Szlaki TURTREKA

Dunajec, rzeka o długości 247 km od źródeł Czarnego Dunajca, pow. dorzecza 6801 km2, powstaje w okolicach Nowego Targu z połączenia Białego i Czarnego Dunajca i wpada do Wisły w pobliżu miejscowości Ujście Jezuickie.
Dunajec jet rzeką kapryśną, dostepną dla zaawansowanych wodniaków. Zasilany jest m.in. wodami rzek: Białka, Ochotnica, Poprad, Kamienica, Łososina i Biała. Od miejscowości Czarny Dunajec do Nowego Sącza jest rzeką górską, dalej nizinną. Trasa spływu jest bardzo urozmaicona i atrakcyjna. Jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie. Długość szlaku, na którym odbywa się spływ wynosi 206 km, w tym 95 km o charakterze górskim. Rozpoczyna się w Nowym Targu, wiedzie przez Kotlinę Nowotarską, Jezioro Czorsztyńskie, dalej malowniczym Przełomem przez Pieniny, Jez. Rożnowskie, Jez. Czchowskie i kończy się w pobliżu miejscowości Ujście Jezuickie. Trasę spływu można przebyć w ciągu 8-10 dni.

OPIS SZLAKU: Jezioro Czorsztyńskie – Krościenko

0,0 km – Zatoka Baniska – pole namiotowe we Frydmanie,
3.5 km – Uroczysko: Rezerwat Zielone Skałki, czorsztyn
5,5 km – Zamek Czorsztyn,

7,5 km – Zamek Niedzica, przewóz kajaków do Sromowiec Wyżnych,

niedzica

7,5 km – Sromowce Wyżne, bystrze pod Łysą – płynąć prawą stroną, uwaga na gałęzie, następne bystrze płynąć środkiem,
8,0 km – wyspy w nurcie Nokle – płynąć prawą stroną, dalej bystrze, kamienie, progi kamienne, szybki nurt, płynąć ostrożnie,
9,5 km – słowacka przystań flisacka – płynąć lewą stroną, prawą płytko, widok na Macelową i Trzy Korony,
10,0 km – polska przystań flisacka Kąty – bystrze, liczne kamienie, starać się płynąć trasą tratw, dość trudne miejsce, dalej płyniemy za flisakami,
11,0 km – bystrze pod Czerwonymi Skałami – trzymać się prawej,
11,5 km – kolejne bystrze, łatwe, długie, płynąć środkiem,
11,8 km – wyspa, można płynąć lewą stroną, ale płytko,
13,0 km – bystrze łatwe, płynąć środkiem, dalej spokojna woda,
13,3 km – wyspa, ładne przejście prawą stroną, flisacy płyną lewą stroną, lewy brzeg – wiata miejsce postojowe,
13,5 km – Słowacka przystań flisacka Majere, miejsce na postój, za przystanią szybki nurt, kamienie,
14,5 km – duża przystań łodzi flisackich po słowackiej stronie, restauracja,
15,0 km – Sromowce Niżne, kościół, pole biwakowe OSP, sklep, restauracja,
15,5 km – kładka przez Dunajec,
16,2 km – lewy brzeg przystań flisacka po polskiej stronie, prawy brzeg przystań Czerwony Klasztor, Przed nami roztacza się widok na Trzy Korony w całej okazałości. Jest to najwyższy szczyt Pienin właściwych, tutaj też rozpoczyna się Przełom Dunajca. Rzeka tworzy w nim 7 pętli płynąc pomiędzy ścianami skalnymi. Nurt staje się coraz szybszy; mijamy Ostrą Skałę, Grabczychę Wyżną, Niżną, w której była grota rybacka – baza dla rybaków łowiących łososia „na światło”.
17,5 km – bystrze przy Zbójnickich skałach, trzymać się lewej. Janosikowy skok dobre miejsce na postój, kąpiel, Legenda głosi, że w tym właśnie miejscu zbójnik Janosik przeskoczył Dunajec, uciekając przed węgierskimi żandarmami. Po lewej stronie górale pokazują na skale odciski kierpców Janosika. Jest w tym miejscu 12 m głęboko i tyleż szeroko. Dalej spokojna woda. Mijamy Świnią Skałę i powoli żegnamy się z Trzema Koronami skręcając w lewo, opływamy Klejową Górę.
18,5 km – bystrze, zakręt w lewo, płynąć lewą stroną, Wyłania się masyw Golicy. W jego zboczu widać skały w kształcie kapturów tzw. Siedmiu Mnichów. Legenda mówi, że byli to grzeszni zakonnicy z Czerwonego Klasztoru, którzy za karę i na przestrogę innym zostali zaklęci w skały.
20,0 km – bystrze pod Siedmioma Mnichami – płynąć środkiem, później lewą, za bystrzem na lewym brzegu miejsce na postój. Dunajec gwałtownie skręca w lewo. Wyrasta przed nami ściana Facimiechu na której zobaczymy postać mniszki oraz wizerunek orła.
20,7 km – Facimiech, Dunajec odbija w prawo, próg skalny, bystrze, miejsce niebezpieczne, płynąć prawą stroną, tam przejście dla łodzi flisackich, wpływamy na tzw. Leniwe Ploso, gdzie wartka rzeka trochę się uspokaja. Powoli mijamy Piecki, Ligarki i Fujarki. Widzimy już Czerwoną Skałę, Czerteź i Czertezik. Tymi szczytami prowadzi szlak turystyczny ze Sokolicy przez Zamkową Górę na Trzy Korony zwany Sokolą Percią. Spływając z Leniwego łagodnie skręcamy w prawo. Na lewym Brzegu wpływa do Dunajca ujście Pienińskiego Potoku, który oddziela masyw Trzech Koron od Pieninek. Nieco wyżej widać ślimakową Skałę, a na niej gniazdo bociana czarnego. Przed nami Wilcza Skała, Głowa Cukru i przepiękna Sokolica, nazywana też matką Pienin. Z Sokolicy rozpościera się chyba najpiękniejszy widok na Przełom Dunajca.
22,0 km – bystrze pod Sokolicą, trzymać się prawej, Zostawiamy za sobą Sokolicę i wpływamy na tzw. Bystry Prąd. Przed nami wznosi się skała Sama Jedna, po słowacku Osobita, a żartobliwie nazywana Starą Panną.
25,0 km – bystrze pomiędzy Osobita a Przechodnim wierchem, niebezpiecznie trzymać się lewej, boczna fala Wpływamy teraz na Loch – najgłębsze miejsce w Przełomie. Kolejny raz zataczamy łuk, zmieniając kierunek o 180 stopni. Skręcając w prawo mijamy słowacką przystań końcową i w tym miejscu kończy się naturalna granica słowacko – polska jaką stanowi Dunajec. Granica dalej biegnie szczytami gór. Po lewej stronie mamy Hukową Skałę, po prawej Białą Skałę. Tworzą one razem kończące wrota Przełomu Dunajca.
26,0 km – flisacki prom, szlak na Sokolicę,
27,0 km – przystań w Szczawnicy, koniec szlaku flisackiego,
27,3 km – skała Kotuńka, bystrze, tor kajakarski, płynąć środkiem toru, dalej szeroka rzeka, szybki nurt, liczne kamienie w nurcie,
30,5 km – most w Krościenku, dalej po lewej kościół i miejsce dobijania łodzi flisackich,
31,0 km – prawy brzeg, pole namiotowe,
(Wartości kilometrowe oznaczają długość szlaku, który przepływamy kajakiem)