×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 56.
czwartek, 11 kwiecień 2019 09:24

Wizyta stażowa w Ekomuzeum Doliny Karpia

Zaproszenie do "Doliny Karpia" przywędrowało do nas za sprawą Fundacji MILA, która jest Matką Chrzestną naszego, nowo powołanego Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca".

Celem wyjazdu miało być zapoznanie się z procesem tworzenia, koordynacją i działalnością Ekomuzeum "Doliny Karpia", pod kątem rozwijania właśnie Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, w oparciu o współpracę podmiotów na terenie trzech gmin powiatu nowotarskiego (PES, instytucji publicznych i przedsiębiorców). Dla nas było ponadto, a może przede wszystkim, sposobnością do poznania ludzi z pasją, którzy niezwykłą "Dolinę Karpia" tworzą. Bardzo zależało nam, by z bliska przyjżeć się, jak sprawnie tworzyć i zarządzać siecią takiej współpracy.

Ze strony naszego Ekomuzeum "Dziedziny Dunajca", w wizycie stażowej wzięli udział jego członkowie będący przedstawicielami Gmin Łapsze Niżne, Czorsztyn, Nowy Targ oraz Czerwonego Klasztoru. Naszym przewodnikiem po "Dolinie Karpia" była Basia Kazior - z Fundacji MILA, za sprawą której te dwa dni wizyty były bardzo owocne, pełne niezwykłych spotkań, masy inspiracji z nich płynących, wiedzy i motywacji.

Rozpoczęliśmy od wizyty w Izbie Regionalnej w Osieku, gdzie swoje zbiory - m.in. bogatą kolekcja przedmiotów użytkowych, rękodzieła sztuki związane, m.in z hodowlą karpia osieckiego oraz przedmioty związane z kulturą materialną wsi i najbliższych okolic, pokazał nam niezwykły kolekcjoner Pan Marian Kocemba. Tam również odbyło się spotkanie z "Pasieką na Zastawiu" i degustacja pysznego miodu i innych produktów pochodzących z tejże pasieki. Po wspaniałym obiedzie w Resorcie MOLO, odbyło się spotkanie z przedstawicielką Stowarzyszenia Dolina Karpia – Anią Świątek oraz prezentacja działalności Stowarzyszenia w zakresie Ekomuzeum "Doliny Karpia" oraz budowania Marki Lokalnej Doliny Karpia. Po kolacji w kolejnym obiekcie Ekomuzeum "Doliny Karpia" - w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym „Karpik” w Graboszycach, udaliśmy się na nocleg w obiekcie agroturystycznym „Domek u Mai”, gdzie do późnej nocy, natchnione ilością wiedzy, pracowałyśmy nad ofertą naszego Ekomuzeum:-) Kolejny dzień rozpoczął się od niezwykle inspirującego spotkania z Panią Mirą Sabatowicz w jej Galerii Sztuki „Bałysówka”. Dalej odwiedziliśmy Cukiernię „URBAŃSCY” w Zatorze, gdzie zorganizowano dla nas warsztaty z przygotowania „Krówki Zatorskiej”. Wizytę w Restauracji REVEL uświetniło nam towarzystwo Burmistrza Miasta i Gminy Zator - Pana Mariusza Makucha, który z pasją opowiadał nam o tym, jak budowano obecną markę "Doliny Karpia". Ostatnim punktem wizyty stażowej w Dolinie Karpia, było spotkanie z niezwykłym pszczelarzem - Wojtkiem, w jego  gospodarstwie pasiecznym „Pasieka u Wojtka". Wszystkie odwiedzone przez nas miejsca stanowią Obiekty Ekomuzealne Doliny Karpia, część z nich jest również użytkownikiem Znaku Promocyjnego Dolina Karpia. Aż trudno uwierzyć, że w ciągu niecałych dwóch dni, można było spotkać tak wielu ciekawych ludzi i zakosztować tylu smakołyków, pochodzących wprost z obfitującej w nie "Doliny Karpia". Z perspektywy czasu i doświadczenia tej wizyty, "Dolina Karpia" to dla nas nie tylko świetnie zarządzany produkt marketingowy, rozpoznawalny za sprawą doskonałej promocji w całym kraju. To przede wszystkim miejsce, gdzie rodzą się pasje, gdzie tymi pasjami można się zarazić, gdzie budują się niezwykłe relacje. To wyjątkowa sieć współpracy pomiędzy ludźmi, którym zależy na propagowaniu dziedzictwa kulturowego tego rejonu Małopolski. Mocno wierzymy, że i w naszych "Dziedzinach Dunajca" uda nam się wspólnie stworzyć podobną nić współpracy, która będzie owocować rozwijaniem pasji wśród członków naszego Ekomuzem, ale także pozwoli stworzyć wyjątkowo atrakcyjną ofertę zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających naszą krainę turystów.

 

Anna Sinko

Zobacz galerię zdjęć

Read 1874 times