Print this page
sobota, 26 kwiecień 2014 14:09

3 Rodzinne granie w Śmieciobranie

W sobotę, dnia 26.04.14, odbyła się już trzecia edycja zawodów pt. “Rodzinne Granie w Śmieciobranie”. Jest to akcja o charakterze ekologiczno – rekreacyjnym, która promuje dbałość o otaczające nas środowisko, jak również oferuje miłą alternatywę spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Tego dnia, w sobotę, poranek przywitał nas szaro – burą pogodą, deszczem i ogólnie rzecz biorąc mało optymistyczną aurą. Przyznam, że byłam mocno zawiedziona tym faktem, ale świadoma tego, jak wielu ludzi włożyło mnóstwo wysiłku w to przedsięwzięcie, wiedziałam, że nie ma co gderać, tylko trzeba działać! Pomimo pesymistycznego początku ludzie dopisali, zrobiło się ciepło i wspólnie zarazem miło, jak i pożytecznie spędziliśmy ten sobotni dzień. Najpierw powiesiliśmy domowej roboty baner, który został a jakże wykonany z materiałów wtórnych i miał zachęcać przybywających do uśmiechu :-). Następnie powitaliśmy ekipę kajakową, która przybyła do nas aż z Drohiczyna. Chłopaki wcale zdawali się pogodą nie przejmować, byli pełni sił i gotowi do działania! A potem jeszcze trochę wspólnych przygotowań, rejestracja uczestników i do dzieła!

W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć obszar naszej proekologicznej akcji o teren zatok w Mizernej i pod Hubą. Zdecydowaliśmy się również zmienić miejsce startowe zawodów na przystań Yacht Klubu w Mizernej, gdzie mogliśmy liczyć na miłe przyjęcie gospodarzy i zdecydowanie lepsze warunki lokalowe i sanitarne. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Kajakowego Patrolu – “Nie pływam w śmieciach”. Dzięki temu pojawiła się alternatywa dotarcia do miejsc trudno dostępnych z lądu, poprzez drogę wodną. Nasz poczęstunek został wzbogacony o “dział” wegetariański, promujący zdrowy i ekologiczny styl odżywiania. Odwiedziło nas Stowarzyszenie Doradców Europejskich PlinEu z Krakowa, z którym Natalia Niemiec nawiązała współpracę, dzięki jej uczestnictwu w programie realizowanym właśnie przez PLinEu: “Kobiety, liderki, obywatelki”. A także po raz pierwszy mieliśmy drużynę, reprezentującą ZEW Niedzicę – pana Jakuba, wraz z jego rodziną. Bardzo nam było miło z tego powodu, gdyż ZEW mocno nam dopinguje i bardzo wspiera naszą inicjatywę! A do tego jeszcze odwiedziła nas ekipa filmowa, która nakręciła film o naszym stowarzyszeniu, a także samym śmieciobraniu. 

Poniżej przedstawiam krótkie podsumowanie akcji.

Kategorie konkursowe podczas zawodów:

1. Największa ilość zebranych śmieci (z lądu) – drużyna zwycięska uzbierała 21,5 worków śmieci.

2. Największa ilość zebranych śmieci (z wody) – zwycięska druzyna zebrała 11,5 worka śmieci.

3. Wielopokoleniowość – zwycięska drużyna wystąpiła w składzie 3 pokoleniowym, z różnicą wieku 61 lat pomiędzy najstarszym i najmłodszym uczestnikiem.

4. Drużyna z najdalsza – zwyciężczynią była rodowita Norweżka!

5. Najśmieszniejsze przebranie – drużyna w kapeluszach.

Dodatkowe konkursy, powiązane ze śmieciobraniem, odbyły się również w szkołach:

1. Dekalog Młodego Ekologa – szkoła podstawowa.

2. Tablica informująca o czasie rozkładu śmieci – gimnazjum.

Uczestnicy tych ostatnich konkursów mieli za zadanie, nie tylko wykonać zadania określone w regulaminie, ale również wziąć udział w samym śmieciobraniu.

Sumując podczas 3 edycji Śmieciobrania z lądu, jak i z wody zebranych zostało trochę ponad 200 worków śmieci. W zawodach zaś wzięło udział ponad 80 osób.

Można by dyskutować, czy to dużo, czy nie? Czy warto organizować takie wydarzenia? Ja wiem jak wiele osób ze Stowarzyszenia Sprężyna włożyło w organizację 3-go śmieciobrania mnóstwo pracy, pracy w 100% wolontariackiej! Dzięki Wam za to! Wiem też, że pomimo “psiej” pogody, przybyło ponad 80 osób, aby posprzątać kawałek ziemi, na której później “trawa się zieleni” :-) i cieszy oczy, bo wokół czysto, że aż miło! Wiem też o tym, że wiele organizacji i przedsiębiorstw bardzo chętnie nas wsparło i ucieszyło się z kontynuacji tego, wspólnego dzieła. Ale przede wszystkim wiem, że te paroletnie maluchy, które tak chętnie biegały od krzaczka do krzaczka, wyszukując kolejnych śmietków, wyrosną na mądrych ludzi, którzy będą mieć świadomość tego, że stan naszej ziemi w olbrzymiej mierze zależy właśnie od nas samych! I nawet, gdyby miało przyjść tylko parę osób, ale właśnie z takim dziecięcym entuzjazmem, to zawsze będzie warto.

Jeden z uczestników Śmieciobrania powiedział mi, że już nie raz słyszał o naszej akcji, ale dopiero będąc wśród nas i osobiście się angażując, zobaczył jaka to fajna inicjatywa i jaka wyjątkowa atmosfera jej towarzyszy! Myślę, że te słowa są bardzo dobrym podsumowaniem tegorocznego “Rodzinnego Grania w Śmieciobranie”.

Chciałabym w imieniu swoim, a także wszystkich członków Stowarzyszenia Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej, podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nas wsparli. Przede wszystkim dziękuję Zespołowi Elektrowni Wodnych w Niedzicy za duże wsparcie finansowe, jak również dbałość o patronowanie naszej akcji – szczególnie dziękuję pani Annie Sinko, która już po raz kolejny bardzo nas motywowała i wspierała nie tylko rzetelnymi radami, ale i miłymi słowami zachęty. Kolejne podziękowania dla Gminy Czorsztyn, która również od pierwszej edycji śmieciobrania jest z nami, a której gospodarz – pan Tadeusz Wach jest corocznie gościem honorowym. A także długiej liście organizacji i przedsiębiorstw oraz osób prywatnych. W ramach podziękowań chciałabym ich tu wymienić: Yacht Club Nowy Targ, Zakład Gospodarki Komunalnej w Maniowach, Stowarzyszenie Doradców Europejskich PlinEU, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Muzeum – Zamek w Niedzicy , Kajakowy Patrol Św. Franciszka, Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne, Villa Akiko, Nadleśnictwo Krościenko – Lasy Państwowe, Żegluga i Turystyka – Lucyna Wolska, Turtrek, Szkoła Językowa Norint, Cukiernia Tomaszewscy, CzorsztynSki, Termy w Szaflarach, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, PPN, sołtys wsi Mizerna – W. Mikołajczyk. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy za wsparcie naszej akcji! Nie mniej dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy przybyli nam na pomoc w natłoku pracy i byli dla nas dużym wsparciem.

A teraz już na sam koniec zapraszam wszystkich na czyste i pięknie zazielenione pola nad Jeziorem Czorsztyńskim :-). Wyjdźcie z domów, zabierzcie dzieci i wnuki, i pokażcie im, w jakim pięknym miejscu mieszkamy! A kiedy już będziecie wracać do domów, to bardzo proszę zabierzcie swoje śmieci ze sobą :-)!

 

Kasia Burak-Pearce

 

 Zobacz galerię zdjęć

Read 2190 times

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.