×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 56.
wtorek, 04 listopad 2014 11:11

Radość

Od września do listopada grupa nieformalna „Radosne” przy wsparciu Stowarzyszenia Sprężyna organizowała projekt „Radość”. Obejmował on zajęcia taneczno- ruchowe i relaksacyjne oraz warsztaty dotyczące marzeń, celów i drzemiącego w kobietach potencjału.
Uczestniczki projektu przekonały się, że dbanie o siebie (ruch, czas wolny z dala od domu, przebywanie w towarzystwie innych kobiet) przynosi radość, wyzwala pomysłowość i daje energię do zmagania się z rzeczywistością. Podczas zajęć ruchowych przełamały wiele barier związanych z postrzeganiem własnego ciała i odkrywały, jak wielkim źródłem przyjemności jest taniec. Doświadczyły też potężnej dawki akceptacji i poczucia bezpieczeństwa od siebie nawzajem, co pozwoliło im z łagodnością spojrzeć na same siebie. Odkrywały również, że przez ruch można nie tylko się relaksować i odpoczywać, ale również budować własną wartość i umacniać relacje z innymi.
Podczas pierwszych zajęć „refleksyjnych” kobiety rozmawiały o swoich potrzebach – dla wielu z nich były to zajęcia „rewolucyjne”, ponieważ zwykle myślą o potrzebach wszystkich wokoło, zaniedbując swoje. Odkrycie własnych pragnień i potrzeb stanowiło bazę do kolejnych zajęć, podczas których rozmawiały o marzeniach i celach. Okazało się, że w każdej z uczestniczek drzemią piękne pomysły, które tylko czekają, by je zrealizować.
Uczestniczki pochodziły z różnych środowisk, były wśród nich nauczycielki, kobiety pracujące w dużej lokalnej instytucji, przedstawicielki działających lokalnie stowarzyszeń, dziennikarka z lokalnej prasy oraz bezrobotne mamy. Powstała bardzo zgraną grupa, w której panowała atmosfera otwartości ale też bezpieczeństwa.
Na spotkaniu ewaluacyjnym okazało się, że kobiety mają mnóstwo pomysłów i chęci do działania. Wiele osób pragnie, by listopadowa RADOŚĆ stała się wydarzeniem cyklicznym. Uczestniczkom i ich znajomym marzy się jednak nie tylko taniec, ale również warsztaty: kulinarne, dotyczące zdrowego żywienia czy zajęcia dla dzieci.
Stowarzyszenie Sprężyna mocno trzyma za kciuki z „Radosne” i z pewnością będzie je wspierać w nowych inicjatywach. Ta niewielka grupa kobiet jest pełna pozytywnej, twórczej energii i mamy nadzieję, będzie inspiracją do odważnych działań dla innych.
Projekt był realizowany przez grupę nieformalną „Radosne” przy wsparciu Stowarzyszenia Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej oraz przez Gminę Czorsztyn, współfinansowany przez „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie”.

 


Zobacz galerię zdjęć

Read 1893 times