wtorek, 14 maj 2024 17:38

„EMOCJE na warsztacie” u Sprężyny

Literatura ma wartość artystyczną, ale również warto dostrzec jej wielkie znaczenie
w rozwoju młodzieży i w budowaniu ich osobistych zasobów. Czytanie bajek i baśni pozwala nam przeżywać emocje, czuć mocniej, intensywniej, głębiej
. Gdy jeszcze odnajdziemy cząstkę siebie w bohaterze czytanej opowieści możemy wtedy lepiej zrozumieć nasze zachowania patrząc na nie przez jego doświadczenia.

 

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, w ramach realizacji zadania „EMOCJE na warsztacie” dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, zorganizowała 6-7 maja zajęcia z biblioterapii w Gminnej Bibliotece w Kluszkowcach. Warsztaty poprowadziła Pani Anna Machacz. Podczas warsztatów pokazywaliśmy świat w pełnej gamie dźwięków i palecie barw. Tolerancja, odmienności, autentyczność, popełnianie błędów, budowanie poczucia własnej wartości i odporności psychicznej to obszary, na których się skupiliśmy.

 

Celem zadania było:

  1. Zwiększenie umiejętności młodzieży w radzeniu sobie z porażką, wyrażania uczuć, stawianie bezpiecznych granic, wyznaczania sobie celi, budowa poczucia własnej wartości, radzenie sobie z trudnościami.

  2. Stworzenie nowej, edukacyjnej oferty warsztatów dla młodzieży w celu rozwijania umiejętności społecznych.

  3. Edukacja nieformalna młodzieży i dorosłych poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną dot. takich zagadnień jak: poczucie własnej wartości, radzenie sobie z trudnościami, wyrażania uczuć i komunikacji, wyznaczanie celi i ich realizacja.

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Joannie Bator i Pani Grażynie Florczyk za wsparcie przy realizacji zadania, oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach, która uczestniczyły w warsztatach.

Inicjatywa oddolna „EMOCJE  na warsztacie” zrealizowana została przez Stowarzyszenie Sprężyna w ramach zadania  „Blisko, coraz bliżej biblioteki”  realizowaną przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach,  które jest dofinansowane w ramach projektu  BLISKO - BIBLIOTEKA/LOKALNOŚĆ/ INICJATYWY/SPOŁECZNOŚĆ/KOOPERACJA/ODDOLNOŚĆ ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

 

Tekst. Natalia Niemiec

Read 84 times