Nasze działania

Nasze działania (60)

 

 7.7.24 r. w Niedzicy podczas Śpiskiej Watry, miało miejsce wydarzenie degustacji 3 kuchni regionalnych : pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.

Potrawy na degustację przygotowały panie z:

- Koła Gospodyń Wiejskich we Frydmanie (kuchnia spiska),
- Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych (kuchnia pienińska),

- Koła Gospodyń Wiejskich Maniowy (kuchnia podhalańska)

Uczestnicy eventu Śpiskiej Watry, ponad 900 osób mogło popróbować smaków sąsiadujących ze sobą regionów. Degustacja była jednym z działań projektu pn. "PODZIEL SIĘ SMAKIEM #DziedzinDunajca"

Celem zadania jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego, poprzez identyfikację tradycyjnych i lokalnych potraw kuchni pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej, edukację kulinarną w celu jej utrzymania i kultywowania wśród dzieci i dorosłych.

Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych pn. "Zasmakuj w Małopolsce" w roku 2024. Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Natalia Niemiec

 

W tym roku Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej realizuje zadanie pt. „Dziedziny Dunajca - popularyzacja dziedzictwa górali Pienin, Spisza i Podhala”, w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska. Edycja 2024.

 

Dzięki realizacji projektu powstanie bogata oferta kulturowo-edukacyjna na terenie Pienin, Spisza i Podhala, którego mieszkańcy reprezentują 3 różne tożsamości kulturowe, w celu zadbania o zachowanie dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego.

W okresie wakacji (lipiec-sierpień) na koronie zapory w Niedzicy jest dostepna dla każdego wystawa plenerowa pn. "Dziedzictwo Ekomuzeum Dziedzin Dunajca", która dodatkowo zwiera zaproszenie dla najmłodszych do zabawy w postaci guizu do rozwiązania w oparciu o informacje zawarte w treści wystawy. Na koniec każdy uczestnik otrzymuje dyplom.

A 1 wrześnie serdecznie zapraszamy do Gminy Czorsztyn w Maniowach, na II Festiwal Trzech Regionów Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Celem festiwalu jest budowanie więzi między mieszkańcami 3 różnych krain. Powstała oferta kulturalna pozwoli na ożywienie dziedzictwa i jego promocję wśród mieszkańców tego obszaru oraz turystów, ale przede wszystkim, zwiększy istniejący kapitał współpracy lokalnej społeczności, wzmacniając więzi oraz zwiększając zaufanie społeczne.

 

Natalia Niemiec

 

 

Jest nam niezmiernie miło, móc się podzielić ‘smaczną’ wiadomością u Sprężyny.

Ruszamy z nowym projektem "PODZIEL SIĘ SMAKIEM #DziedzinDunajca"

W ramach realizowanych zadań, pragniemy wszystkich zaprosić na degustację 3 kuchni regionalnych : pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej, która odbędzie się podczas Śpiskiej Watry w Niedzicy 7 lipca.

A jesienią zaprosimy dzieci i dorosłych na warsztaty kulinarne i oczywiście z degustacją .

Celem zadania jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego, poprzez identyfikację tradycyjnych i lokalnych potraw kuchni pienińskiej, spiskiej i podhalańskiej, edukację kulinarną w celu jej utrzymania i kultywowania wśród dzieci i dorosłych.

Stowarzyszenie Sprężyna od początku swojej działalności dba o budowanie więzi z "lokalną ojczyzną" organizując działania edukujące i promujące lokalne dziedzictwo kulturowe dla dzieci i dorosłych, w trosce o ochronę i podtrzymywanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego Pienin, Spisza i Podhala. W 2019 powstała oddolna sieć współpracy jaką jest Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, zrzeszające 38 obiektów. Dzięki warsztatom i degustacji, uczestnicy będą mogli lepiej poznać naszą małą ojczyznę, z perspektywy bogactwa kulinarnego 3 sąsiadujących ze sobą regionów.

Zadanie jest realizowane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych pn. "Zasmakuj w Małopolsce" w roku 2024. Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Natalia Niemiec

 

 

Czy znamy siebie?

Czy jesteśmy autentyczni?

Czy umiemy sobie radzić z popełnianiem błędów?

Czy mamy marzenia?

 

To były tematów warsztatów „Emocje na warsztacie” realizowanych przez Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, zorganizowanych 6-7 maja w Gminnej Bibliotece w Kluszkowcach.
Warsztaty poprowadziła Pani Anna Machacz.
Podczas warsztatów pokazywaliśmy świat w pełnej gamie dźwięków i palecie barw. Tolerancja, odmienności, autentyczność, popełnianie błędów, budowanie poczucia własnej wartości i odporności psychicznej to obszary, na których się skupiliśmy.


Chcemy przybliżyć tematykę zajęć w ramach sprężynowej kampanii informacyjnej „Emocje na warsztacie”, z nadzieją że wsparły młode serca naszej młodzieży z gminy Czorsztyn.

 

  1. POSTAW na AUTENTYCZNOŚĆ

Bycie sobą w świecie, w którym ludzie chowają się w zdjęciach na Facebooku, w którym sztuczna inteligencja zastępuje żywego człowieka w reklamie, nie jest łatwe.

Co oznacza bycie autentycznym

Czy umiemy wyrażać swoje prawdziwe uczucia i trwać przy wartościach, nawet jeśli są one nie popularne

AUTENTYCZNOSĆ to cecha, która oznacza BYCIE prawdziwym i szczerym.

Jeśli jesteś autentyczny, to jesteś WIERNY SOBIE i nie udajesz nikogo innego, nie grasz żadnej roli, nie zakładasz masek.

Słownik języka polskiego PWN mówi, że autentyczny to między innymi «niebędący kopią, falsyfikatem ani przeróbką». Będąc czyjąś kopią nie będziemy wyrażać swoich prawdziwych przekonań, tylko tego kogoś.

Autentyczność daje nam możliwość budowania relacji z innymi ludźmi i zaufania, co jest powodem do satysfakcji.

Zdaniem psychologów osoby autentyczne:

Spostrzegają rzeczywistość w realistyczny sposób.

Akceptują siebie i innych ludzi.

Są rozważne.

Mają poczucie humoru, które nikogo nie uraża.

Wyrażają swoje uczucia swobodnie i wyraźnie.

  • Są otwarte na naukę w oparciu o błędy.

 

  1. POZNAJ SIEBIE

Wykorzystując bajki filozoficzne możemy wspierać i budować poczucie własnej wartości. Filozofia uczy twórczego i skutecznego myślenia, oraz co za tym idzie, efektywnego i świadomego działania w świecie. Bajki filozoficzne umożliwiają poznanie siebie - swoich lęków, obaw oraz cech, które mogą nam w życiu pomagać i utrudniać radzenie sobie z trudnościami.

Z filozoficznego punktu widzenia, warto zadać sobie kilka pytań.

Po pierwsze, należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dzieci powinny zapoznawać się z filozofią Odpowiedzią może być maksyma, która funkcjonuje już w Internecie, jako wielojęzyczny mem:

Edukacja nie polega na tym, by uczyć dzieci CO mają myśleć, tylko JAK mają myśleć.

Innymi słowy, chodzi o ty, by dzieci wykształciły w sobie narzędzia intelektualno-poznawcze do percepcji świata oraz do sprawnego operowania w tym świecie, nie na zasadzie korzystanie z wyuczonych, mechanicznych odruchów, tylko na twórczym reagowaniu na to, co dzieje się w około i spontanicznym adaptowaniu się do zmieniającej się przecież rzeczywistości. Tego właśnie uczy filozofia – twórczego i skutecznego myślenia, oraz co za tym idzie, efektywnego i świadomego działania w świecie.

Poczucie własnej wartości to nasze przekonanie o swojej wartości jako osoby.

To nasz drogowskaz, który nadaje kierunek naszym działaniom.

Poczucie własnej wartości wpływa na nasze relacje, rodzinę i pracę, czyli wiele obszarów życia. Dobrze nie budować go na opinii innych, ale na rzeczywistej, realnej ocenie tego co zrobiliśmy, naszych doświadczeń. Ani skromność, ani bezkrytycyzm nie powinien nas budować, ale zaufanie do samych siebie.

Jedna z definicji poczucia własnej wartości mówi, że jest to “skłonność do doświadczania siebie jako osoby kompetentnej w zakresie stawiania czoła wyzwaniom przynoszonym przez życie, a także zasługującej na szczęście”.

- dr N. Branden.

 

  1. ZAPLANUJ MARZENIE

Marzenia związane są z tym, czego nie mamy, a co byśmy chcieli i co jest naszym celem. Dotyczą one bardzo wielu sfer naszego życia.

Warto przygotować sobie „mapę marzeń” i zastanowić się jak je spełnić.

Marzenie w Słowniku języka polskiego PWN to «powstający w wyobraźni ciąg obrazów i myśli odzwierciedlających pragnienia, często nierealne» oraz «przedmiot pragnień i dążeń».

Marzenia to cele, które chcielibyśmy osiągnąć. Mogą nimi być dalekie podróże, lot na księżyc, napisanie powieści, posiadanie kota. Marzenia mogą być małe lub duże, czasem nieosiągalne, bo trudno byłoby nam zostać księżniczką, chyba, że na scenie teatralnej.

Są one siłą, która nas motywuje do działania, odrywają od codziennego życia, pozwalają zapomnieć o problemach, zmieniają nasze życie na lepsze.

Warto mieć marzenia. Są jak gwiazdy na ciemnym niebie – rozświetlają drogę naszego życia.

"Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię".

- Johann Wolfgang von Goethe

 

  1. ZAAKCEPTUJ BŁĄD

Warto pamiętać, że:

Błędy nie definiują naszej wartości i są częścią naszego doświadczenia.

To co możemy zrobić z błędem, to zastanowić się jak wyciągać wnioski i jak nie bać się ich popełniać, bowiem jeśli nie nauczymy się ich akceptować, to będziemy je często popełniać.

Nikt z nas nie jest doskonały.

Błąd ma wiele znaczeń w języku polskim. Chyba najczęściej spotykanymi są błędy związane z regułami pisania, wymowy czy liczenia:

Żaba czy rzaba? 2

plus 2 równa 5 czy 4?

Wziąć czy wziąść?

Ale może czy morze?

I tu odpowiedź brzmi, zależy czego dotyczy.

Błędy POPEŁNIAMY wyciągając fałszywe wnioski czy dokonując niewłaściwych wyborów.

Błędy uczą nas tolerancji i na nich możemy się uczyć. I choć często bojąc się popełnić błąd mówimy światu i sobie „nie dam rady”, to warto zaryzykować, choćby po to, by się czegoś na nich nauczyć.

"Błędy człowieka czynią go sympatycznym".

- Johann Wolfgang von Goethe

"Błądzić jest rzeczą ludzką".

- Seneka Starszy

"Błędy to droga do prawdy".

- Fiodor Dostojewski

 

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Joannie Bator i Pani Grażynie Florcyk za wsparcie przy realizacji zadania, oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, która uczestniczyły w warsztatch.

Inicjatywa oddolna „EMOCJE  na warsztacie” zrealizowana została przez Stowarzyszenie Sprężyna w ramach zadania  „Blisko, coraz bliżej biblioteki”  realizowaną przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach,  które jest dofinansowane w ramach projektu  BLISKO - BIBLIOTEKA/LOKALNOŚĆ/ INICJATYWY/SPOŁECZNOŚĆ/KOOPERACJA/ODDOLNOŚĆ ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

 

Tekst. Natalia Niemiec

 

Literatura ma wartość artystyczną, ale również warto dostrzec jej wielkie znaczenie
w rozwoju młodzieży i w budowaniu ich osobistych zasobów. Czytanie bajek i baśni pozwala nam przeżywać emocje, czuć mocniej, intensywniej, głębiej
. Gdy jeszcze odnajdziemy cząstkę siebie w bohaterze czytanej opowieści możemy wtedy lepiej zrozumieć nasze zachowania patrząc na nie przez jego doświadczenia.

 

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, w ramach realizacji zadania „EMOCJE na warsztacie” dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, zorganizowała 6-7 maja zajęcia z biblioterapii w Gminnej Bibliotece w Kluszkowcach. Warsztaty poprowadziła Pani Anna Machacz. Podczas warsztatów pokazywaliśmy świat w pełnej gamie dźwięków i palecie barw. Tolerancja, odmienności, autentyczność, popełnianie błędów, budowanie poczucia własnej wartości i odporności psychicznej to obszary, na których się skupiliśmy.

 

Celem zadania było:

  1. Zwiększenie umiejętności młodzieży w radzeniu sobie z porażką, wyrażania uczuć, stawianie bezpiecznych granic, wyznaczania sobie celi, budowa poczucia własnej wartości, radzenie sobie z trudnościami.

  2. Stworzenie nowej, edukacyjnej oferty warsztatów dla młodzieży w celu rozwijania umiejętności społecznych.

  3. Edukacja nieformalna młodzieży i dorosłych poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną dot. takich zagadnień jak: poczucie własnej wartości, radzenie sobie z trudnościami, wyrażania uczuć i komunikacji, wyznaczanie celi i ich realizacja.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Joannie Bator i Pani Grażynie Florczyk za wsparcie przy realizacji zadania, oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, która uczestniczyły w warsztatach.

Inicjatywa oddolna „EMOCJE  na warsztacie” zrealizowana została przez Stowarzyszenie Sprężyna w ramach zadania  „Blisko, coraz bliżej biblioteki”  realizowaną przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach,  które jest dofinansowane w ramach projektu  BLISKO - BIBLIOTEKA/LOKALNOŚĆ/ INICJATYWY/SPOŁECZNOŚĆ/KOOPERACJA/ODDOLNOŚĆ ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

 

Tekst. Natalia Niemiec

W piękną jesienną sobotę, nasz team jak zwykle nie próżnował. Tym razem postawiliśmy na aktywność, współpracę zespołu oraz niesamowite widoki Pienińskiego Parku Narodowego z perspektywy...wody. Płynąc po Dunajcu pontonem nie tylko wspólnie spędzaliśmy czas, ale uczyliśmy się współpracy i wspólnego działania.  Aby bezpiecznie dotrzeć do mety spływu rwącego miejscami Dunajca, musieliśmy skoordynować wiosłowanie i słuchać się nawzajem, co także dostarczało wielu emocji i wrażeń. Przyroda jest nieokiełznanym żywiołem, z którym można poradzić sobie tylko ściśle ze sobą współpracując. My...daliśmy radę! 
Wyprawa zorganizowana została w ramach współpracy Stowarzyszenia Sprężyna Centrum Edukacji Nieformalnej oraz  Fundacji Św. Mikołaja w ramach prowadzonej przystani. 
 
Aneta M. 
Zdjęcia: Vera Mysnyk 
 
 
Sezon jesienny to idealny czas na wspólne rozmowy, zabawy i kreatywne pomysły. W naszej przystani nigdy ich nie brak. Tym razem zabraliśmy się za…budowanie latawcy. Specjalnie dobrane materiały, lekka konstrukcja, wskazówki prowadzących, kolorowe farbki zapewniły kolejno: skupienie przy budowie konstrukcji, radość - podczas ozdabiania, satysfakcję – kiedy wzniosły się w powietrze!
Kiedy nasze latawce wszystkie były już gotowe; piękne i kolorowe, kilka dni później wybraliśmy się na prawdziwe święto latawcy: Rodziny Piknik z Latawcem w Łapszach Niżnych.
Tam kolejno wzbijały się w powietrze ku uciesze wszystkich obecnych. I nieważne, że czasem splątała się lub zerwała linka – w ten dzień wszyscy mieliśmy doskonałe humory. Dzień upłynął w atmosferze zabawy i współpracy; w myśl zasady jedno niebo, jeden świat!
Nasze Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej tej jesieni, realizuje kolejny projekt, będąc jedną z przystani Św. Mikołaja dzięki funduszom z Fundacji Świętego Mikołaja.
 
Aneta Markus - koordynator projektu
 
 
 
Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej wraz z Członkami i Partnerami Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, serdecznie zaprasza 17 września na I Festiwal Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca. Festiwal odbędzie się na Polanie Sosny w Niedzicy. Wstęp bezpłatny.
Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego.
 
PLAKAT (deskrypcja):
na kremowym tle na samej górze plakatu jest napisane: I Festiwal Trzech Regionów
poniżej na niebieskim tle jest tekst w białym kolorze:
Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzuem
14.00 - Rozpoczęcie Festiwalu
14.00-17.00 Edukacyjna wioska w Ekomuzuem Dziedziny Dunajca
14.30-16.00 Pokaz mody trzech regionów: Pienin, Spisza i Podhala
16.00-17.00 Trzy odsłony górali: zabawy spiskie, podhalański humor i śpiew pieniński
17.00-18.00 Wielki QUIZ rodzinny z nagrodami
18.00-19.00 Koncert zespołu HOLEVIATERS
19.00-20.00 Pokaz 3 filmów Ekomuzuem Dziedziny Dunajca i nagrodzenie uczestników
 
Na plakacie w środku z lewej strony jest grafika od góry: zamku w Niedzicy, pary w stroju pienińskim, pary w stroju podhalańskim, pary w stroju spiskim.
Na zielonym tle jest napisana data festiwalu: siedemnasty wrzesień, miejsce: Niedzica na Polanie Sosny.
 
Na samym dole plakatu w stopce jest tekst:
1) Organizator: logotyp Stowarzyszenia Sprężyna (czarna głowa z zieloną sprężyna).
2) Honorowy Patronat: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.
 
W środku są logotypy Partnerów: Gminy Łapsze Niżne, Gminy Czorsztyn, Ośrodka Kultury z/s w Niedzicy, Muzeum w Czerwonym Klasztorze, Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach, Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych, Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej, Gościniec H.A.T.A., Muzeum Tatrzańskie, Agroturystyka Adamcykówka, Pasieka Za Potokiem, TURTREK, Willa Jasna, Czorsztynianka, Żywioły. Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych.
 
Obok zamieszczone są patronaty medialne:
TVP3 Kraków, Podhale 24, Tygodnik Podhalański, Radio Alex, Na Spiszu. Na końcu w dolnym prawym roku plakatu zamieszczone są organizacje które dofinansowały festiwal: Logotypy: Komitet do spraw Pożytku Publicznego, NIW, NOWEFIO, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, logotyp Województwa Małopolskiego z tekstem: Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
 

Festiwal odbędzie się, dzięki realizacji projektu „Ekomuzeum Dziedziny Dunajca – żywe dziedzictwo Pienin, Spisza i Podhala” z programu Kultura – Interwencje. Edycja 2023, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Dodatkowym źródłem finansowania tego działania są środki z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Nowe FIO, w którym Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej realizuje projekt „Dziedziny Dunajca – rozwój kapitału społecznego Pienin, Spisza i Podhala”  oraz środki z "Małych Grantów" z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

Stowarzyszenie Sprężyna, podczas realizacji zadania publicznego pt.
„I Festiwal Trzech Regionów: Pienin, Spisza i Podhala w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca”, dołoży wszelkich starać o dotyczących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

 

  1. Dostępność architektoniczna:
    Zapewniona zostanie przestrzeń wolna od barier poziomych przestrzeni komunikacyjnych budynków*: Festiwal będzie miał miejsce w plenerze a nie w budynku, gdzie jest teren płaski, i nie ma problemów z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym nie ma barier poziomych przestrzeni. W przypadku trudności np. z poruszaniem się dla osób potrzebujących wsparcia, dostępna będzie pomoc służb porządkowych (strażaków).

  2.  W zakresie dostępności cyfrowej:

    Podczas realizacji zadania, dla osób ze specjalnymi potrzebami będą zamieszczone specjalne informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia Sprężyny oraz w jej mediach społecznościowych o opisie miejsca festiwalu oraz opisu materiałów promocyjnych takich jak plakaty (deskrypcja plakatu).

  3.  W zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:

    1. Podczas festiwalu, osoby z ograniczeniami dostępności będą mogły skorzystać z bezpłatnych, dostępnych aplikacji na telefonie komórkowym jak (np. Live Transcribe, Google Docs Voice Typing, Speechnotes) zamieniających język mówiony na język pisany. Jest to impreza wielopokoleniowa na terenie wiejskim, gdzie osobą starszym towarzyszą bardzo często wnukowie, albo dzieci, które posiadają przy sobie telefony komórkowe i będą wsparciem dla seniorów, albo osób w swoim otoczeniu). Gdyby osoba z ograniczeniami dostępności nie miała przy sobie osoby wspierającej, może zgłosić się do obsługi festiwalu, z prośbą o wsparcie.

    2. Podczas trwania całego festiwalu, będzie zamontowane nagłośnienie, a poszczególne działania i informacje będą podane uczestnikom przez mikrofony, które będą wspierały wspomaganie słyszenia.

    3. Materiały informacyjno-promocyjne dot. festiwalu będą zamieszczone na stronie internetowej stowarzyszenia, jak również w mediach społecznościowych publikowane przez stowarzyszenie. Materiały będą zawierały tekst alternatywny w treści postów, artykułów, plakatów, itp. Dodatkowo na stronie internetowej, będzie zamieszczona informacja o wsparciu podczas festiwalu dla osób z ograniczeniami.

    4. Istnieje możliwość zapewnienia, na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, komunikacji z realizatorem zadania w formie pisemnej, ustnej albo osobiście

     

 

 

 

 

 

 
 

 

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi zakończyliśmy ostatnie działania prowadzone w ramach bezpiecznej przystani, jaką zbudowaliśmy dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej dzięki ogromnej pomocy oraz wsparciu finansowemu Fundacji Św. Mikołaja.

Była to już 3 edycja przystani w ramach, której przeprowadzono szereg działań o charakterze edukacyjnym, integracyjnym ale przede wszystkim budującym wspólne poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu.

Spotkaniem, które zakończyło wspomniany cykl była 2 dniowa wyprawa do magicznego Bałtowa, gdzie nasza 50 -cio osobowa załoga oddała się przygodzie oraz czarom. Podczas wycieczki odwiedziliśmy m.i. Jura Park, gdzie nie tylko spacerowaliśmy aleją wśród ogromnych tyranozaurów, ale sami zamieniliśmy się w peleontologów. Jakby tego było mało kino 5 D i egzotyczna przejażdżka wśród dinozaurów dostarczyły mnóstwo adrenaliny, którą koniec końców rozładowaliśmy w parku rozrywki. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od magii ...Zaznajomiła Nas z nią wiedźma Hogata, która poczyniła także użytek z mioteł ucząc naszych uczestników sztuki latania ;). Był również zwierzyniec i terenowa wycieczka school busem wśród bizonów czy uroczych kóz. Wspólny czas, wspólna zabawa po raz kolejny pokazała Nam, jak pięknie możemy się różnić.

Projekt był realizowany przez nasze Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej, dzięki dofinansowaniu z Fundacji Św. Mikołaja. Wysokość dofinansowania 3 edycji wyniosła 42 706 zł.

Aneta Markus - Koordynator Przystani

 

 
Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej, serdecznie zaprasza dzieci w wieku 9-15 lat, na bezpłatne warsztaty z robienia latawców:
 
 19/9, godz. 16.00 - 19.00, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy (ZAPISY tel: 182629484, 609376212)
 20/9, godz. 16.00 - 19.00 - Świetlica w Łapszach Niżnych (ZAPISY tel: 182629484, 609376212)
 26/9, godz. 16.00 - 19.00 - Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych (ZAPISY tel: 781134202)
 27/9, godz. 16.00 - 19.00 - Remiza w Maniowach (ZAPISY tel: 511235598)
 
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Uczestnicy warsztatów, otrzymają materiały do wykonania samodzielnie latawców.
 
SERDECZNIE ZAPRSZAMY:-)
 
Warsztaty są realizowane przez Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej , dzięki dofinansowaniu otrzymanemu przez BNP Paribas Bank Polska w ramach Programu Grantów Lokalnych.