Print this page
sobota, 21 kwiecień 2012 14:07

1 Rodzinne granie w Śmieciobranie

Świat bez śmieci kochają dorośli i dzieci, czyli o tym jak przebiegła akcja „Rodzinne granie w śmieciobranie”!

 

Sobotni wiosenny poranek, słońce wychyla się zza chmur, wokół rozciąga się bezkres pól i widok na Jezioro Czorsztyńskie. Wokół cicho i spokojnie, czasem słychać świergot ptaków. Niemal bajka, rzec by można.

Ale cóż to… gdyby przyjrzeć się dokładniej, tuż pod drzewem wyraźnie widać sterczące plastikowe i szklane butle. Jeszcze krok i bajka zamienia się w koszmar. W trawie walają się puszki, worki, zakrętki…a i tego mało. Pod cieniem drzew, ktoś urządził całe wysypisko pampersów, zapominając tym samym, że odmawia swym dzieciom zabawy na łonie natury wśród zieleni traw i śpiewu ptaków. Aż ciężko uwierzyć, że ktoś zrobił to świadomie i celowo.

Na szczęście nie wszyscy zapomnieli jak ważna jest natura. Na jednym z pól, tuż obok przystani w Maniowach zbierają się ochotnicy, którzy chcą przypomnieć innym, że śmieci powinny lądować w koszach, a nie na łąkach, przydrożnych polach, czy lasach! Aby to zrobić, ustawiają się do drewnianej chatki, na której powiewa biała kartka z napisem „rejestracja”.

Tam, ochoczo uwijają się „Sprężyny” , które dbają, aby każdy na czas odebrał mapkę, worek i rękawice, które znacznie usprawnią pracę i pomogą w akcji sprzątania. Rodzinne granie w śmieciobranie przyciągnęło na przystań nie tylko młodych, czy znajomych, ale także całe rodziny. 13 zarejestrowanych, 4-osobowych drużyn oraz kilku pojedynczych zwolenników akcji cierpliwie czeka na start.

I tak w samo południe, akcja rozpoczyna się, a ludzie z zapałem biorą się do pracy. Niemal z każdej strony słychać wesołe okrzyki drużyn i nawoływania do pośpiechu. Tuż obok palików, wyznaczonych, jako miejsce odbioru śmieci coraz szybciej piętrzą się stosy kolorowych, zapełnionych aż po brzegi worków, a teren wokół jakby zielenieje. Po godzinie, na głowy uczestników zaczyna nieśmiało padać deszcz, ale nikogo to nie zniechęca. Ludzie brną wśród traw, gałęzi, czy krzaków i cierpliwie wyłapują każdy nie pasujący tu element. Powoli znikają butelki, zakrętki i puszki.

Po godzinie 14, akcja kończy się, a uczestnicy z satysfakcją rozglądają się dokoła. Radość budzi ilość zebranych wspólnie worków – 198 szt. ! Związane worki będą liczone, a następnie załadowane na śmieciarkę Zakładu Gospodarki Komunalnej, tak aby nie zostało tu po nich nawet najmniejszego śladu. Uczestnicy kiwają z zadowoleniem głowami – 32 ha świeżo uprzątniętego terenu! Teraz wśród czystych zielonych pól, wszyscy udają się na mały poczęstunek, dzieci biorą udział w przygotowanych dla nich konkursach, a jury liczy kolejne worki i ocenia wymyślone hasła.

Po chwili wszyscy czekają na ogłoszenie wyników. Jury z uśmiechem na twarzach odczytuje listę zwycięzców:

- 1 miejsce tj. nocleg na Zamku w Niedzicy dla drużyny w składzie : Janczy Sylwia, Janczy Piotr, Janczy Krzysztof, Marek Dziatkowicz – młodzież z Maniów zebrała aż 31 worków,

- 2 miejsce tj. obiad w Villi Akiko przypadł drużynie rodziny Podlipnich tj. Podlipnia Krystyna, Podlipnia Zbigniew, Podlipnia Dorota, Bałuk Klaudia – zebrali aż 24,5 worka,

- 3 miejsce tj. 2,5 godz. wejściówki na Banię za 17, 5 worka dla zespołu w składzie: Mikołajczyk Jagna, Mikołajczyk Krzysztof, Kunstman Lucyna, Kunstman Jan.

Zwycięscy oddają się radosnej uciesze i pozują do pamiątkowych zdjęć. A przecież to nie wszystko.

Dodatkowa nagroda czeka również dla zespołu, który zdaniem Jury wymyślił najciekawsze i najbardziej odzwierciedlające akcję hasło. Propozycji mnóstwo, wszystkie bardzo ciekawe, jednak tym razem wygrywa hasło rodziny z wsi Maniowy tj. Agnieszki i Julii Janczy, Ewy Skowrońskiej oraz Piotra Jandury „Świat bez śmieci, kochają dorośli i dzieci”. Hasło zapewnia rodzinie 2,5 godz. kąpiel na termach na Bani. Co ciekawe, autorzy hasła stanowią też najbardziej wielopokoleniową rodziną, za co także czeka nagroda. Decyzją zwycięskiej rodziny, darmową pizzę w Ferajnie – nagrodę za wielopokoleniowość przekazuje się dla najmłodszego teamu w składzie tj. Gabriela Wolska, Sas Kamila, Paulina Sikora, Sylwia Sikora. Dziewczyny niewątpliwie zasługują na wyróżnienie; włożyły ogromną pracę w całą akcję i uplasowały się na wysokim 4 miejscu na liście.

Kolejnym dwóm drużynom wręczono książki przekazane przez Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich przedstawiające bogactwo Pienin, natomiast 6 pierwszych zarejestrowanych drużyn nagrodzono biletami na kurs statkiem po jeziorze ufundowanymi przez Żeglugę i Turystykę.

Po wręczeniu nagród i pamiątkowych zdjęciach, worki zostały zapakowane na śmieciarkę i wywiezione tam, gdzie ich miejsce. Oczywiście nie było by to możliwe bez pomocy ZEW Niedzica, ZGK oraz Urzędu Gminy Czorsztyn z włodarzem na czele.

Reasumując; „Rodzinne granie w śmieciobranie” zjednoczyło we wspólnym działaniu zarówno mieszkańców, właścicieli terenu, dzierżawców i samorząd. Wygrali wszyscy – czysty, zielony teren jest nagrodą dla nas wszystkich. Ci, którzy brali udział w akcji już widzą jej sens. Pozostaje apel, do tych, którzy nie dostrzegają zagrożenia w stosach śmieci walających się wśród drzew. Pamiętajcie!!! Wystarczy naprawdę niewiele; posegregowane śmieci wystarczy tylko wrzucić do kosza! Tak niewiele trzeba, abyśmy mogli wypoczywać w czystym, zielonym terenie, wdychając świeże, czyste powietrze i delektując się ciszą i rozpościerającym się widokiem! Nie niszczmy tego, co jest naszym największym bogactwem. Dbajmy o nasze środowisko, nie tylko w Światowy Dzień Ziemi.

Stowarzyszenie „Sprężyna” dziękuje za pomoc w organizacji oraz ufundowane nagrody. Podziękowania składamy szczególnie dla: Wójta Gminy Czorsztyn, ZGK z/s w Maniowach, ZEW Niedzica, Zamku w Niedzicy, Villi Akiko, Termom Bania, Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich, Turystyce i Żegludze oraz Pizzerii Ferajna. Podziękowania kierujemy również dla Koła Gospodyń Wiejskich z Mizernej ( słodki poczęstunek) oraz każdego, kto przyczynił się do promocji imprezy; Radia Kraków, Tygodnikowi Podhalańskiemu, Podhale 24, Goral.info oraz pozostałym portalom internetowym. Szczególne podziękowania dla uczestników akcji. Do Was dwa krótkie dodatkowe słowa: DOBRA ROBOTA. Do zobaczenia, wkrótce.

 

Opr. A. M.

Stowarzyszenie Sprężyna

 Zobacz galerię zdjęć

Read 2258 times

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.