fbpx

RODZINNE GRANIE W ŚIECIOBRANIE V

 

Plakat Śmieciobranie 2016Trudno w to uwierzyć, ale za nami już 5-te zawody pn. „Rodzinne granie w Śmieciobranie”. Nasza akcja, którą już 5 lat temu rozpoczęliśmy, znacznie się zmieniła w tym czasie. Poszerzony został obszar objęty sprzątaniem, dołączyło do nas wiele nowych, wspierających osób, nawiązaliśmy współpracę z drugą stroną jeziora i poszerzyliśmy ofertę warsztatów, które odbywają się w przerwie na podsumowanie wyników zawodów. Jedno pozostaje niezmienne, czyli swojska i bardzo przyjazna atmosfera podczas całej imprezy.

 Zatoka w Mizernej, wokół której koncentruje się całe wydarzenie, to bardzo urokliwe miejsce. A jak do tego dodamy jeszcze sympatycznych gospodarzy Yacht Clubu, którzy po raz kolejny gościli nas na swojej przystani, idealną pogodę na imprezę plenerową, grupę ludzi z pasją, którzy swój wolny czas poświęcili, aby wszystko zgrać i przygotować to wychodzi nam całkiem sympatyczna mieszanka.

W tym roku podczas Śmieciobrania gościliśmy również wyjątkowego gościa – panią Akiko Miwa. Pani Akiko od samego początku naszej przygody z Śmieciobraniem bardzo nas wspiera i dopinguje, a w tym roku dodatkowo znalazła czas i chęci, aby do nas osobiście przybyć. I tak w przerwie na liczenie worków odbyły się niecodzienne warsztaty, które dotyczyły alternatywnych i w 100% ekologicznych metod wykorzystywania odpadów kompostowych. Tych w każdym domu nie brakuje, a co ciekawe Japończycy znaleźli świetny sposób, aby je szybko i skutecznie rozkładać, dodatkowo wzbogacając swoje rośliny w ogrodach w cenny nawóz. Wspólnie z Panią Akiko dzieci wykonały specjalne kule Bokashi, czyli mieszankę gliny oraz otrębów z dodatkiem efektywnych mikroorganizmów. Za tydzień wrzucimy je wspólnie do jeziora. Mają one wspomóc nasz zbiornik w samoistnym oczyszczaniu się. Dzieci wspaniale włączyły się w zajęcia proponowane podczas warsztatów – w młodych siła i nadzieja na przyszłość ;-).

Podczas naszej imprezy został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Potwór ekologiczny”. Wszystkim dzieciom, które przygotowały prace bardzo dziękujemy! Potwory, małe i duże w bardzo sugestywny sposób zachęcały do dbałości o naszą przyrodę i pięknie zdobiły budynek przystani.  Wkrótce zwycięskie prace zawisną w naszych miejscowościach, aby przypominać, o tym, że warto dbać o naturę i o tym, jak bardzo zdolni i pomysłowi są ich autorzy!

Chciałabym wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczną akcję serdecznie i z serca podziękować! Lista darczyńców oraz wolontariuszy jest bardzo długa i ograniczę się jedynie do tego, aby powiedzieć, że to nasze wspólne dzieło! Każdy z was dodał od siebie cegiełkę, dzięki czemu z roku na rok udaje nam się tworzyć coraz bardziej zadbaną okolicę. Aż miło iść teraz na wiosenny spacer, brzegami jeziora i cieszyć się tym pięknem niezmąconym leżącymi wszędzie śmieciami. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom zawodów, za wasz czas, dobre chęci, kawał dobrej roboty w zbieraniu śmieci. Z roku na rok jest ich na szczęście coraz mniej, co bardzo nas cieszy i tylko utwierdza w przekonaniu, że Śmieciobranie to dobry pomysł!

Kasia Burak-Pearce

Poniżej krótkie podsumowanie, dotyczące statystyk ;-) i zwycięzców konkursu plastycznego:

- zaangażowanych 135 osób
– zebrano prawie 300 worków śmieci: Gmina Czorsztyn- 164, Gmina Łapsze – 111, kajaki – 20 worków

1 miejsce drużyna (gmina Czorsztyn) – 24 worki – strażacy
1 miejsce drużyna (gmina Łapsze Niżne) – 35 worków – strażacy

Rodziny Wielopokoleniowe:
1. Czmina Czorsztyn – rodzina z różnica 56 lat
1. Gmina Łapsze Niżne – drużyna z różnicą 35 lat

Zwycięzcy konkursu plastycznego:

dzieci młodsze:
1. Dawid Fąfrowicz i Julia Janczy
2. Ania i Ewa Mroszczak
3. Ania Jamróz i Iwonka Malitorys
4. Zusia i Krzyś Jucha
5. Daria Rychtarczyk i Martyna Kałafut

dzieci starsze:
1. Kasia Sas i Gabrysia Plewa
2. Karina Jarosz i Magda Kapołka
3. Martyna Chryc i Natalia Mszanik
3. Jakub Myśliwiec i Jan Gurczak

Natalia Niemiec

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy nas w tegorocznym Śmieciobraniu wsparli:

Gmina Czorsztyn, Gmina Łapsze Niżne, Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy, Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych, Yacht Club Nowy Targ, Lasy Państwowe w Krościenku n/Dunajcem, Pieniński Park Narodowy, Willa Akiko, Szkoła Językowa Norint David Pearce, Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne, Piekarnia Łapszanka, Cukiernia Tomaszewski, Fundacja Rozwoju Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Maniowach, Ochotnicza Straż Pożarna w Maniowach, Ochotnicza Straż Pożarna w Łapszach Niżnych, Pizzeria Ferajna, Stowarzyszenie LGD Gorce-Pieniny, Termy Bania, Turtrek, Zajazd Czorsztyński, Wodne Pogotowie Ratunkowe, Zamek Niedzica, Sołtys wsi Mizerna

Materiał filmowy o naszej imprezie (znajduje się pod koniec wiadomości):     TVPodhale

FOTOGALERIA