fbpx

LUDZIE W STOWARZYSZENIU

 

NotkaNATALIA – współzałożycielka i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sprężyna – Centrum Edukacji Nieformalnej. W życiu zajmuję się „budowaniem mostów” … między ludźmi, między kulturami, między edukacją formalną, a nieformalną. W 2007 podczas studiów w Południowej Afryce, odkryłam, cel swojego życia, który można ubrać w jedno słowo „reconciliation”. Odpowiedź na pytanie jakie studia skończyłam, nie jest łatwa. Była to fantastyczna przygoda w Polsce, Szwecji i RPA, która nadała kierunek drodze, którą dzisiaj idę.

Nigdy nie planowałam założenia stowarzyszania. Jest to jednak jedna z najwspanialszych przygód, która rozpoczęła się od potrzeby zrobienia czegoś dla siebie – kobiet. A wszystko zaczęło się od pomysłu w gronie przyjaciółek by stworzyć „Kobietę, Kreatywność, Kulturę”.
3 lata (od 2011) tyle trwa moja przygoda z Programem „Młodzież w działaniu”, który bardzo wsparł nasze pomysły mające wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Program wsparł realizację dwóch naszych marzeń: „Kobiety, Kreatywności i Kultury” oraz „Skoku do wyobraźni”. Dodatkowo dał mi możliwość zdobywania doświadczenia w Belgii (Coach2coach) i na Łotwie (Get in Net). W tym roku (2013) spełnia się moje wielkie marzenie „EduBridges” – budowa mostów między edukacją formalną, a nieformalną, miedzy 10 krajami europejskimi.

W czasie wolnym…Odpoczywam prasując, myjąc naczynia, pracując w ogrodzie, jestem ciocią, nie włączam laptopa, spotykam się z drogimi mi osobami, znajduję czas dla siebie.

Uwielbiam…Gdy ktoś dla mnie czyta, uśmiechnięte oczy drugiej osoby, wielokulturowość, piękno przyrody, biesiady z przyjaciółmi w ogrodzie, dobre wino, pyszne jedzenie.

Pasjonuje mnie…Spotkanie z drugim człowiekiem

Drażni mnie…Ignorancja, arogancja, głupota,

Marzenie: Lot balonem, rejs po morzu Śródziemnomorskim, odkrycie „nowego” lądu…

 

IMG_0369MAGDA – jestem Wiceprezeską Sprężyny, a z zawodu tłumaczką. Mieszkam trochę w Krakowie, a trochę w Maniowach, bo ciągle nie mogę się zdecydować, czy wolę miasto czy wieś. Kocham ludzi i mam do nich niesamowite szczęście – zawsze i wszędzie spotykam ludzi pozytywnych, przyjacielskich i pomocnych (czego chcieć więcej!). Uwielbiam podróże i te książkowe przed snem, i te palcem po mapie, i te dalekie z ciężkim plecakiem – przeważnie bez planu i z wielką wiarą, że wszystko się uda (zawsze się udaje). A już najbardziej na świecie uwielbiam się śmiać, tak aż do bólu brzucha i łez na policzkach! Nie znoszę i boję się tylko jednego – chrabąszczy majowych (kto był w maju na Podhalu, ten wie o czym mowa;)).

 

O mnie

JAREK – Koordynator Projektu TURTREK.

Pasje i zainteresowania:  turystyka kwalifikowana, a przede wszystkim wszystko co związane z wodą: dłuższe i krótsze, dalsze i bliższe traperskie wyprawy kajakiem lub kanadyjką, nurkowanie w zimnych lub ciepłych, ciemnych lub przejrzystych morzach, jaskiniach, wrakach całego naszego pięknego świata  (Divemaster PADI, Rec Tec Diver), żeglowanie gdy nadarzy się okazja (sternik jachtowy, instruktor żeglarstwa, ratownik wodny), ale również rower (wyprawy rowerowe, serwis rowerowy), górskie włóczęgi  i całkiem nowa  pasja – kociołkowanie. No i lubię to wszystko wymyślać, organizować, a później realizować. Wierzę w optymistyczną siłę umysłu. Nie lubię gdy ktoś pesymistycznie zakłada, że coś się nie uda !!!    

 

gohaGOHA – jestem wspólnym ogniwem stowarzyszeń Sprężyna i TKA Ferment. W Fermencie jako główny mechanizm napędowy procesu fermentacyjnego, w Sprężynie – część podzespołu sprężynującego.
Lubię… działać, organizować, wymyślać, tworzyć, zostawiać po sobie ślad na murze, skórze, w głowie, w pisanym słowie. Nie lubię nudy i nic-się-nie-dziania. Boję się starości i bezradności.
Uwielbiam koty, za ich pozorną miękkość, a jednocześnie dzikość i niezależność.
Mam ciągłą potrzebę całkiem zwykłym aparatem łapać i zatrzymywać fajne chwile, bo dookoła mnie nieustannie coś ciekawego się dzieje, że czasami aż nie ogarniam i nie pamiętam….
I wcale nie lubię rymować, tak mi czasami wychodzi… ;-)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

EWA (KORNISZON) – jestem częścią Komisji Rewizyjnej Sprężyny, czyli kontroluję grube ryby w naszym Stowarzyszeniu.

Lubię ludzi, muzykę, swoją pracę, lato, mój rower, podróże małe i duże i aktywność wszelaką – ostatnio z wiosłem w garści na szlakach Turtreka.                I bardzo lubię jeść! Podpisuję się oburącz pod słowami piosenki : „ …rodzina , rodzina – źle kiedy jest, lecz kiedy jej ni ma, samotnyś jak pies!…”               Kocham życie , dobre filmy i siatkówkę (staram się zarazić tą miłością kogo się da i zapraszam na sprężynowe wieczory z piłką siatkową w Maniowach bezustannie) Nie lubię deszczu, głupoty i narzekania… I mam bardzo pracowitego Anioła Stróża!

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAJACEK – z zawodu architekt, a z zamiłowania strażak – jest liderem strażackiej młodzieżówki (chłopaki go uwielbiają – jest dla nich kumplem i autorytetem). Tata dwóch pięknych córek i mąż wspaniałej żony, która zresztą też jest Sprężyną. Zapalony sportowiec – nikomu nie przyznaje taryfy ulgowej, starsza córa już od najmłodszych lat jeździła z nim na narty i wyprawy rowerowe. Kocha góry (a tak naprawdę jest od nich poważnie uzależniony – musi, po prostu musi, raz na czas iść w Tatry). Jest świetnym przewodnikiem amatorem i potrafi zaplanować niesamowite wycieczki. Jest złotą (platynową!) rączką – ma w rękach niesamowity talent. Potrafi naprawić i skonstruować niemal wszystko (co wszystkie panie z jego otoczenia sprytnie wykorzystują) Świetnie gra na gitarze – zagra wszystko od kawałków rockowych po przeboje z domowego przedszkola. A do tego śpiewa! Lubi i (uwaga!) potrafi tańczyć (przy okazji imprez tanecznych żona musi się nim dzielić!) Zawsze uśmiechnięty i życzliwy. Nie potrafi odmówić innym pomocy.

 

DSC_0594KASIA – jestem mamą dwóch wyjątkowych córek, żoną niezwykłego mężczyzny, ale przede wszystkim kobietą, która chce zmieniać świat. Czas i moje doświadczenia wskazują jednak wyraźnie, że ta zmiana musi się zacząć ode mnie samej! To odkrycie było dosyć czasochłonne i bolesne ;-), ale bardzo ważne! Tak więc na codzień wychowuję swoje dzieci ( męża też :-)), uczę je, pracuję dorywczo tu i tam (trochę jako sekretarka w szkole językowej, a trochę jako korepetytorka), ale przede wszystkim pracuję nad samą sobą. Nad tym, aby nie poddawać się wszechobecnemu narzekaniu na to co złe, ale robić coś w kierunku zmiany. Nad tym, aby nie bać się iść pod prąd, wierzyć w ludzi i nie martwić się tak bardzo, co inni sobie  o mnie pomyślą.
W Sprężynie jestem wśród przyjaciół, gdzie łatwiej walczyć o swoje marzenia i je wprowadzać w życie. Szczególnie bliskie są mi idee angażowania dzieci w kreatywne zabawy, uczenia ich współpracy oraz pomagania im w budowaniu poczucia własnej wartości. Chcę również uczestniczyć w budowaniu wzajemnych relacji wśród dorosłych, którzy nie boją się wyjść z domów do innych i spróbować z nimi ciekawie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego, zrobić coś dla swojej wsi.
W czasie wolnym … czytam, grzebię w ogródku, spotykam się z przyjaciółmi.
Uwielbiam … poznawać ludzi z różnych krajów, próbować nowych smaków, odgłosy ognia w kominku.
Pasjonuje mnie … wiele rzeczy, ale ostatnio najbardziej alternatywne metody w edukacji, a w tym edukacja domowa dzieci.
Drażni mnie … bezproduktywne narzekanie, wulgarność, postęp w rozwoju telefonów komórkowych, za którym nie nadążam ;-).
Marzenie … wychować dzieci na szczęśliwych ludzi. Wyjechać w daleką, egzotyczną, niskobudżetową podróż. Zobaczyć lodowiec na własne oczy.