiejski pokaz mody, na którym zaprezentowano stroje wykonane przez uczestników warsztatów.

Realizacja projektu była możliwa dzięki programowi Młodzież w działaniu:   http://www.mlodziez.org.pl/ oraz Urzędowi Gminy Czorsztyn:   http://www.czorsztyn.pl

 Nasz projekt się skończył, ale zostawiliśmy po sobie kilka miejsc, które o nas nie zapomną, jak ten mural. Mamy nadzieje, że coraz więcej ludzi w naszym wieku zacznie realizować swoje marzenia.

Agnieszka Janczy – koordynator projektu

Graffiti to bardzo stara forma sztuki, która niestety współcześnie jest postrzegana przeważnie jako wandalizm. Po dwudniowych warsztatach, przekonaliśmy się, że dzięki niej można w najbardziej oryginalny sposób wyrażać swoje uczucia oraz emocje.

Gdy nasze graffiti w końcu pojawiło się na ścianie przy dworcu kolejowym w Żywcu, byliśmy dumni i zadowoleni ze swojego dzieła. Okazało się, że nie potrzeba wielkiego talentu aby zrobić coś naprawdę super.

 

Zobacz galerię zdjęć

Piknik połączony z konkursem latawców, to impreza niezwykła, od lat budująca "most" między dziećmi i mieszkańcami dwóch pięknych gmin Łapsz Niżnych i Czorsztyn. Od kilku lat impreza stała się imprezą przechodnią, w tym roku odbyła się w urokliwym miejscu na Przełęczy nad Łapszanką w Gminie Łapsze Niżne.

Piknik zainicjowany został przez nasze Stowarzyszenie Sprężyna dzięki współpracy z Panią Akiko Miwa w roku 2011. Od kilku lat impreza stała się imprezą przechodnią, w tym roku odbyła się w urokliwym miejscu na Przełęczy nad Łapszanką w Gminie Łapsze Niżne.

W sobotnie przedpołudnie na błękitnym niebie na polskim Spiszu, wniosły się przepiękne latawce budujące "most" międzynarodowy między polsko-słowackim Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca" a Czarnogórą. Podobieństwa i dziedzictwo łączące te dwa niezwykłe miejsca, były motywem przewodnim tegorocznego konkursu latawców. Konkurs był niezwykle emocjonujący, a jury w osobach: Pani Akiko Miwa, Pani Krystyny Milaniak i Pani Katarzyny Dobrzyńskiej, miało nie lada wyzwanie w ocenie fantastycznych latawców. Każdy, kto przybył na piknik z latawcem już był jego zwycięzcą.

W kategorii dzieci do 6 roku życia zwyciężyli:

 • Miejsce: Andrzej Dudas
 • Miejsce: Jan Pawlica
 • Miejsce: Hubert Niemiec oraz Maciuś Milaniak

Wyróżnienie: Wojtuś Batkiewicz

W kategorii dzieci I-IV klasa zwyciężyli:

 • Miejsce: Lenka Jandura
 • Miejsce: Paweł Bigos, Nikodem Jandura oraz Bartek Trzop
 • Miejsce: Patrycja Dudas oraz Judyta Dudas

Wyróżnienia: Oliwia Knap, Emilia Kuruc, Madzia Słowik,

W kategorii dzieci V-VIII klasa zwyciężyli:

 • Miejsce: Alicja Mondel oraz Krzysztof Stanek
 • Miejsce: Grzegorz Swoczyk oraz Aneta Dudas
 • Miejsce: Zuzanna Kania oraz Adrian Sołtys

Wyróżnienie: Martna Holowa

W kategorii ZESPOŁY/RODZINY:

 • Miejsce: Świetlica Falsztyn oraz Świetlica Łapsze Niżne
 • Miejsce: Grupa Przedszkolna „Zajączki” z Łapszanki oraz Rodzina Jamróz „Super dziewczyny”
 • Miejsce: Świetlica Niedzica

Wyróżnienie: Świetlica Niedzica-Zamek, Julia Regiec I Ewelina Grywalska, Świetlica Łapszanka, Grupa Przedszkolna „Sówki” z Łapszanki, Rodzina Giełczyńskich, Krystian Holowa i Mariusz Sołtys

 

Tegoroczny piknik objęty został patronatem dwóch osób: Pana Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Pana Marcina Ruty - Konsula Honorowego Czarnogóry. Wielką atrakcją pikniku dla najmłodszych była wizyta Pana Konsula, który przyleciał do nas helikopterem na Łapszankę!:-) Dziękujemy za okazane wsparcie.

 

Piknik to przede wszystkim święto dzieci i rodzin. Stoi za nią wspaniały zespół ludzi, którzy z ogromnym sercem od tygodni nad nim pracowali. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować:
? Wszystkim dzieciom za udział i wykonanie pięknych latawców;
? rodzicom, nauczycielom, Paniom ze świetlic, ciociom i wujkom za wsparcie dzieci w wykonywaniu latawców;
? Wójtom gmin Łapsz Niżnych i Czorsztyn: Panu Jakubowi Jamrozowi i Panu Tadeuszowi Wachowi za wsparcie w organizacji i obecność na imprezie;
? Pani Krystynie Milaniak - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Niedzicy i Panu Arturowi Majerczakowi - Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury z/s w Kluszkowcach za współorganizację;
? Pani Anecie Markus za promocję pikniku w Gminie Czorsztyn;
? Pani Ani Machacz z Fundacji Naturalnie Edukacyjna, która z wielkim sercem angażuje się i realizuje projekty dla dzieci wraz ze Sprężyną, a podczas pikniku prowadzi imprezę i przygotowuje warsztaty dla dzieci;
? Paniom prowadzącym warsztaty dla dzieci o ekomuzeum i Czarnogórze;
? tegorocznemu Jury w osobach: Pani Akiko Miwa, Pani Krystynie Milaniak i Pani Katarzynie Dobrzyńskiej - która reprezentowała na pikniku Gminę Czorsztyn;
? Paniom Renacie Głowackiej - Dyrektor Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" oraz Pani Magdalenie Ochockiej - Kierownik Działu Merytorycznego Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" za okazane wsparcie
? Panu Michałowi Sokołowskiemu Dyrektorowi Pienińskiego Parku Narodowego za wsparcie;
? Panu Markowi Trzop Sołtysowi Łapszanki za obecność i wsparcie;
? OSP Łapszanka za pomoc w logistyce podczas imprezy;
? Panią z Koła Gospodyń Wiejskich z Łapszanki za przygotowanie pysznego poczęstunku;

Tegoroczny Rodzinny Piknik z Latawcem 2019 uważamy za niezwykle udany:-) Dziękujemy.

 

Tekst i zdjęcia: Natalia Niemiec

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej

 

Zobacz galerię zdjęć

W imieniu organizatorów tegorocznego RODZINNEGO PIKNIKU Z LATAWCEM, pragniemy zaprosić 12.10.2019 (sobota) na Przełęcz nad Łapszanką dzieci wraz z rodzicami. Co roku, ta wyjątkowa impreza, gromadzi pod jednym niebem mieszkańców naszych dwóch pięknych gmin Czorsztyn i Łapsz Niżnych. Tegorocznym motywem konkursu latawców będzie: 

Zwiększenie wiedzy wśród uczestników pikniku na temat Czarnogóry oraz polsko-słowackiego Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, które powstało na terenie trzech krain Pienin, Spisza i Podhala (gminy: Czorsztyn, Łapsze Niżne, Nowy Targ i Czerwony Klasztor). Zadaniem biorących udział w konkursie będzie porównanie jednego z trzech dziedzictw:

 1. a) przyrodniczego: parki, rzeki, jeziora, góry, miejsce
  b) kulturowego: zwyczaje, kuchnia, język/ gwara/, strój, legendy
  c) historycznego: bohaterowie, wydarzenia

między Ekomuzeum a Czarnogórą.

Polsko-słowackie Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca", powstało w marcu tego roku, i jest siecią współpracy obiektów (kultury, turystyki, organizacji pozarządowych) na terenie czterech gmin: Czorsztyn, Łapsze Niżne, Nowy Targ i Czerwony Klasztor. Nasze małe Ekomuzeum promuje bogate dziedzictwo przyrodniczo-kulturowo-historyczne trzech krain Pienin, Spisza i Podhala.

To dziedzictwo jest przedmiotem tegorocznego konkursu. Należy wybrać jeden z jego aspektów (przyrodę, kulturę albo historie) i znaleźć elementy wspólne w Czarnogórze.

 

Natalia Niemiec

 

Pomysł projektu „Kobieta Kreatywność Kultura” zrodził się w głowach pięciu trochę zwariowanych młodych kobiet: Kasi Burak-Pearce, Kasi Krzysik, Magdy Krzysik, Anety Markus i Natalii Niemiec, które popijając herbatę w długi zimowy wieczór postanowiły pokolorować trochę otaczającą je rzeczywistość.

Postanowiłyśmy skierować nasz projekt do kobiet. Oto cele które sobie postawiłyśmy:

1. Podniesienie poczucia własnej wartości wśród kobiet i zwiększenie ich odwagi do podejmowania własnych inicjatyw.

2. Rozwój kreatywności kobiet poprzez ich uczestnictwo w warsztatach artystycznego rękodzieła.

3. Stworzenie dojrzałym kobietom możliwości podzielenia się swoimi umiejętnościami w zakresie wykonywania artystycznego rękodzieła.

4. Zwiększenie motywacji do działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

5. Promowanie wielokulturowości i zwiększenie otwartości.

6. Stworzenie miejsca rozwoju przyjaznego młodym matkom i ich dzieciom.

7. Integracja kobiet z różnych miejscowości.

8. Promocja idei „uczenia się przez całe życie”

9. Świetna zabawa.

Z celów wypłynęła nazwa projektu: KOBIETA KREATYWNOŚĆ KULTURA

Po wielu miesiącach starań, burzliwych dyskusji, planowania, obdzwaniania, wysyłania maili i stukania obcasami po długich korytarzach przeróżnych urzędów i instytucji ruszył nasz projekt „Kobieta, Kreatywność, Kultura”. Dziewiętnastego lutego remiza w Mizernej wypełniła się po brzegi kobietkami, gaździnami i matkami polkami, których dobry nastrój i podekscytowanie dopełniły dekoracji ukwieconej, kolorowej sali. Atmosfera była tak miła i swojska, że całe zdenerwowanie organizatorek, którym jeszcze przy robieniu kanapek trzęsły się ręce, szybko minęło. Przybyłe Panie z zainteresowaniem wysłuchały otwierającej prezentacji, niektórym nawet zakręciła sie w oku łezka, poczym popijając kawę i zagryzając koreczki z awokado jęły studiować grafiki warsztatów i pytać, pytać, pytać. Wieczór upłynął nam na rozmowach o tym jaki dres kupić na aerobik i co wymyślić żeby przełożyć sobotnią imprezę rodzinną, bo przecież jest kino! W międzyczasie, na kartonie, który wisiał w pobliżu bardzo popularnego wśród gości czekoladowego fondue, pisałyśmy czym jest dla nas kobiecość. Okazało się, że kobiecość w Gminie Czorsztyn to PIĘKNO, DELIKATNOŚĆ, ale też SIŁA, UPÓR I uwaga: REWOLUCJA!

 

Od lutego do czerwca odbyły się 42 spotkania. Obejmowały one:

1. Odkrywanie swoich możliwości i zdolności.

2. Gotowanie (Kuchnia polska, japońska i argentyńska)

3. Malowanie na szkle

4. Wizytę w lokalnym SPA prowadzonym przez terapeutów z Indii

5. Wizaż

6. Asertywność i samorealizację

7. Pierwszą pomoc

8. Aerobik

9. Robienie biżuterii

10. Kino

11. Warsztaty dla dzieci i młodzieży: czytanie bajek, śmieciosztukę

12. Warsztaty z przedsiębiorczości

 

BYŁO RADOŚNIE, WIELOKULTUROWO A PRZEDE WSZYSTKIM BARDZO KOBIECO !

 

Zaproszenie do "Doliny Karpia" przywędrowało do nas za sprawą Fundacji MILA, która jest Matką Chestną naszego, nowo powołanego Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca".

Celem wyjazdu miało być zapoznanie się z procesem tworzenia, koordynacją i działalnością Ekomuzeum "Doliny Karpia", pod kątem rozwijania właśnie Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, w oparciu o współpracę podmiotów na terenie trzech gmin powiatu nowotarskiego (PES, instytucji publicznych i przedsiębiorców). Dla nas było ponadto, a może przede wszystkim, sposobnością do poznania ludzi z pasją, którzy niezwykłą "Dolinę Karpia" tworzą. Bardzo zależało nam, by z bliska przyjżeć się, jak sprawnie tworzyć i zarządzać siecią takiej współpracy.

Ze strony naszego Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca", w wizycie stażowej wzięli udział jego członkowie będący przedstawicielami Gmin Łapsze Niżne, Czorsztyn, Nowy Targ oraz Czerwonego Klasztoru. Naszym przewodnikiem po "Dolinie Karpia" była Basia Kazior - z Fundacji MILA, za sprawą której te dwa dni wizyty były bardzo owocne, pełne niezwykłych spotkań, masy inspiracji z nich płynących, wiedzy i motywacji.

Rozpoczęliśmy od wizyty w Izbie Regionalnej w Osieku, gdzie swoje zbiory - m.in. bogatą kolekcja przedmiotów użytkowych, rękodzieła sztuki związane, m.in z hodowlą karpia osieckiego oraz przedmioty związane z kulturą materialną wsi i najbliższych okolic, pokazał nam niezwykły kolekcjoner Pan Marian Kocemba. Tam również odbyło się spotkanie z "Pasieką na Zastawiu" i degustacja pysznego miodu i innych produktów pochodzących z tejże pasieki.

Po wspaniałym obiedzie w Resorcie MOLO, odbyło się spotkanie z przedstawicielką Stowarzyszenia Dolina Karpia – Anią Świątek oraz prezentacja działalności Stowarzyszenia w zakresie Ekomuzeum "Doliny Karpia" oraz budowania Marki Lokalnej Doliny Karpia.

Po kolacji w kolejnym obiekcie Ekomuzeum "Doliny Karpia" - w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym „Karpik” w Graboszycach, udaliśmy się na nocleg w obiekcie agroturystycznym „Domek u Mai”, gdzie do późnej nocy, natchnione ilością wiedzy, pracowałyśmy nad ofertą naszego Ekomuzeum:-)

 

Kolejny dzień rozpoczął się od niezwykle inspirującego spotkania z Panią Mirą Sabatowicz w jej Galerii Sztuki „Bałysówka”. Dalej odwiedziliśmy Cukiernię „URBAŃSCY” w Zatorze, gdzie zorganizowano dla nas warsztaty z przygotowania „Krówki Zatorskiej”.

Wizytę w Restauracji REVEL uświetniło nam towarzystwo Burmistrza Miasta i Gminy Zator - Pana Mariusza Makucha, który z pasją opowiadał nam o tym, jak budowano obecną markę "Doliny Karpia".

Ostatnim punktem wizyty stażowej w Dolinie Karpia, było spotkanie z niezwykłym pszczelarzem - Wojtkiem, w jego  gospodarstwie pasiecznym „Pasieka u Wojtka".

Wszystkie odwiedzone przez nas miejsca stanowią Obiekty Ekomuzealne Doliny Karpia, część z nich jest również użytkownikiem Znaku Promocyjnego Dolina Karpia.

Aż trudno uwierzyć, że w ciągu niecałych dwóch dni, można było spotkać tak wielu ciekawych ludzi i zakosztować tylu smakołyków, pochodzących wprost z obfitującej w nie "Doliny Karpia".

Z perspektywy czasu i doświadczenia tej wizyty, "Dolina Karpia" to dla nas nie tylko świetnie zarządzany produkt marketingowy, rozpoznawalny za sprawą doskonałej promocji w całym kraju. To przede wszystkim miejsce, gdzie rodzą się pasje, gdzie tymi pasjami można się zarazić, gdzie budują się niezwykłe relacje. To wyjątkowa sieć współpracy pomiędzy ludźmi, którym zależy na propagowaniu dziedzictwa kulturowego tego rejonu Małopolski.

Mocno wierzymy, że i w naszych "Dziedzinach Dunajca" uda nam się wspólnie stworzyć podobną nić współpracy, która będzie owocować rozwijaniem pasji wśród członków naszego Ekomuzem, ale także pozwoli stworzyć wyjątkowo atrakcyjną ofertę zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających naszą krainę turystów.

 

Anna Sinko

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz galerię zdjęć