fbpx

Sprężynowe, WIOSENNE PORZĄDKI nad Jeziorem Czorsztyńskim

Czy Wy też czujecie już nadchodzącą zmianę̨ w otaczającej naturze?
Promienie słońca są̨ coraz mocniejsze. Dzień́ panować́ zaczyna nad nocą …idzie Wiosna!:-) Jak co roku zaczniemy ją od sprzątania:-) Tym razem jednak nie będą̨ to jedynie porządki wokół nas, które odbywają̨ się̨ za sprawą corocznej akcji, organizowanej przez Stowarzyszenie Sprężyna, pn.”Rodzinne Granie w Śmieciobranie”.
W tym roku najpierw zajmiemy się̨ porządkami w naszych własnych organizmach!!:-)

Miniony rok wielu z nas potwierdził, że zaśmiecone jest nie tylko nasze otoczenie, bałagan panuje niestety także w nas! A z problemem tym boryka się coraz większa liczba osób w naszym otoczeniu. Nie sposób nie zauważyć́ jak olbrzymie spustoszenie wśród naszych rodzin, sąsiadów niosą̨ choroby cywilizacyjne; jak rak, zawały serca czy otyłość́. W dobie wszechogarniającego pospiechu zapragnęliśmy zwrócić́ swoją uwagę̨ na temat świadomego, zdrowego odżywiania, które jest podstawowym sposobem uniknięcia zabójczych chorób. Wierzymy, że w tym przypadku edukacja może przynieść́ wspaniałe rezultaty. Stąd pomysł na realizację warsztatów, do prowadzenia których zaprosiliśmy Panią̨ Bożenę̨ Żak – Cyran – dietetyczkę̨ i dietoterapeutkę̨, autorytet w dziedzinie zdrowego żywienia w Polsce. Od 1996r. specjalizującą̨ się̨ w dietoterapii, opartej na zasadach makrobiotyki oraz medycyny chińskiej. W swojej pracy czerpie ona przede wszystkim z osobistych doświadczeń́ związanych z powrotem do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej. Odzyskała zdrowie po zastosowaniu diety makrobiotycznej, którą praktykuje przez cały czas razem z rodziną. Pani Bożena jest autorka, m.in. następujących tytułów książkowych: „Odnowa na talerzu”, „Jedz i żyj zgodnie z porami roku”, „Kuchnia zdrowia i młodości”, „Energia życia, energia pożywienia”, „Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą”, „Wzmacniaj odporność́ prostym pożywieniem”, „Bądź́ twórcą własnego zdrowia”. Swoją wiedzę propaguje poprzez udział w konferencjach, publikacjach, w mediach i programach radiowych.

Dwudniowe warsztaty które odbyły się początkiem kwietnia dla mieszkańców Gmin Czorsztyn i Łaszy Niżnych objęły swoim zakresem przygotowywanie zdrowych potraw i gotowania zgodnie z naturą. Dowiedzieliśmy się:
– jak przygotować́ proste i zdrowe śniadanie
-z czym zjeść́ kanapkę̨
– jak przygotować zupy wzmacniające zdrowie oraz smaczne kotlety roślinne
– jak można zrobić zdrowe desery i wypieki bez cukru, mleka i jaj
– co to są  koktajle chlorofilowe
– jak wykorzystać wiosenne zioła w kuchni (zupa pokrzywowa itp.)

Przy wspólnym stole, Pani Bożena, dzieliła się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą na temat:
– równowagi kwasowo-zasadowej jako podstawy zdrowia,
– detoksykacji organizmu,
– odnowy narządów ciała,
– zrywnoścí pochodzenia roślinnego, jej właściwości lecznicze i energetyczne,
– dostrojenie do pór roku w kuchni, – techniki gotowania dla zdrowia,
– alergie i nietolerancje pokarmowe u dzieci
– kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci,
– techniki relaksacji i oddychania dla zdrowia.

Jedną ze złotych rad było, by w kuchni i życiu kierować się DOBREM i INTUICJĄJ
Drugiego dnia warsztatów, dołączył do nas specjalny gość Pani Akiko z Harklowej, która jest okazem zdrowia, wspaniałego poczucia humoru i dobra.

Bardzo pozytywnie naenergetyzował nas w dążeniu do tego przedsięwzięcia i właściwie umożliwił realizację tych warsztatów – darczyńca – od lat wspierający nasze inicjatywy – Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., który dofinansował koszt tego projektu. Składamy na ręce Pana Prezesa Krakowskiego SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.

FOTOGALERIA

Stowarzyszenie Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej

Anna Sinko
Natalia Niemiec