×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 56.
wtorek, 22 lipiec 2014 10:36

Tak poznaje świat – edukacja przez zabawę

Lipiec był miesiącem realizacji projektu dla dzieci, pt. “Tak poznaje się świat – edukacja poprzez zabawę”. W sumie wzięło w nim udział 30 dzieci, po 15 z Mizernej i z Maniów. Do udziału w projekcie było mnóstwo chętnych osób, niestety nie dla wszystkich starczyło miejsc. Ale Ci którym się udało, mieli możliwość wspólnie się bawić, a przy okazji odkrywać świat. Razem podróżowaliśmy palcem po mapie i globusie, obejrzeliśmy wiele ciekawych zdjęć i nagrań, zbudowaliśmy wulkany i wywołaliśmy ich wybuchy – przy czym uciechy było co nie miara. Przy użyciu specjalnych pojemników podglądaliśmy świat owadów i mniejszych zwierzaków. Dalej posmakowaliśmy takich rarytasów, jak kiwano, karambola, papaja, mango czy złote kiwi. Dowiedzieliśmy się, gdzie te egzotyczne owoce rosną i jak się je zjada. Zaprosiliśmy na nasze warsztaty ciekawych gości, którzy przyjechali do nas z bardzo daleka: pani Akiko z Japonii i pan Stefan z Kamerunu. Posłuchaliśmy ich historii, wspólnie pobawiliśmy się i popróbowali smaków z ich dzieciństwa. Spotkaliśmy się również ze znanym i cenionym pisarzem literatury dziecięcej, panem Wiesławem Drabikiem, który jest autorem ponad 180 książek dla dzieci! Każde dziecko mogło otrzymać autograf od autora, opatrzony krótkim i zabawnym rymem. A na sam koniec odwiedziliśmy Wioski Świata – podkrakowskie Centrum Edukacji Globalnej, gdzie wspólnie zobaczyliśmy, jak żyją ludzie na różnych kontynentach. To miejsce jest niezwykłe pod wieloma względami, ale szczególnie, dlatego, że dzieci mogą dotykać wszystkich, zgromadzonych tam eksponatów, ba nawet mogą na nich pograć, czy je przymierzyć!

 Bardzo chciałam podziękować wszystkim dzieciom za udział w naszym projekcie – byłyście bardzo ciekawe świata i życzę Wam, aby ta ciekawość nigdy w Was nie wygasła. Dziękuję również rodzicom, za to, że dopilnowali, aby ich pociechy przychodziły na czas na nasze zajęcia. Chciałam podziękować Sylwii, za jej ciężką pracę, chęć pomocy i duże doświadczenie w pracy z dziećmi, które bardzo się przydawało! A także dziękuję pani Asi Bator, dyrektor naszych gminnych bibliotek, bez której ten projekt, w ogóle nie doszedł by do skutku – pani Asiu dobra robota!

I jeszcze na koniec notka formalna – projekt “Tak poznaje się świat – edukacja poprzez zabawę” był realizowany w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka”, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).

Kasia Burak-Pearce

 

Zobacz galerię zdjęć

Read 2257 times