fbpx

PROJEKT TURTREK

 

LOGO TURTREKA IIJednym z głównych celów Stowarzyszenia jest: „Rozwijanie aktywności sportowej, turystycznej i rekreacyjnej, w tym promowanie zdrowego stylu życia” Realizując ten cel powstał projekt skierowany do mieszkańców gminy Czorsztyn, a także do tych wszystkich osób, które nie lubią bezczynnie siedzieć w domu.  Nazwaliśmy ten program – TURTREK.

TURTREK – co to takiego zapyta ktoś? Nazwa powstała na jednym z pierwszych spotkań organizacyjnych SPRĘŻYNY, była zima, tego roku wyjątkowo śnieżna i mroźna. Ktoś połączył słowa turystyka i rekreacja w jedną całość i powstał wyraz, który stał się symbolem imprez TURystyczno – Towarzysko – REKreacyjnych.

Ale TURTREK to coś więcej. TURTREK to nie tylko pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu, TURTREK to hobby, to pasja, to zew wolności, to miłość przyrody i czystego powietrza. TURTREK to smak górskiej przygody, to szmer płynącej rzeki, to szum wiatru w uszach. TURTREK to czynny wypoczynek w gronie przyjaciół i znajomych, to zmaganie się z własnym lenistwem, słabością, bólem mięśni, to pot, palące słońce, deszcz, śnieg, wiatr i woda. TURTREK to odkrywanie tajemniczych ścieżek w okolicy własnego domu, ale również tych które prowadzą gdzieś hen za horyzont, poznawanie miejsc nieznanych i rzadko odwiedzanych, odkrywanie piękna zachodów i wschodów słońca, milionów gwiazd na niebie, głosów otaczającego świata, jego zapachów i barw. TURTREK to smak ogniskowych potraw, dźwięki gitary, blask żaru dogasającego ogniska w ciemną noc, to sny pod gwiazdami  i poranna kawa na łące mokrej od rosy. TURTREK to przeżycia, których nie będziesz mógł zapomnieć do końca swych dni, a może jeszcze dłużej!!! Zapraszamy więc do odwiedzenia nas w wirtualnym świecie internetu lub w realnej rzeczywistości. Skontaktujcie się z nami aby wspólnie wyruszyć w świat pełen przygód i niezwykłych wydarzeń.

DO ZOBACZENIA NA SZLAKU!!!

20140103161                            201401031621

 

TURTREK na FACEBOOKU – Zapraszamy !!!       Facebook

 

KALENDARZ WYPRAW TURTREK 2019

1. MAJÓWKA Z TURTREKIEM - (01-05.05.2019 R.)

Tradycyjna impreza otwierająca wiosenno-letni sezon. Wycieczki kajakowe, rowerowe i piesze po najlepszych miejscówkach Spisza, Gorc i Pienin. WIĘCEJ…

2. AKTYWNIE Z TURTREKIEM 2019

Od początku maja do końca października zapraszamy na kajakowo-rowerowo-piesze wędrówki po wodach Dunajca, Popradu i szlakach Spisza, Pienin, Gorc i Podhala  WIĘCEJ…

3. KLIMKÓWKA (31 maj – 02 czerwiec 2019 R.)

Klimkówka to malownicza miejscowość i zbiornik wodny na rzece Ropa w Beskidzie Niskim, na południe od Gorlic. Chcemy spenetrować kajakowo i rowerowo te okolice na przełomie maja i czerwca, a konkretnie 31.05 – 02.06.2019 r. Przyjazd w piątek w godzinach popołudniowo-wieczornych lub w sobotę rano. Nocleg w domkach letniskowych lub pokojach gościnnych w okolicy jeziora. W planie sobotnia trasa rowerowa wokół jeziora i niedzielna wycieczka kajakowa po zalewie.

4. OGNIE NA JEZIORZE - (22.06.2019 R.)

Noc świętojańska, poszukiwanie Kwiatu Paproci, jezioro, ognisko przy blasku gwiazd i księżyca.

5. LEŚNA RZECZKA – PLISZKA (24-28 czerwca 2019 R.)

Wakacyjna wyprawa kajakowa jedną z najbardziej urokliwych rzek, płynącą przez dzikie leśne ostępy. WIĘCEJ…

6. WAKACJE Z TURTREKIEM – (LIPIEC 2019 R.)

Start w pięknym Sandomierzu, meta w jeszcze bardziej urokliwym Kazimierzu Dolnym, a po drodze ostatnia największa dzika rzeka Europy – Wisła.

7. KAJAKOWY POLIGON – DRAWA (SIERPIEŃ 2019 R.)

Traperska wyprawa kajakowa rzeką północnej Polski, lasy, jeziora, Park Narodowy, poligon wojskowy

8. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA (WRZESIEŃ 2019 R.)

Jezioro Czorsztyńskie i ognisko z pieczeniem ziemniaków

9. ZAKOŃCZENIE SEZONU – TURBACZ (GRUDZIEŃ 2019 R.)

Tradycyjne sylwestrowe zakończenie sezonu w schronisku na Turbaczu, wieczorna biesiada przy piwku i grach, nocne szczytowanie i grzaniec w śniegu.

 

PUCHAR TURTREKA 2018 Część 1 –   WYNIKI

PUCHAR TURTREKA 2018 Część 2 – WYNIKI

 

KONTAKT

Koordynator Projektu TURTREK:

Jarek Wetula, tel. 692 237 406,  e-mail: turtrek@interia.pl

 

TURTREKOWY SZLAK DUNAJCA

 

kajakDunajec, rzeka o długości 247 km od źródeł Czarnego Dunajca, pow. dorzecza 6801 km2, powstaje w okolicach Nowego Targu z połączenia Białego i Czarnego Dunajca i wpada do Wisły w pobliżu miejscowości Ujście Jezuickie.
Dunajec jet rzeką kapryśną, dostepną dla zaawansowanych wodniaków. Zasilany jest m.in. wodami rzek: Białka, Ochotnica, Poprad, Kamienica, Łososina i Biała. Od miejscowości Czarny Dunajec do Nowego Sącza jest rzeką górską, dalej nizinną. Trasa spływu jest bardzo urozmaicona i atrakcyjna. Jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie. Długość szlaku, na którym odbywa się spływ wynosi 206 km, w tym 95 km o charakterze górskim. Rozpoczyna się w Nowym Targu, wiedzie przez Kotlinę Nowotarską, Jezioro Czorsztyńskie, dalej malowniczym Przełomem przez Pieniny, Jez. Rożnowskie, Jez. Czchowskie i kończy się w pobliżu miejscowości Ujście Jezuickie. Trasę spływu można przebyć w ciągu 8-10 dni.

OPIS SZLAKU: Jezioro Czorsztyńskie – Krościenko

0,0 km – Zatoka Baniska – pole namiotowe we Frydmanie,
3.5 km – Uroczysko: Rezerwat Zielone Skałki, czorsztyn
5,5 km – Zamek Czorsztyn,

7,5 km – Zamek Niedzica, przewóz kajaków do Sromowiec Wyżnych,

niedzica

7,5 km – Sromowce Wyżne, bystrze pod Łysą – płynąć prawą stroną, uwaga na gałęzie, następne bystrze płynąć środkiem,
8,0 km – wyspy w nurcie Nokle – płynąć prawą stroną, dalej bystrze, kamienie, progi kamienne, szybki nurt, płynąć ostrożnie,
9,5 km – słowacka przystań flisacka – płynąć lewą stroną, prawą płytko, widok na Macelową i Trzy Korony,
10,0 km – polska przystań flisacka Kąty – bystrze, liczne kamienie, starać się płynąć trasą tratw, dość trudne miejsce, dalej płyniemy za flisakami,
11,0 km – bystrze pod Czerwonymi Skałami – trzymać się prawej,
11,5 km – kolejne bystrze, łatwe, długie, płynąć środkiem,
11,8 km – wyspa, można płynąć lewą stroną, ale płytko,
13,0 km – bystrze łatwe, płynąć środkiem, dalej spokojna woda,
13,3 km – wyspa, ładne przejście prawą stroną, flisacy płyną lewą stroną, lewy brzeg – wiata miejsce postojowe,
13,5 km – Słowacka przystań flisacka Majere, miejsce na postój, za przystanią szybki nurt, kamienie,
14,5 km – duża przystań łodzi flisackich po słowackiej stronie, restauracja,
15,0 km – Sromowce Niżne, kościół, pole biwakowe OSP, sklep, restauracja,
15,5 km – kładka przez Dunajec,
16,2 km – lewy brzeg przystań flisacka po polskiej stronie, prawy brzeg przystań Czerwony Klasztor, Przed nami roztacza się widok na Trzy Korony w całej okazałości. Jest to najwyższy szczyt Pienin właściwych, tutaj też rozpoczyna się Przełom Dunajca. Rzeka tworzy w nim 7 pętli płynąc pomiędzy ścianami skalnymi. Nurt staje się coraz szybszy; mijamy Ostrą Skałę, Grabczychę Wyżną, Niżną, w której była grota rybacka – baza dla rybaków łowiących łososia „na światło”.
17,5 km – bystrze przy Zbójnickich skałach, trzymać się lewej. Janosikowy skok dobre miejsce na postój, kąpiel, Legenda głosi, że w tym właśnie miejscu zbójnik Janosik przeskoczył Dunajec, uciekając przed węgierskimi żandarmami. Po lewej stronie górale pokazują na skale odciski kierpców Janosika. Jest w tym miejscu 12 m głęboko i tyleż szeroko. Dalej spokojna woda. Mijamy Świnią Skałę i powoli żegnamy się z Trzema Koronami skręcając w lewo, opływamy Klejową Górę.
18,5 km – bystrze, zakręt w lewo, płynąć lewą stroną, Wyłania się masyw Golicy. W jego zboczu widać skały w kształcie kapturów tzw. Siedmiu Mnichów. Legenda mówi, że byli to grzeszni zakonnicy z Czerwonego Klasztoru, którzy za karę i na przestrogę innym zostali zaklęci w skały.
20,0 km – bystrze pod Siedmioma Mnichami – płynąć środkiem, później lewą, za bystrzem na lewym brzegu miejsce na postój. Dunajec gwałtownie skręca w lewo. Wyrasta przed nami ściana Facimiechu na której zobaczymy postać mniszki oraz wizerunek orła.
20,7 km – Facimiech, Dunajec odbija w prawo, próg skalny, bystrze, miejsce niebezpieczne, płynąć prawą stroną, tam przejście dla łodzi flisackich, wpływamy na tzw. Leniwe Ploso, gdzie wartka rzeka trochę się uspokaja. Powoli mijamy Piecki, Ligarki i Fujarki. Widzimy już Czerwoną Skałę, Czerteź i Czertezik. Tymi szczytami prowadzi szlak turystyczny ze Sokolicy przez Zamkową Górę na Trzy Korony zwany Sokolą Percią. Spływając z Leniwego łagodnie skręcamy w prawo. Na lewym Brzegu wpływa do Dunajca ujście Pienińskiego Potoku, który oddziela masyw Trzech Koron od Pieninek. Nieco wyżej widać ślimakową Skałę, a na niej gniazdo bociana czarnego. Przed nami Wilcza Skała, Głowa Cukru i przepiękna Sokolica, nazywana też matką Pienin. Z Sokolicy rozpościera się chyba najpiękniejszy widok na Przełom Dunajca.
22,0 km – bystrze pod Sokolicą, trzymać się prawej, Zostawiamy za sobą Sokolicę i wpływamy na tzw. Bystry Prąd. Przed nami wznosi się skała Sama Jedna, po słowacku Osobita, a żartobliwie nazywana Starą Panną.
25,0 km – bystrze pomiędzy Osobita a Przechodnim wierchem, niebezpiecznie trzymać się lewej, boczna fala Wpływamy teraz na Loch – najgłębsze miejsce w Przełomie. Kolejny raz zataczamy łuk, zmieniając kierunek o 180 stopni. Skręcając w prawo mijamy słowacką przystań końcową i w tym miejscu kończy się naturalna granica słowacko – polska jaką stanowi Dunajec. Granica dalej biegnie szczytami gór. Po lewej stronie mamy Hukową Skałę, po prawej Białą Skałę. Tworzą one razem kończące wrota Przełomu Dunajca.
26,0 km – flisacki prom, szlak na Sokolicę,
27,0 km – przystań w Szczawnicy, koniec szlaku flisackiego,
27,3 km – skała Kotuńka, bystrze, tor kajakarski, płynąć środkiem toru, dalej szeroka rzeka, szybki nurt, liczne kamienie w nurcie,
30,5 km – most w Krościenku, dalej po lewej kościół i miejsce dobijania łodzi flisackich,
31,0 km – prawy brzeg, pole namiotowe,
(Wartości kilometrowe oznaczają długość szlaku, który przepływamy kajakiem)