×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 56.
środa, 30 maj 2012 08:37

Krok naprzód

Uśmiech, radość z uczenia się nowych rzeczy, zaangażowanie, świetna praca zespołowa, dbanie o siebie nawzajem, gotowość do poświęcenia swojego czasu dla innych, odwaga przy wyrażaniu własnego zdania – wszystko to składa się na wielki „Krok naprzód”, który postawili uczestnicy projektu przeprowadzonego dwukrotnie w Gimnazjum w Maniowach.

Projekt „Krok naprzód” zorganizowany został dwukrotnie – edycja pierwsza trwała od lutego do czerwca 2011, a druga od października 2011 do maja roku 2012.

Podczas obu edycji stała grupa uczestników spotykała się dwa razy w tygodniu, by podczas dwugodzinnych zajęć uczyć się, dyskutować, działać na rzecz innych i świetnie się bawić. Warsztaty prowadzone były przez Natalię Niemiec i Magdalenę Krzysik i obejmowały między innymi: naukę pracy w zespole, planowania czasu, planowania krótko i długo terminowego, technik pamięci, robienia notatek oraz budowania zdrowych relacji. Uczestnicy poznawali również znaczenie różnorodności we współczesnym świecie, omawiali problem nieprzestrzegania praw człowieka i nierówności w dostępie do dóbr materialnych. Uczyli się o znaczeniu dbania o środowisko naturalne i własne zdrowie. W „Kroku naprzód 2” raz w miesiącu odbywały się dodatkowo zajęcia z angielskim, pokazujące, jak przyjemnie i wesoło uczyć się obcego języka. Oprócz zwykłych zajęć warsztatowych uczestnicy projektu spotykali się też, by wspólnie zrobić coś dla innych. Wykonali ozdoby choinkowe na aukcję wspierającą program „Pola nadziei”, a po zajęciach edukacyjnych o ekologii uczestnicy pierwszej edycji stworzyli śmiecio-lampy, a uczestnicy drugiej – kolorowe, pomysłowe kosze na segregowane odpady, które stanęły na korytarzu gimnazjum.

Projekt podniósł efektywność nauki wśród uczestników i pokazał im, że z uczenia się można czerpać radość. Stworzył możliwość twórczego i aktywnego rozwijania zainteresowań i umiejętności uczniów. Wyposażył ich w narzędzia potrzebne do planowania i wdrażania własnych projektów oraz nauczył określać cele na przyszłość i tworzyć plany ich realizacji.

Poznawanie nowych umiejętności trwało do ostatnich chwil „Kroku naprzód”. Uczestnicy spędzili ostatnie zajęcia na nauce gry w amerykański baseball. Rękawice, kije i co najważniejsze instruktorka ze Stanów Denise Johnson tak się wszystkim spodobały, że być może kiedyś uda się tu stworzyć prawdziwą baseballową drużynę.

Przekonaliśmy się także, że każdy z nas może być bohaterem, jeśli tylko odważy się zrobić coś bezinteresownie dla innych.

Zobacz galerię zdjęć

Read 1859 times