×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 56.
niedziela, 02 kwiecień 2017 08:48

Zdrowe żywienie

Czy Wy też czujecie już nadchodzącą zmianę̨ w otaczającej naturze?
Promienie słońca są̨ coraz mocniejsze. Dzień́ panować́ zaczyna nad nocą ...idzie Wiosna!:-) Jak co roku zaczniemy ją od sprzątania:-) Tym razem jednak nie będą̨ to jedynie porządki wokół nas, które odbywają̨ się̨ za sprawą corocznej akcji, organizowanej przez Stowarzyszenie Sprężyna, pn."Rodzinne grania w śmieciobranie".
W tym roku najpierw zajmiemy się̨ porządkami w naszych własnych organizmach!!:-)

Miniony rok wielu z nas potwierdził, że zaśmiecone jest nie tylko nasze otoczenie, bałagan panuje niestety także w nas! A z problemem tym boryka się coraz większa liczba osób w naszym otoczeniu. Nie sposób nie zauważyć́ jak olbrzymie spustoszenie wśród naszych rodzin, sąsiadów niosą̨ choroby cywilizacyjne; jak rak, zawały serca czy otyłość́. W dobie wszechogarniającego pospiechu zapragnęliśmy zwrócić́ swoją uwagę̨ na temat świadomego, zdrowego odżywiania, które jest podstawowym sposobem uniknięcia zabójczych chorób. Wierzymy, że w tym przypadku edukacja może przynieść́ wspaniałe rezultaty. Stąd pomysł na realizację warsztatów, do prowadzenia których zaprosiliśmy Panią̨ Bożenę̨ Żak - Cyran - dietetyczkę̨ i dietoterapeutkę̨, autorytet w dziedzinie zdrowego żywienia w Polsce. Od 1996r. specjalizującą̨ się̨ w dietoterapii, opartej na zasadach makrobiotyki oraz medycyny chińskiej. W swojej pracy czerpie ona przede wszystkim z osobistych doświadczeń́ związanych z powrotem do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej. Odzyskała zdrowie po zastosowaniu diety makrobiotycznej, którą praktykuje przez cały czas razem z rodziną. Pani Bożena jest autorka, m.in. następujących tytułów książkowych: "Odnowa na talerzu", "Jedz i żyj zgodnie z porami roku", "Kuchnia zdrowia i młodości", "Energia życia, energia pożywienia", "Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą", "Wzmacniaj odporność́ prostym pożywieniem", "Bądź́ twórcą własnego zdrowia". Swoją wiedzę propaguje poprzez udział w konferencjach, publikacjach, w mediach i programach radiowych.

Dwudniowe warsztaty które odbyły się początkiem kwietnia dla mieszkańców Gmin Czorsztyn i Łaszy Niżnych objęły swoim zakresem przygotowywanie zdrowych potraw i gotowania zgodnie z naturą. Dowiedzieliśmy się:
- jak przygotować́ proste i zdrowe śniadanie
-z czym zjeść́ kanapkę̨ 
- jak przygotować zupy wzmacniające zdrowie oraz smaczne kotlety roślinne 
- jak można zrobić zdrowe desery i wypieki bez cukru, mleka i jaj 
- co to są  koktajle chlorofilowe 
- jak wykorzysta c wiosennesioła w kuchni (zupa pokrzywowa itp.)

Przy wspólnym stole, Pani Bożena, dzieliła się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą na temat:
- równowagi kwasowo-zasadowej jako podstawy zdrowia, 
- detoksykacji organizmu, 
- odnowy narządów ciała,
- zrywnoścí pochodzenia roślinnego, jej właściwości lecznicze i energetyczne, 
- dostrojenie do pór roku w kuchni, - techniki gotowania dla zdrowia, 
- alergie i nietolerancje pokarmowe u dzieci
- kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci, 
- techniki relaksacji i oddychania dla zdrowia.

Jedną ze złotych rad było, by w kuchni i życiu kierować się DOBREM i INTUICJĄ
Drugiego dnia warsztatów, dołączył do nas specjalny gość Pani Akiko z Harklowej, która jest okazem zdrowia, wspaniałego poczucia humoru i dobra.

Bardzo pozytywnie naenergetyzował nas w dążeniu do tego przedsięwzięcia i właściwie umożliwił realizację tych warsztatów - darczyńca - od lat wspierający nasze inicjatywy - Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., który dofinansował koszt tego projektu. Składamy na ręce Pana Prezesa Krakowskiego SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.

 

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej

Anna Sinko
Natalia Niemiec

Zobacz galerię zdjęć

Read 1853 times
More in this category: « Krok naprzód Gra w Spisz »