Nasze działania

Nasze działania (63)

1 września 2024 odbył się II Festiwal Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Zeszłoroczny festiwal miał miejsce na Spiszu, a w tym roku odbył się na Podhalu w Maniowach (dawnej Dolinie) w Gminie Czorsztyn.

Idea festiwalu, jest związana z oddolną inicjatywą - Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, która powstała 5 lat temu i pozwoliła na zbudowanie lokalnej marki turystycznej promującej dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze Pienin, Spisza i Podhala.

Celem festiwalu jest budowanie relacji między mieszkańcami naszych trzech regionów oraz odwiedzającymi nasz region turystami, głównie z województwa małopolskiego i przybliżenie im oferty edukacyjno-usługowej ekomuzeum. Jest to impreza szczególnie skierowana do dzieci i rodzin.

W tym roku na scenie mieliśmy 3 wspaniałych konferansjerów, reprezentujących 3 regiony:

Podhale – Katarzyna Dobrzyńska;

Spisz – Mieczysław Bizub;

Pieniny – Stanisław Migdał.

Scena stała się miejscem spotkań bogactwa różnorodności górali 3 regionów, doświadczyliśmy zmysłami:
- muzyki podhalańskiej w wykonaniu zespołu „Mali Maniowianie”;
- tańca spiskiego w wykonaniu zespołu regionalnego „Lotry” z Łapszanki;
- podhalańskiego humoru w wykonaniu Pań z KGW w Maniowach;
- śpiewu pienińskiego w wykonaniu Panów flisaków ze Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.
W trakcie festiwalu, odbył się wielki quiz wiedzy o Pieninach, Spiszu i Podhalu dla uczestników wydarzenia, którym wręczono nagrody.
Na koniec dnia, na scenie pojawili się artyści długo oczekiwani:

  • Kapela Cudzichów z Przyjaciółmi (Agnieszka Cudzich, Piotr Cudzich, Darek Mucha, Leszek Szewczyk, Jakub Cudzich), która zagrała dla nas muzykę Karpat.

  • Basia Giewont z koncertem Halny Tour, racząc nas pięknymi utworami ze swojej płyty "Taterki". Jest to eksperymentalna, elektroniczno-popowa muzyka, która porywa do tańca ale tez tuli. Z Basia zagrali: Korneliusz Flisiak oraz Kajetan Adamczyk. Towarzyszył im wspaniały zespół taneczny Adama Soroczyńskiego.

Festiwal to też miejsce gdzie:

  • Mamy kuchnię trzech smaków: pienińską (przygotowaną przez KGW w Sromowcach Wyżnych), spiską (przygotowaną przez Gościniec H.A.T.A w Niedzicy) i podhalańską (przygotowaną przez KGW w Maniowach);

  • Jest bogata oferta edukacyjna w postaci bezpłatnych warsztatów wioski Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Są to warsztaty związane z lokalnym dziedzictwem regionów, min.: -

- robienie laleczek w stroju spiskim – oferta Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Niedzicy;

- malowanie drewnianych skrzyneczek – oferta Gminnego Centrum Gminy Czorsztyn;

- malowanie plecaków wzorami pienińskimi – oferta KGW w Sromowcach Wyżnych;

- malowanie pocztówek – oferta Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

- wykonywanie owieczek – oferta Agroturystyki Adamcykówki z Kluszkowiec;

- wykonanie świeczek z wosku – oferta Pasieki Za Potokiem ze Szlembarku

- zagroda z owcami, kozami (dojenie kóz) – oferta Biwaku na Sygulnej.

  • Oferta produktów i usług lokalnych:
    - Pasieka Za Potokiem (miody i przetwory)
    - Bacówka na Polanie Sosny (produkty lokalne, sery)
    - Arenda z Niedzicy (przetwory, soki)
    - Winnica Spisz z Łapsz Niżnych (produkty)
    - Zamek Dunajec z Niedzicy (publikacje)
    - Willa Jasna (produkty lokalne)
    - Markowa Zagroda (produkty lokalne).

Festiwal to jedyne takie wydarzenie na terenie 3 regionów, które promuje bogatą różnorodność kultur, uczy współpracy między góralami i tworzy ofertę zarówno skierowaną do lokalnych mieszkańców jak i przyjezdnych turystów. Festiwal nie odbył by się gdyby nie wsparcie:

  • Członków, Partnerów i Kandydatów do Ekomuzeum Dziedziny Dunajca;

  • Pana Łukasza Smółki, Marszałka Województwa Małopolskiego, który objął festiwal swoim patronatem honorowym i wsparł wydarzenie;

  • Pani Aneta Markus – Wojt Gminy Czorsztyn i Pan Jakub Jamróz – Wójt Gminy Łapsze Niżne, którzy objęli festiwal swoim patronatem honorowym i wsparli w organizacji;

  • Patronów Medialnych: Radia Kraków, Radia Alex, Tygodnika Podhalańskiego i Podhale24.pl

  • Obsługi technicznej, nagłośnienia i oświetlenia – Kamila Cudzicha;

  • Strażaków OSP za pomoc logistyczną i medyczną;

  • Karoliny i Konrada Janików - gospodarzy miejsca tegorocznego festiwalu Wyskocz na: Rower, plaża, SUP, kawa nad Jeziorem Czorsztyńskim. 

Festiwal tak naprawdę zaczął się od marzenia, które zostało zrealizowane dzięki realizacji zadania przez Stowarzyszenie Sprężyna pn. "Dziedziny Dunajca - popularyzacja dziedzictwa górali Pienin, Spisza i Podhala" dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury z Programu EtnoPolska. Edycja 2024. 

Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w organizację i osób, które uczestniczyły w tym wyjątkowym wydarzeniu.

 

Natalia Niemiec

 

Zaczynamy wrzesień. Początkiem roku szkolnego, Stowarzyszenie Sprężyna przygotowało słodką propozycję 5 bezpłatnych warsztatów dla dzieci ze szkół podstawowych w powiecie nowotarskim i tatrzańskim.

Warsztaty pn. "Od pszczoły do miodu", odbędą się w Pasiece Za Potokiem w Szlembarku.

Celem warsztatów jest promowanie postaw ekologicznych oraz idei zrównoważonego rozwoju poprzez praktyczne zajęcia dzieci na pasiece. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się:

  • o życiu pszczół

  • poznają lokalne rośliny miododajne rosnące w ogródkach i na łąkach

  • zrobią świece z węzy pszczelej

  • posmakują różnych rodzajów miodu

  • poznają różne produkty które produkują pszczoły (pyłek pszczeli, pierzga, plastry wosku, miód).

Chętne i zorganizowane klasy, nauczyciele mogą zgłaszać do udziału w warsztatch telefonicznie: 516-470-665

Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty są częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Sprężynę, pn. "Pszczoła w Pieninach, na Spiszu i Podhalu - edukacja w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca" w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych pn. "Małopolska Pszczoła" w roku 2024. Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Dodatkowo ramach realizowanych zadań, jesienią będziemy sadzić rośliny miododajne. Powstaną 3 ogrody edukacyjne. Więcej informacji już niedługo.

 

Natalia Niemiec

 

 

Jest nam bardzo miło, móc wszystkich ZAPROSIĆ na II Festiwal Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca ??❤️
 
Festiwal odbędzie się 01.09 (niedziela) w Maniowach (Gmina Czorsztyn) w lokalizacji Wyskocz na: Rower, plaża, SUP, kawa nad Jeziorem Czorsztyńskim od godz. 14.00
 
Festiwal jest pod honorowym patronatem:
- Łukasza Smółki, Marszałka Województwa Małopolskiego
- Anety Markus, Wójta Gminy Czorsztyn
- Jakuba Jamroza, Wójta Gminy Łapsze Niżne
 
Partnerem festiwalu jest Województwo Małopolskie.
 
Patronatem medialnym festiwal objęli:
- Radio Kraków
- Radio Alex
- Tygodnik Podhalański
- Podhale24.pl
 
Wydarzenie, odbywa się w ramach realizacji zadania przez Stowarzyszenie Sprężyna, pn. "Dziedziny Dunajca - popularyzacja dziedzictwa górali Pienin, Spisza i Podhala" dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury z Programu EtnoPolska. Edycja 2024.

 

 7.7.24 r. w Niedzicy podczas Śpiskiej Watry, miało miejsce wydarzenie degustacji 3 kuchni regionalnych : pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.

Potrawy na degustację przygotowały panie z:

- Koła Gospodyń Wiejskich we Frydmanie (kuchnia spiska),
- Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych (kuchnia pienińska),

- Koła Gospodyń Wiejskich Maniowy (kuchnia podhalańska)

Uczestnicy eventu Śpiskiej Watry, ponad 900 osób mogło popróbować smaków sąsiadujących ze sobą regionów. Degustacja była jednym z działań projektu pn. "PODZIEL SIĘ SMAKIEM #DziedzinDunajca"

Celem zadania jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego, poprzez identyfikację tradycyjnych i lokalnych potraw kuchni pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej, edukację kulinarną w celu jej utrzymania i kultywowania wśród dzieci i dorosłych.

Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych pn. "Zasmakuj w Małopolsce" w roku 2024. Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Natalia Niemiec

 

W tym roku Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej realizuje zadanie pt. „Dziedziny Dunajca - popularyzacja dziedzictwa górali Pienin, Spisza i Podhala”, w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska. Edycja 2024.

 

Dzięki realizacji projektu powstanie bogata oferta kulturowo-edukacyjna na terenie Pienin, Spisza i Podhala, którego mieszkańcy reprezentują 3 różne tożsamości kulturowe, w celu zadbania o zachowanie dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego.

W okresie wakacji (lipiec-sierpień) na koronie zapory w Niedzicy jest dostepna dla każdego wystawa plenerowa pn. "Dziedzictwo Ekomuzeum Dziedzin Dunajca", która dodatkowo zwiera zaproszenie dla najmłodszych do zabawy w postaci guizu do rozwiązania w oparciu o informacje zawarte w treści wystawy. Na koniec każdy uczestnik otrzymuje dyplom.

A 1 wrześnie serdecznie zapraszamy do Gminy Czorsztyn w Maniowach, na II Festiwal Trzech Regionów Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Celem festiwalu jest budowanie więzi między mieszkańcami 3 różnych krain. Powstała oferta kulturalna pozwoli na ożywienie dziedzictwa i jego promocję wśród mieszkańców tego obszaru oraz turystów, ale przede wszystkim, zwiększy istniejący kapitał współpracy lokalnej społeczności, wzmacniając więzi oraz zwiększając zaufanie społeczne.

 

Natalia Niemiec

 

 

Jest nam niezmiernie miło, móc się podzielić ‘smaczną’ wiadomością u Sprężyny.

Ruszamy z nowym projektem "PODZIEL SIĘ SMAKIEM #DziedzinDunajca"

W ramach realizowanych zadań, pragniemy wszystkich zaprosić na degustację 3 kuchni regionalnych : pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej, która odbędzie się podczas Śpiskiej Watry w Niedzicy 7 lipca.

A jesienią zaprosimy dzieci i dorosłych na warsztaty kulinarne i oczywiście z degustacją .

Celem zadania jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego, poprzez identyfikację tradycyjnych i lokalnych potraw kuchni pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej, edukację kulinarną w celu jej utrzymania i kultywowania wśród dzieci i dorosłych.

Stowarzyszenie Sprężyna od początku swojej działalności dba o budowanie więzi z "lokalną ojczyzną" organizując działania edukujące i promujące lokalne dziedzictwo kulturowe dla dzieci i dorosłych, w trosce o ochronę i podtrzymywanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego Pienin, Spisza i Podhala. W 2019 powstała oddolna sieć współpracy jaką jest Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, zrzeszające 38 obiektów. Dzięki warsztatom i degustacji, uczestnicy będą mogli lepiej poznać naszą małą ojczyznę, z perspektywy bogactwa kulinarnego 3 sąsiadujących ze sobą regionów.

Zadanie jest realizowane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych pn. "Zasmakuj w Małopolsce" w roku 2024. Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Natalia Niemiec

 

 

Czy znamy siebie?

Czy jesteśmy autentyczni?

Czy umiemy sobie radzić z popełnianiem błędów?

Czy mamy marzenia?

 

To były tematów warsztatów „Emocje na warsztacie” realizowanych przez Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, zorganizowanych 6-7 maja w Gminnej Bibliotece w Kluszkowcach.
Warsztaty poprowadziła Pani Anna Machacz.
Podczas warsztatów pokazywaliśmy świat w pełnej gamie dźwięków i palecie barw. Tolerancja, odmienności, autentyczność, popełnianie błędów, budowanie poczucia własnej wartości i odporności psychicznej to obszary, na których się skupiliśmy.


Chcemy przybliżyć tematykę zajęć w ramach sprężynowej kampanii informacyjnej „Emocje na warsztacie”, z nadzieją że wsparły młode serca naszej młodzieży z gminy Czorsztyn.

 

  1. POSTAW na AUTENTYCZNOŚĆ

Bycie sobą w świecie, w którym ludzie chowają się w zdjęciach na Facebooku, w którym sztuczna inteligencja zastępuje żywego człowieka w reklamie, nie jest łatwe.

Co oznacza bycie autentycznym

Czy umiemy wyrażać swoje prawdziwe uczucia i trwać przy wartościach, nawet jeśli są one nie popularne

AUTENTYCZNOSĆ to cecha, która oznacza BYCIE prawdziwym i szczerym.

Jeśli jesteś autentyczny, to jesteś WIERNY SOBIE i nie udajesz nikogo innego, nie grasz żadnej roli, nie zakładasz masek.

Słownik języka polskiego PWN mówi, że autentyczny to między innymi «niebędący kopią, falsyfikatem ani przeróbką». Będąc czyjąś kopią nie będziemy wyrażać swoich prawdziwych przekonań, tylko tego kogoś.

Autentyczność daje nam możliwość budowania relacji z innymi ludźmi i zaufania, co jest powodem do satysfakcji.

Zdaniem psychologów osoby autentyczne:

Spostrzegają rzeczywistość w realistyczny sposób.

Akceptują siebie i innych ludzi.

Są rozważne.

Mają poczucie humoru, które nikogo nie uraża.

Wyrażają swoje uczucia swobodnie i wyraźnie.

  • Są otwarte na naukę w oparciu o błędy.

 

  1. POZNAJ SIEBIE

Wykorzystując bajki filozoficzne możemy wspierać i budować poczucie własnej wartości. Filozofia uczy twórczego i skutecznego myślenia, oraz co za tym idzie, efektywnego i świadomego działania w świecie. Bajki filozoficzne umożliwiają poznanie siebie - swoich lęków, obaw oraz cech, które mogą nam w życiu pomagać i utrudniać radzenie sobie z trudnościami.

Z filozoficznego punktu widzenia, warto zadać sobie kilka pytań.

Po pierwsze, należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dzieci powinny zapoznawać się z filozofią Odpowiedzią może być maksyma, która funkcjonuje już w Internecie, jako wielojęzyczny mem:

Edukacja nie polega na tym, by uczyć dzieci CO mają myśleć, tylko JAK mają myśleć.

Innymi słowy, chodzi o ty, by dzieci wykształciły w sobie narzędzia intelektualno-poznawcze do percepcji świata oraz do sprawnego operowania w tym świecie, nie na zasadzie korzystanie z wyuczonych, mechanicznych odruchów, tylko na twórczym reagowaniu na to, co dzieje się w około i spontanicznym adaptowaniu się do zmieniającej się przecież rzeczywistości. Tego właśnie uczy filozofia – twórczego i skutecznego myślenia, oraz co za tym idzie, efektywnego i świadomego działania w świecie.

Poczucie własnej wartości to nasze przekonanie o swojej wartości jako osoby.

To nasz drogowskaz, który nadaje kierunek naszym działaniom.

Poczucie własnej wartości wpływa na nasze relacje, rodzinę i pracę, czyli wiele obszarów życia. Dobrze nie budować go na opinii innych, ale na rzeczywistej, realnej ocenie tego co zrobiliśmy, naszych doświadczeń. Ani skromność, ani bezkrytycyzm nie powinien nas budować, ale zaufanie do samych siebie.

Jedna z definicji poczucia własnej wartości mówi, że jest to “skłonność do doświadczania siebie jako osoby kompetentnej w zakresie stawiania czoła wyzwaniom przynoszonym przez życie, a także zasługującej na szczęście”.

- dr N. Branden.

 

  1. ZAPLANUJ MARZENIE

Marzenia związane są z tym, czego nie mamy, a co byśmy chcieli i co jest naszym celem. Dotyczą one bardzo wielu sfer naszego życia.

Warto przygotować sobie „mapę marzeń” i zastanowić się jak je spełnić.

Marzenie w Słowniku języka polskiego PWN to «powstający w wyobraźni ciąg obrazów i myśli odzwierciedlających pragnienia, często nierealne» oraz «przedmiot pragnień i dążeń».

Marzenia to cele, które chcielibyśmy osiągnąć. Mogą nimi być dalekie podróże, lot na księżyc, napisanie powieści, posiadanie kota. Marzenia mogą być małe lub duże, czasem nieosiągalne, bo trudno byłoby nam zostać księżniczką, chyba, że na scenie teatralnej.

Są one siłą, która nas motywuje do działania, odrywają od codziennego życia, pozwalają zapomnieć o problemach, zmieniają nasze życie na lepsze.

Warto mieć marzenia. Są jak gwiazdy na ciemnym niebie – rozświetlają drogę naszego życia.

"Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię".

- Johann Wolfgang von Goethe

 

  1. ZAAKCEPTUJ BŁĄD

Warto pamiętać, że:

Błędy nie definiują naszej wartości i są częścią naszego doświadczenia.

To co możemy zrobić z błędem, to zastanowić się jak wyciągać wnioski i jak nie bać się ich popełniać, bowiem jeśli nie nauczymy się ich akceptować, to będziemy je często popełniać.

Nikt z nas nie jest doskonały.

Błąd ma wiele znaczeń w języku polskim. Chyba najczęściej spotykanymi są błędy związane z regułami pisania, wymowy czy liczenia:

Żaba czy rzaba? 2

plus 2 równa 5 czy 4?

Wziąć czy wziąść?

Ale może czy morze?

I tu odpowiedź brzmi, zależy czego dotyczy.

Błędy POPEŁNIAMY wyciągając fałszywe wnioski czy dokonując niewłaściwych wyborów.

Błędy uczą nas tolerancji i na nich możemy się uczyć. I choć często bojąc się popełnić błąd mówimy światu i sobie „nie dam rady”, to warto zaryzykować, choćby po to, by się czegoś na nich nauczyć.

"Błędy człowieka czynią go sympatycznym".

- Johann Wolfgang von Goethe

"Błądzić jest rzeczą ludzką".

- Seneka Starszy

"Błędy to droga do prawdy".

- Fiodor Dostojewski

 

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Joannie Bator i Pani Grażynie Florcyk za wsparcie przy realizacji zadania, oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, która uczestniczyły w warsztatch.

Inicjatywa oddolna „EMOCJE  na warsztacie” zrealizowana została przez Stowarzyszenie Sprężyna w ramach zadania  „Blisko, coraz bliżej biblioteki”  realizowaną przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach,  które jest dofinansowane w ramach projektu  BLISKO - BIBLIOTEKA/LOKALNOŚĆ/ INICJATYWY/SPOŁECZNOŚĆ/KOOPERACJA/ODDOLNOŚĆ ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

 

Tekst. Natalia Niemiec

 

Literatura ma wartość artystyczną, ale również warto dostrzec jej wielkie znaczenie
w rozwoju młodzieży i w budowaniu ich osobistych zasobów. Czytanie bajek i baśni pozwala nam przeżywać emocje, czuć mocniej, intensywniej, głębiej
. Gdy jeszcze odnajdziemy cząstkę siebie w bohaterze czytanej opowieści możemy wtedy lepiej zrozumieć nasze zachowania patrząc na nie przez jego doświadczenia.

 

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, w ramach realizacji zadania „EMOCJE na warsztacie” dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, zorganizowała 6-7 maja zajęcia z biblioterapii w Gminnej Bibliotece w Kluszkowcach. Warsztaty poprowadziła Pani Anna Machacz. Podczas warsztatów pokazywaliśmy świat w pełnej gamie dźwięków i palecie barw. Tolerancja, odmienności, autentyczność, popełnianie błędów, budowanie poczucia własnej wartości i odporności psychicznej to obszary, na których się skupiliśmy.

 

Celem zadania było:

  1. Zwiększenie umiejętności młodzieży w radzeniu sobie z porażką, wyrażania uczuć, stawianie bezpiecznych granic, wyznaczania sobie celi, budowa poczucia własnej wartości, radzenie sobie z trudnościami.

  2. Stworzenie nowej, edukacyjnej oferty warsztatów dla młodzieży w celu rozwijania umiejętności społecznych.

  3. Edukacja nieformalna młodzieży i dorosłych poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną dot. takich zagadnień jak: poczucie własnej wartości, radzenie sobie z trudnościami, wyrażania uczuć i komunikacji, wyznaczanie celi i ich realizacja.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Joannie Bator i Pani Grażynie Florczyk za wsparcie przy realizacji zadania, oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, która uczestniczyły w warsztatach.

Inicjatywa oddolna „EMOCJE  na warsztacie” zrealizowana została przez Stowarzyszenie Sprężyna w ramach zadania  „Blisko, coraz bliżej biblioteki”  realizowaną przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach,  które jest dofinansowane w ramach projektu  BLISKO - BIBLIOTEKA/LOKALNOŚĆ/ INICJATYWY/SPOŁECZNOŚĆ/KOOPERACJA/ODDOLNOŚĆ ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

 

Tekst. Natalia Niemiec

W piękną jesienną sobotę, nasz team jak zwykle nie próżnował. Tym razem postawiliśmy na aktywność, współpracę zespołu oraz niesamowite widoki Pienińskiego Parku Narodowego z perspektywy...wody. Płynąc po Dunajcu pontonem nie tylko wspólnie spędzaliśmy czas, ale uczyliśmy się współpracy i wspólnego działania.  Aby bezpiecznie dotrzeć do mety spływu rwącego miejscami Dunajca, musieliśmy skoordynować wiosłowanie i słuchać się nawzajem, co także dostarczało wielu emocji i wrażeń. Przyroda jest nieokiełznanym żywiołem, z którym można poradzić sobie tylko ściśle ze sobą współpracując. My...daliśmy radę! 
Wyprawa zorganizowana została w ramach współpracy Stowarzyszenia Sprężyna Centrum Edukacji Nieformalnej oraz  Fundacji Św. Mikołaja w ramach prowadzonej przystani. 
 
Aneta M. 
Zdjęcia: Vera Mysnyk 
 
 
Sezon jesienny to idealny czas na wspólne rozmowy, zabawy i kreatywne pomysły. W naszej przystani nigdy ich nie brak. Tym razem zabraliśmy się za…budowanie latawcy. Specjalnie dobrane materiały, lekka konstrukcja, wskazówki prowadzących, kolorowe farbki zapewniły kolejno: skupienie przy budowie konstrukcji, radość - podczas ozdabiania, satysfakcję – kiedy wzniosły się w powietrze!
Kiedy nasze latawce wszystkie były już gotowe; piękne i kolorowe, kilka dni później wybraliśmy się na prawdziwe święto latawcy: Rodziny Piknik z Latawcem w Łapszach Niżnych.
Tam kolejno wzbijały się w powietrze ku uciesze wszystkich obecnych. I nieważne, że czasem splątała się lub zerwała linka – w ten dzień wszyscy mieliśmy doskonałe humory. Dzień upłynął w atmosferze zabawy i współpracy; w myśl zasady jedno niebo, jeden świat!
Nasze Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej tej jesieni, realizuje kolejny projekt, będąc jedną z przystani Św. Mikołaja dzięki funduszom z Fundacji Świętego Mikołaja.
 
Aneta Markus - koordynator projektu